Adopcja psa ze schroniska – obowiązkowa wyprawka

Adopcja psa ze schroniska – obowiązkowa wyprawka

Lada chwila przyjedzie do Ciebie Twój nowy przyjaciel! Jesteś z pewnością ciekawy, jak odnajdzie się w swoim nowym domu. Czy między Wami szybko zakiełkuje nutka przyjaźni i czy w końcu będzie tak naprawdę, po psiemu szczęśliwy? Nie ma sensu w nerwach szukać wszystkiego na ostatnią chwilę, lepiej zawczasu przygotować się na ten wielki dzień i mieć najpotrzebniejsze akcesoria. Regały sklepów zoologicznych aż kipią od ilości kolorowych wspaniałości, które kuszą do zakupu. Specjalnie z myślą o Was powstał ten mały spis rzeczy niezbędnych w Waszych pierwszych dniach wspólnego życia. Zaczynamy!

 • Obroża i/lub szelki oraz pas samochodowy

Szelki dla psa i obroża z klamrą to oczywiście absolutna podstawa, bez której nie obędzie się żaden spacer. Ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru i dokładne dopasowanie, aby pies się nie wyślizgnął. Weź pod uwagę możliwość regulacji. Może trochę zmienisz psu fryzurę i będzie smuklejszy albo nieco podratujesz odpowiednim żywieniem jego brzuszek i klamra będzie potrzebowała poszybować nieco szerzej? Dla psów po przejściach świetnie sprawdzi się duet obroża + szelki guard, do których przypniesz po jednym karabińczyku smyczy. Pas samochodowy zabezpieczy Cię i Twojego psa, chociażby w drodze ze schroniska dla zwierząt.

 

 • Smycz dla psa

Możesz wybierać spośród wariantów:
smyczy miejskich – krótsza, wygodna i poręczna, zakończona rączką, o długości 1,5 – 1,8m,
smyczy przepinanych – uzbrojona w dwa karabińczyki, o długości 2,5-3m, możesz ją dowolnie regulować, np. skrócić jak zbliżasz się do przejścia dla pieszych.
Możesz przebierać w mnogości wzorów, które idealnie będą odzwierciedlały charakter psa. Mogą też podkreślać kolor jego sierści. Jeżeli Twój podopieczny jest lękliwy, agresywny albo po prostu nie przepadają za towarzystwem, zwróć uwagę na wzór Achtung!. Dzięki stosownym napisom zadbasz o komfort swojego nowego przyjaciela i będzie Ci łatwiej z nim pracować.

 

 • Smycz treningowa i saszetka na smakołyki

Równie ważne są wstępne akcesoria szkoleniowe. Linka treningowa to niesamowicie wygodna alternatywa dla smyczy codziennej. Kilka metrów więcej da Twojemu psu swobodną eksplorację przy nieco dalszym krzaczku. Przyda się też doskonale przy nauce przywołania. Oczywiście każdy powrót nagrodzisz sowicie z osobistej saszetki treningowej z pysznościami. Dzięki tej smyczy zapewnisz psu trochę wolności i oddechu, ale wszystko odbędzie się przy zachowaniu bezpieczeństwa. Nie martw się o brud, jest wodoodporna i wystarczy ją co najwyżej przetrzeć po spacerze!

 

 • Adresówka dla psa i czip

Bez różnicy jest fakt, czy znacie się od wczoraj, czy od pierwszego, szczenięcego otwarcia oczu. Adresówka i czip stanowią podstawę zabezpieczenia Twojego zwierzęcia. Miękki, przypinany do psiej galanterii identyfikator dla psa z daleka będzie widoczny dla każdego, kto spotka ewentualnego zbiega. Nieco więcej możesz przeczytać o naszych wyjątkowych adresówkach dla psów TUTAJ. Pamiętaj, że samo wszczepienie czipa nie wystarczy. Aby można było z niego w pełni skorzystać, należy go zarejestrować w specjalnej bazie. Szczegółów na ten temat udzieli Ci Twój weterynarz. Organizowane są bezpłatne akcje czipowania, z których grzechem jest nie skorzystać.

