
02 maj Canicross – bieganie z psem
Canicross jest dyscypliną sportu, w której występuje aktywność ruchowa duetu: pies i człowiek. Zespół jest ze sobą połączony za pomocą liny z amortyzatorem. Zawodnik porusza się za prowadzącym drużynę psem, który musi nie tylko charakteryzować się dobrą kondycją, ale i znakomitą orientacją w terenie i pewną dozą samodzielności. To on dostosowuje prędkość do konkretnego odcinka trasy i możliwości opiekuna. Na doskonałą współpracę wpływa również szybkość reakcji, z jaką pies przyjmuje polecenia zmiany kierunku, ostrzeżenia o ewentualnych niedogodnościach na trasie lub niebezpieczeństwach.
Pochodzenie dyscypliny
W canicrossie człowiek występuje w roli ciągniętego, także sport ten jest formą zaprzęgową. Ta z kolei najbardziej kojarzy się z podróżowaniem saniami jadącymi po śniegu, które ciągnie kilka psów. O ile w północnej części Europy białe krajobrazy nie są czymś wyjątkowym to w jej środkowej i południowej części nie są już tak licznie obecne. Kraje, w których większość roku jest bezśnieżna, zastąpiły sanie specjalnymi wózkami na kołach, rowerem lub… całkowicie usunęły środek transportu. W ten sposób powstał dogtrekking i canicross, które stale zdobywają rzeszę nowych wielbicieli.
Kto może zająć się uprawianiem canicrossu?
Główną zasadą związaną z uprawianiem tej dyscypliny jest przyjęcie faktu, że to pies powinien podążać przodem i ciągnąć swojego opiekuna. Jeżeli Twój kompan spełnia ten wymóg i jest chętny do prowadzenia zaprzęgu, należy udać się do weterynarza oraz lekarza i wykonać zestaw badań. Powinny one potwierdzić zdolność zarówno zwierzęcia, jak i człowieka do podejmowania aktywności. Należy pamiętać, że pierwsze kroki w sporcie można zacząć dopiero wtedy, gdy pies zakończy swój proces wzrostu. W przypadku niektórych ras może to potrwać nawet 2-3 lata. Dalszym ruchem jest zakup sprzętu, umiejętne prowadzenie treningów i praca nad kondycją. Jeżeli planujesz bardziej profesjonalne starty, powinieneś skupić się na przejrzeniu linii psów stanowiących czołówkę tego sportu na arenie międzynarodowej. W większości próżno szukać tutaj konkretnych ras, ponieważ najlepsze wyniki uzyskują specjalne, sportowe miksy, stworzone z myślą o tym sporcie. Niezaprzeczalny prym wiodą mieszanki ras zaprzęgowych, myśliwskich i chartów.
W jaki sprzęt należy się wyposażyć?
Dla człowieka: najważniejsze są odpowiednie buty, na których nie powinno się oszczędzać. Najlepiej wybierać spośród tych, które mają podeszwę dostosowaną do terenowych wycieczek. Oprócz tego oczywiście wygodne ubranie oraz pas biodrowy, do którego przypięta zostanie specjalna lina lub smycz z amortyzatorem. Coraz więcej firm oferuje tego typu akcesoria, które najlepiej dopasować do wagi konkretnego psa.
Dla psa: najważniejsze będą wygodne szelki, dostosowane do jego budowy anatomicznej. Nie ma problemu z zamówieniem unikatowych, skrojonych na miarę zwierzęcia. W przyszłości mogą przydatne okazać się buty, wykorzystywane na śniegu lub w niesprzyjającym terenie.
Skompletowanie odpowiedniego sprzętu nie jest trudne. Trzeba przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych, co nie stanowi zbyt dużego obciążenia finansowego względem innego rodzaju sportów zaprzęgowych.
Jak rozpocząć przygodę ze sportem?
Przede wszystkim trzeba zachęcić psa do ciągnięcia człowieka biegnącego na drugim końcu liny. W tym celu warto popracować nad jego odpowiednią motywacją, która jest zazwyczaj indywidualną sprawą związaną z danym psem. W celu uniknięcia błędów dobrze jest rozpocząć swoją przygodę pod okiem profesjonalisty, który pokieruje Waszym duetem na miarę jego możliwości. Dostosuje plan treningowy do Twoich potrzeb i udzieli cennych wskazówek.
Jakie komendy obowiązkowo powinien znać pies?
– naprzód – zachęcająca psa do biegania przodem i napięcia liny,
– kierunkowe: lewo i prawo – niezwykle ważne, pomagające nad zapanowaniem nad psem, szczególnie jeśli poruszamy się po terenie pośród innych uczestników ruchu,
– związane z tempem: wolno, szybko – pomagające dostosować prędkość do konkretnego odcinka, szczególnie ważne, gdy musimy zwolnić przy przekraczaniu ulicy,
– stój – wymieniona na końcu, ale zdecydowanie najważniejsza, powinna być idealnie wypracowana, ponieważ nawet średniej wielkości, rozpędzony pies, jest w stanie nas przewrócić i pociągnąć za sobą.
Ryzyko związane ze sportem
Uprawiające tę dyscyplinę osoby zdają sobie sprawę z możliwości wystąpienia kontuzji związanych przede wszystkim z kończynami. Aby zminimalizować ich pojawianie się, należy zawsze dbać o odpowiednią rozgrzewkę psa, przeprowadzenie części właściwej i cool down. Te elementy są nieodzowne w treningu zarówno ludzkim, jak i psim. Pomiędzy biegami warto skupić się na wzmocnieniu siły i równowagi, wprowadzając elementy treningu mięśni głębokich, np. fitpaws. Zawsze należy brać pod uwagę aktualne czynniki związane z temperaturą i wilgotnością, które mogą mieć wpływ na czworonożnego zawodnika. Komfort zwierzęcia jest bardzo ważny, dlatego trzeba wykonywać okresowe badania i skupić się na jego stałej obserwacji. Sygnały, które wysyła pies, są dla każdego osobnika indywidualne. Doskonała znajomość mowy psiego ciała da Ci odpowiedź, czy danego dnia jest on gotowy do startu.
Co daje canicross?
Wspólne uprawianie sportu w sposób niezwykły buduje więź pomiędzy przewodnikiem a jego psem. Daje niesamowitą satysfakcję z realizacji postawionych celów i wyśmienity kontakt z naturą. Przemierzanie leśnych ścieżek, polnych dróg i zespołowy odpoczynek na trasie zacieśnią Waszą relację.