Cocker spaniel angielski – wdzięczny ancymon

Cocker spaniel angielski – wdzięczny ancymon

Widzisz to czujne i łobuzerskie spojrzenie? To cały cocker! Doskonała mieszanka wigoru, przywiązania do opiekuna i bystrej reakcji, okraszona konkretnym temperamentem. Ten nieduży, myśliwski pies skruszył już swoją osobowością niejedno serce. Jeśli marzysz o aktywnych spacerach i wieczornym głaskaniu jedwabistych uszu – dowiedz się więcej o tej rasie!

Wygląd i umaszczenia cocker spaniela

Cocker spaniel angielski jest zwartej budowy psem myśliwskim o swobodnym ruchu. Samce dorastają do wysokości 39-41cm w kłębie, suki niewiele mniej – 38-39cm. Dorosłe cockery ważą około 13-14,5kg. Mają kwadratową kufę, a ich głowa jest bardzo ładnie wyrzeźbiona. Kolor oczu powinien harmonizować z ich umarszczeniem, w wyrazie powinny być zawsze bystre. Na poziomie ich linii są osadzone uszy, pokryte jedwabistym włosem. Ogon cocker zawsze nosi wesoło, ale w poziomie, nigdy nie unosi go do góry.

Charakteryzuje się gładkim i lśniącym włosem, który miejscami jest dłuższy, np. na kończynach przednich i tylnych oraz tułowiu. Robiąca niewątpliwe wrażenie szata występuje w wielu wariantach kolorystycznych:

  • – jednolitym: czarnym, rudym, złotym, czekoladowym, czarnym lub czekoladowym podpalanym, z dopuszczalnym wyłącznie małym, białym znaczeniem na piersi,
  • – dwukolorowym: biel w połączeniu z: czernią, pomarańczą, czekoladą, cytryną, z nakrapianiem lub bez,
  • – trójkolorowym:  biało – czekoladowe lub czarne z podpalaniem,
  • – przesianym: niebieskim, pomarańczowym, cytrynowym, czekoladowym oraz z podpalaniem z niebieskim lub czekoladowym.

Czy pielęgnacja cocker spaniela jest uciążliwa?

Pielęgnacja cocker spaniela przede wszystkim skupia się wokół starannego wyczesywania długiej sierści, która zaniedbana może zbijać się w niewygodne dla psa kołtuny. Najczęściej tworzą się one na uszach, pod pachami oraz w pachwinach. Dodatkowo po harcach na łonie natury warto sprawdzić szatę, czy nie tkwią w niej jakieś rzepy, liście lub drobne patyki. Oprócz tego oczywiście należy psa kąpać, używając odżywek intensyfikujących kolor i wspomagających rozczesywanie. Raz na jakiś czas zabierz cockera do groomera. Psi fryzjer doskonale zadba o swojego klienta, doglądając jego sierści. Poza pielęgnacją zębów, pazurów, szczególną opieką należy otoczyć również zwisające uszy. Systematycznie zaglądaj do środka i upewniaj się, że z uszu nie ma żadnych wydzielin lub nieprzyjemnego zapachu.

Historia rasy

Drobne psy o falistej sierści od stuleci pomagały w polowaniach. Cocker spaniela angielskiego możemy znaleźć w grupie płochaczy, czyli psów zajmujących się wypłaszaniem zwierzyny z zarośli i szuwarów. Hipotez dotyczących etymologii słowa spaniel jest wiele, np.: krzewy, przypadanie do ziemi, pozostawanie czujnym w pracy. Niemniej wszystkie te określenia opowiadają o pracy, jaką wykonywał ten pies, jej rodzaju, otoczeniu. Typ spaniela opisywano już w czasach starożytnych. Przez lata ewoluował i doprowadził do naturalnego podziału ze względu na obszar pracy:

– spaniele wodne,

– spaniele lądowe: wyższe (wypędzały ptactwo przy użyciu polowania z sokołami) oraz niższe (warujące przed ptactwem łowionym przy użyciu zarzucanej na nie sieci).

