Bokser – opiekuńczy wulkan energii

Bokser – opiekuńczy wulkan energii

Wzbudzające podziw atletyczne ciało, które sprawia wrażenie, że za chwile wyrwie się do radosnej pogoni. Przeraża Cię nieco jego specyficzna mordka z melancholijnym wyrazem pyska? Zupełnie niepotrzebnie, bokser ma wprost proporcjonalną dawkę swojej miłości do swojej wagi. Z przyjemnością podaruje Ci ogniste buziaki, zachlapując przy okazji co nieco śliną.

Czy bokser uderza prosto w serce?

Pies bokser to pewny siebie wulkan energii, który uwielbia zabawę. Kapitalnie dogada się ze starszymi dziećmi, z którymi znajdzie wspólny język w płataniu figli. Jest silny i mocno żywiołowy, więc w ferworze szaleństwa może niechcący potrącić mniejsze latorośle, trzeba na to uważać. Zawsze baczny i odważny może sprawdzić się jako pies obronny. Dodatkowym atutem pretendującym go do roli domowego stróża jest fakt, że niespecjalnie ufa obcym osobom. Swoją rodzinę stawia na piedestale psiej miłości. Nie ma w nim zrywnej wrogości, chociaż nie omieszka dać znać, jeśli cokolwiek nie będzie mu pasowało. Ta rasa psów posiada niesamowicie plastyczną kufę, która potrafi pokazać niemalże każdą emocję.

Entuzjastyczne usposobienie bokserów

Boksery to pojętni i inteligentni uczniowie, ale długo dojrzewający psychicznie. Jako szczeniak bywa jak prawdziwa iskierka i możesz być nieco sfrustrowany jego nader rozentuzjazmowanym podejściem do wykonywanych poleceń. Często przedkłada zabawę ponad wykonywanie poleceń, więc tylko cierpliwość i dobroduszne podejście zaowocuje wpojeniem dobrych, psich manier. Różnorodne smakołyki z saszetki powinny dobrze zmotywować go do pracy, bo w doskonałej większości są łakomczuchami.

 

Sporty kynologiczne dla boksera

Aktywnemu psu trzeba zapewnić dużo ruchu fizycznego i umysłowego. Jeśli to zaniedbasz, możliwe, że pies sam postanowi dać upust swoim potrzebom i przemebluje Ci na nowo mieszkanie. Jak zobaczy Cię w drzwiach, nie odmówi sobie soczystego całusa, wyskakując na wysokość Twojej głowy. Kiedyś boksery były bardzo popularnymi psami pracującymi w służbie człowiekowi, obecnie są przede wszystkim wszechstronnymi psami rodzinnymi. Można je szkolić w zakresie posłuszeństwa, agility lub mondioringu. Ważne jest stałe zwracanie uwagi na temperaturę podczas treningów, boksery ze względu na specyficzną budowę kufy są narażone na udary cieplne. Przygotuj się, że specyficzna budowa kufy może też niejednokrotnie spędzić Ci sen z powiek – jeśli Twój pies będzie mocno chrapał, koniecznie sprawdź jego zdrowie u weterynarza.

Skąd pochodzą boksery?

Bezpośrednim przodkiem bokserów były psy zwane bullenbeisserami brabandzkimi. Były to średniej wielkości psy, o szerokiej klatce piersiowej, które używano do polowań z nagonką i w późniejszym okresie krzyżowano z mastiffami angielskimi. Przez pewien czas przypominały lżejsze psy w typie bulldogów angielskich lub później dogów niemieckich. Od 1910r. działa Klub Boksera z siedzibą w Monachium. Pierwszy wzorzec rasy z 1905r. dopuszczał wszystkie możliwe umaszczenia, a wzrost ówczesnych championów zamykał się w około 50cm w kłębie. Kolejne zmiany wzorca uznały wyższy wzrost oraz odrzuciły odmiany białe, czarne i łaciate.

Nieco więcej o atletycznym wyglądzie

Sylwetka boksera wpisana jest w kwadrat i przedstawia psa krępego, o mocnym kośćcu i rozbudowanej muskulaturze. Wysokość w kłębie u suk wynosi 53-59cm (przy wadze około 25kg), u psów 57-63cm (masa ciała odpowiednio wyższa, ponad 30kg). Bokser porusza się żywo, spoglądając na niego, widzisz silną i szlachetną postać. Charakterystyczną cechą boksera jest jego głowa. Szeroka kufa posiada fałdy idące od nasady nosa w dół. Pamiętaj o systematycznej pielęgnacji fałdek antybakteryjnymi chusteczkami dla psów. Kufa podkreślona jest ciemną maską, która wyraźnie różni się od umaszczenia głowy. Czujne nozdrza boksera są czarne, rozwarte, a ich koniuszek jest nieco zadarty. Wargi boksera są mięsiste i grube, podkreślają charakterystyczny dla rasy przodozgryz psa. Ciemne oczy wyrażają niezwykłą energię. Eleganckie linie zwartego boksera przywodzą na myśl dynamikę. Kończyny są mocne i atletyczne, zakończone okrągłymi łapami o grubych opuszkach.