 

 • Szampon i zabezpieczenie na kleszcze

Nie ma co się oszukiwać, czasem woń pieska adoptowanego ze schroniska nie jest najpiękniejsza, dlatego warto mieć na pod ręką dobrej jakości szampon. Najlepszym wyborem będzie wersja hipoalergiczna i dobrze myjąca. Porady dotyczące pierwszej kąpieli psa znajdziesz w osobnym poście TUTAJ. Nie zapomnij też o zasięgnięciu opinii odnośnie zabezpieczenia na kleszcze – możliwe choroby odkleszczowe są bardzo niebezpieczne, zdecydowanie lepiej im zapobiegać. Przeczytaj o tym więcej na naszym blogu TUTAJ.

 • Etui na woreczki

Niejeden pies potrafi sam z siebie dać niezłego, trawnikowego czadu, a jeśli dołączymy do tego zmianę otoczenia i towarzyszący temu stres, możemy mieć prawdziwie wybuchową mieszankę. Od samego początku zaopatrz się w etui i woreczki, które będą również znakiem dla Twoich sąsiadów, że na osiedlu pojawił się odpowiedzialny psiarz, który sprząta po swoim podopiecznym.

 

 • Miski dla psa

Z pewnością przydadzą się, chociażby dwie miseczki: jedna na wodę (może być odrobinę większa), a druga na pożywienie. Na rynku jest sporo misek, które możesz dopasować do swojego psa. Jeśli ma długie uszy jak cavalier, możesz kupić wysoką i głęboką. Dzięki niej uszy nie będą się brudziły i moczyły. Jeśli z kolei masz psiego łakomczucha, który wciąga wszystko z niczym odkurzacz – postaw na miskę spowalniającą jedzenie, która dzięki rowkom i zagłębieniom spowoduje wolniejsze zjadanie posiłku. Na spacer zaś zabierz ze sobą miskę składaną lub butelkę turystyczną – idealne na wodę.

 • Legowisko i mata dla psa

Warto od razu sprawić psu kącik tylko dla niego, gdzie znajdzie się przytulne posłanie lub mata. Możesz do tego wykorzystać również klatkę, która stworzy namiastkę zacisznej budy. Jeżeli wyprawa do sklepu zoologicznego z Twoim nowym kumplem będzie dla niego zbyt dużym wyzwaniem, możesz dobrać legowisko w inny sposób. Wybierając jego rozmiar nie zapomnij dodać 10-20cm do wysokości i długości psa. Dzięki temu będzie mu w nim wygodnie się rozprostować i odpocząć po dniu pełnym przeżyć.

 

 • Jedzenie i smakołyki dla psa

Nie zapomnij o przygotowaniu dla adoptowanego psa zapasu jedzenia, chociaż na najbliższy tydzień. Najlepszym wyborem na samym początku będzie kontynuacja posiłków, które dostawał do tej pory. Nagła zmiana i stres mogą spowodować rozstrój żołądka. Ustal z weterynarzem, jaki rodzaj żywienia lub karmy będzie odpowiedni dla nowego domownika i wszelkie modyfikacje w tym aspekcie wprowadzaj powoli. Warto mieć jakieś atrakcyjne „przekonywacze”, które pomogą w przełamaniu pierwszych lodów. Z czasem zobaczysz, na co najbardziej łasy jest Twój pies, a na początku zacznij od miękkich i aromatycznych smakołyków.

 • Zabawki dla psa

Niezwykle wdzięczny temat, gdyż mnogość wzorów i kolorów zachwyca! Najlepiej mieć kilka rodzajów, które nie tylko będą asem w rękawie (zawsze będziesz mógł podsunąć coś innego), ale też pozwolą ustalić preferencje konkretnego zwierzaka. Z pewnością przyda się zabawka: miękka (pluszak, szarpak), gryzak (do beztroskiego memłania) i na smakołyki (typu bałwanek kong lub mata do wylizywania). Możesz też część zabawek wykonać sam, w internecie jest sporo tutoriali na ten temat.
Bywa też tak, że psy adopcyjne nie do końca rozumieją, czym jest zabawka i jak należy się nią bawić. W takim wypadku najlepiej zacznij od miękkich i długich szarpaków, którymi zachęcisz psa do pogoni. Często pies zaczyna się bawić w momencie, kiedy zaufa swojemu opiekunowi i otwiera się na świat. W razie czego dobry trener podpowie Ci, jak wprowadzić Twojego psa w świat beztroskich figli.