Właśnie w tej ostatniej grupie mieścił się cocker, określany wcześniej nazwą „woodcock” (z języka angielskiego oznacza to ptaka: bekasa lub słonkę). Pojawienie się broni palnej zmieniło dotychczasowe reguły łowiectwa i zaczęto wymagać aportowania ustrzelonej zwierzyny. Tak ze spanieli wyodrębniły się m.in. setery irlandzkie. Spaniele różnego rodzaju ostatecznie podzieliły się na konkretne rasy i uzyskały swoje wzorce. Cockery pozostały rasą, która jest wszechstronnie użytkowa pod kątem myśliwskim.

Cocker spaniele – usposobienie

Wiele cockerów można spotkać obecnie jako towarzyszy rodziny, nic dziwnego, to bardzo przyjaźnie nastawiona rasa, która bardzo ceni sobie towarzystwo opiekuna. Doskonale odnajdzie się przy osobie konsekwentnej i aktywnej. Od samego początku należy przyłożyć się do ich stanowczego, ale serdecznego wychowania. Potrafią być niezależne i dosyć uparte. To Ty musisz znaleźć odpowiednią drogę i motywację, np. wypełniając swoją saszetkę treningową pysznościami. Dobrze prowadzony cocker będzie chętny do wspólnej nauki, możesz spróbować swoich sił nawet w kilku sportach: agility, noseworku lub mantrailingu. Koniecznie pamiętaj o wczesnej nauce przywołania, gdyż ich samodzielność może okazać się niebezpieczna.

Żwawy i wesoły, ale potrafi być też zaczepny i dominujący. Początkujący właściciel może być przytłoczony, jeśli przytrafi mu się mocno temperamentny osobnik. Cockery zajmowały się pracą przy płoszeniu zwierzyny, więc trzeba zapewnić im odpowiednio dużo ruchu i pracy głową. Te ciekawskie psy z chęcią spenetrują wszystkie zarośla, pobiegają po błocie i wskoczą do wody. Na wspólne wycieczki przyda Ci się mata, którą ochronisz siedzenia lub wyłożysz nią klatkę transportową.

 

Akcesoria i przydatne wyposażenie

Co z pewnością przyda Ci się, jeśli planujesz cockera?

  • smycz treningowa – w towarzystwie wygodnych szelek skutecznie zabezpieczy myśliwego, gdy poczuje zew wolności w nieznanym terenie, posłuży też do nauki przywołania,
  • pas samochodowy – z pewnością czekają Cię emocjonujące wycieczki na aktywne spacery, pamiętaj o zabezpieczeniu swojego ulubieńca,
  • typowa miska dla spaniela – wygodna sprawa ze względu na wiszące uszy; miski dla spanieli są wyższe i węższe, zabezpieczają uszy psa przed pobrudzeniem w pokarmie lub wodzie.

Szczenię cocker spaniela – cena i hodowle

W Polsce funkcjonuje Klub Spanieli i Psów Dowodnych oczywiście w ramach Związku Kynologicznego. Na stronie klubu (www.klubspaniela.pl) można znaleźć spis hodowli wraz z kontaktem. Szczenię cocker spaniela kosztuje w tej chwili od 3000zł w górę.

Cocker spaniel angielski – wady i zalety:

Zalety:

  • przyjazny i towarzyski przyjaciel rodziny, gdy poświęcimy mu odpowiednio dużo czasu,
  • czujny i bystry, świetnie sprawdza się w użytkowaniu łowieckim,
  • niemalże zawsze ma dobry humor,
  • stosunkowo łatwy do układania.

Wady:

  • jest dosyć niezależny, momentami również charakterny,
  • źle prowadzony może stać się ekspansywny,
  • potrafi intensywnie szczekać,
  • wymaga systematycznej pielęgnacji.