Biały owczarek szwajcarski – wszechstronny wartownik

Biały owczarek szwajcarski – wszechstronny wartownik

Biały owczarek jest psem, który łączy w sobie cechy psa użytkowego i rodzinnego. Może przypominać z wyglądu owczarka niemieckiego, ale jest od niego wrażliwszy, nieco mniej pobudliwy, ale przede wszystkim zdrowszy. Jeśli odznaczasz się spokojem ducha, ale pasją do różnych aktywności fizycznych, powinieneś rozważyć jego towarzystwo.

Historia białego owczarka

Psy owczarskie od dawien dawna selekcjonowano dla bieli, dzięki której łatwo było je odróżnić po zmroku od zagrażającemu stadu wilka. Niemniej jasną odmianę w przypadku tej rasy początkowo uznawano za wadliwe umaszczenie owczarka niemieckiego. Z drugiej strony podkreślano rolę użytkową, jaką miały spełniać te psy. W 1960r. niesłusznie uznano białe umaszczenie za albinotyczne i wykreślono je ze standardu rasy, tym samym dyskwalifikując jasne zwierzęta z udziału w wystawach oraz hodowli.

Pochodzenie rasy

W celu ochrony psów odrzuconych ze względu na dyskryminowaną maść założono w 1964r. Klub Białego Owczarka w Maryland. Rasa głównie rozwijała się w Ameryce i Kanadzie. W 1989r. powstało Stowarzyszenie Białego Owczarka w Szwajcarii (GWS), które nie ustawało w dążeniu opracowania odrębnego wzorca. W 2003r. oficjalnie uznano Białego Owczarka Szwajcarskiego za oddzielną rasę, która cieszy się dużą popularnością i jest rozpoznawalna. Znalezienie zrzeszonej w Związku Kynologicznym hodowli na terenie Polski nie stanowi dużego wyzwania.

Owczarek szwajcarski – wygląd

Biały owczarek szwajcarski jest psem o umiarkowanie mocnym kośćcu i eleganckiej, wydłużonej sylwetce wpisanej w prostokąt. Charakterystyczne są wysoko osadzone, stojące i sztywne uszy w kształcie nieco zaokrąglonego na szczycie trójkąta. Jego brązowe oczy mają kształt migdała i mają nieco skośny wyraz. Elegancko wyrzeźbiona głowa płynnie przechodzi w łukowato wygiętą szyję. Równy i mocny grzbiet dodatkowo podkreśla stosunkowo głęboka klatka piersiowa. Ogon ma kształt zwężającej się ku końcowi kity i jest noszony szablasto. Kończyny mają widoczne ścięgna i umiarkowanie mocny kościec. Biały owczarek porusza się rytmicznie i swobodnie. Samce osiągają wysokość 58-66cm w kłębie, przy wadze około 30-40kg. Suki są odpowiednio mniejsze. 53-61cm wzrostu oraz 25-35kg wagi. Po swoim bezpośrednim przodku, owczarku niemieckim, rasa odziedziczyła dysplazję stawu biodrowego (HD) oraz łokciowego (ED), jednak jest ona znacznie rzadziej występująca niż u niemieckich kuzynów.

Szata i pielęgnacja

Biały owczarek szwajcarski występuje wyłącznie w umaszczeniu zawartym w nazwie rasy. Ciemną pigmentacją charakteryzuje się jego przylegająca skóra. Włos okrywowy jest twardy i prosty, ale dopuszcza się lekką falistość, o ile nie zmienia to struktury sierści. Tuż pod nim znajduje się obfity podszerstek. Tylne strony nóg i szyja są pokryte dłuższym włosem, w odróżnieniu od uszu, pyska i przedniej strony łap. Obficie owłosione są portki, kryza oraz kita. Sierść należy systematycznie szczotkować, usuwając martwy podszerstek. W okresie zwiększonego linienia, z pewnością zabiegi będą wymagały większej częstotliwości.

 

Czujność owczarka

Podkreśla się jego doskonały zmysł obserwacji, którego nie cechuje w żadnym wypadku niepotrzebna nerwowość. Można poczuć się przy nim bezpiecznie, ponieważ nawet w nocy pozostaje niezwykle wyczulony na najmniejsze szmery w otoczeniu i mimo braku cech psa typowo obronnego, dobrze wie, jak należy odstraszyć intruza. Z natury zachowuje dystans do obcych osób.

Łatwość w ułożeniu

Białe owczarki szwajcarskie to rasa niezwykle przyjacielska, która z wielkim zapałem będzie wykonywała rozmaite powierzone jej zadania. Jej przedstawiciele doskonale odnajdą się zarówno jako psy sportowe, jak i pracujące. Ze względu na swoje dosyć duże gabaryty nie będą rewelacyjnie zwrotne i szybkie w wędrówce po parkourze. Jednak dzięki swojej wrodzonej inteligencji społecznej, umieją doskonale odnaleźć się w rozmaitych sytuacjach.

Energiczność

Są to psy uwielbiające działanie i aktywność. Ich zapotrzebowanie na ruch jest wysokie, nie wystarczą im krótkie spacery na smyczy. Decydując się na BOSa powinieneś brać pod uwagę chociażby dwa dłuższe wybiegania podczas dnia. To rasa niezwykle wszechstronna, więc można ją układać pod rozmaite sporty (canicross, dogtrekking, tropienie). Wybór dyscyplin jest naprawdę szeroki, a znalezienie spełnienia we wspólnej pracy jest na wagę złota.

Przywiązanie do rodziny

Od samego początku szanują swoją ludzką familię i wszystkich jego członków otaczają opieką. W odróżnieniu do owczarków niemieckich nie są psami jednego pana. Dobrze dogadują się z dziećmi, są wobec nich delikatne i cierpliwe. Ze względu jednak na niski próg bólu tych psów, wszelkie interakcje powinny odbywać się pod rodzicielską kuratelą.

Wrażliwość

Decydując się na psa tej rasy, powinieneś odznaczać się stabilnym i przewidywalnym charakterem. Szwajcary są rasą dosyć delikatną i wymagają spokojnego traktowania. Zasada silnej ręki i krzyku może spowodować nie tylko wycofanie, ale nawet lękliwość przechodzącą w agresję. Zaufanie jest potem bardzo trudno odbudować, dlatego nie poleca się tych psów osobom niecierpliwym i nerwowym.

Lękliwość a wybór szczenięcia

Biały owczarek nigdy nie powinien odznaczać się lękliwością i nieuzasadnioną agresją. Jednakże te dwa problemy dosyć często zdarzają się w rasie i stanowią nie lada wyzwanie dla opiekunów. Zanim zdecydujesz się na zakup szczenięcia, powinieneś dokładnie poznać charakter jego rodziców i zasięgnąć porady odpowiedzialnego hodowcy. Zwróć też uwagę na odpowiednio przeprowadzoną socjalizację, gdyż szczenięta tej rasy bywają bardzo nieufne i brak zapoznania z różnymi sytuacjami, może skutkować problemami w przyszłości. Cena szczenięcia ze zrzeszonej hodowli wynosi aktualnie od 5500zł wzwyż.

Tags:
,