07 sty Golden retriever – aporter o złotej fryzurze
Kiedy już z daleka widzisz dużą, kremowo – złotą postać, która biegnie się przywitać to możesz być pewien – retriever. Jeśli dodasz do tego rozwiany włos i ogon niczym pióra husarii – potrzebne jest tylko małe uzupełnienie: golden. Wielkie serce, mokry nos i język, którym właśnie zakrył Ci oczy podczas miłosnej eksplozji. Marzysz o wspaniałym kumplu na dobre i na złe dla swojej rodziny? Dowiedz się więcej o psach rasy golden retriever.
Historia rasy
Golden retriever jest jedną z sześciu ras retrieverów, czyli aporterów. Nasz bohater został wyhodowany pod koniec XIXw. w Anglii. Jego nazwa pochodzi właśnie od czasownika ,,to retrieve„, czyli aportować, a ,,golden” oznaczało kolor sierści. Początkowo mówiono o nich również żółte, ale jednak ta bardziej dostojna wersja obowiązuje oficjalnie od 1920r. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych ras na świecie, znana i lubiana w wielu krajach. Czasem widać jednak, że różnią się one nieco swoją budową od angielskiego pierwowzoru.
Golden retriever waga, budowa, umaszczenie
Sylwetka golden retievera wzbudza poczucie satysfakcji. Wszystko w wyglądzie tej rasy jest harmonijne i doskonale zrównoważone. Mocna budowa sprawiająca wrażenie krzepkiej i łagodnej w wyrazie. Golden porusza się energicznie, ma swobodny i długi wykrok. Głowa jest mocna i szeroka, zakończona ciemnym nosem. Średniej wielkości uszy osadzone są mniej więcej na wysokości ciemnych oczu. Wzrost samców jest w przedziale 56-61cm (28-32kg wagi), suki są zdecydowanie niższe: 51-56cm w kłębie (24-28kg wagi).
Niekwestionowaną dumą golden retrievera jest jego szata. Gładki lub falisty włos, który pod spodem kryje wodoodporny podszerstek. Dopuszczone są dowolne odcienie kremowego i złotego. Lekkości dodają liczne pióra (dłuższe włosy), szczególnie na noszonym równo z grzbietem ogonie. O tę piękność trzeba jednak odpowiednio dbać. Nie ma co się oszukiwać – obficie linieje. Długi włos można jednak całkiem łatwo usunąć z dywanów. Odpowiednie żywienie, zestaw szczotek i cierpliwość pomogą w okiełznaniu tego żywiołu. Hodowca z pewnością podpowie, które szczotki i kosmetyki będą najlepsze.
Charakter i usposobienie
Golden retriever słynie ze swojego przyjacielskiego i zrównoważonego usposobienia. Bardzo wiele osób poleca tę rasę dla rodzin z dziećmi. Są wyrozumiałe i cierpliwe względem ich wybryków, ale ze względu na swoje gabaryty mogą niechcący zrobić krzywdę. Kochają swojego opiekuna i potrafią być w związku z tym nader wylewne w okazywaniu miłości. Sus silnego goldena na kilkulatka może być niebezpieczny, więc zawsze nadzoruj taki kontakt.
Jeżeli w domu już znajdują się jakieś zwierzęta, przedstawiciel tej rasy będzie dobrym wyborem dla dopełnienia stadka. Nie są to psy skore do bójek i afer. Golden retriever jest niezwykle ufną rasą. Ta cecha nie czyni z nich dobrego stróża, chociaż i tak nie jest to absolutnie rasa nadająca się do trzymania w kojcu. Niewątpliwie goldeny potrzebują uwagi i miłości ze strony swojej rodziny. Zaniedbany i opuszczony będzie sfrustrowany. Nadmierne zaufanie może być kłopotliwe, zabezpiecz swojego psa adresówką. Szczeniak golden retrievera wymaga socjalizacji od samego początku. Z reguły są to łakomczuchy, wiec pyszne kąski z saszetki na smakołyki pomogą przezwyciężyć pierwsze wyzwania. Zawsze postępuj delikatnie, ale konsekwentnie.
Bezsprzecznie jest to rasa aktywna, dlatego wymaga sporo ruchu połączonego z odpowiednim treningiem i szkoleniem. Łatwość uczenia się i wszechstronne zdolności czynią z tych psów wręcz wymarzonego towarzysza dla aktywnej rodziny. Świetne psy tropiące i aportujące. Sprawdzają się też jako psy ratownicze, asystujące i dogoterapeuci. Doskonale odnajdą się też w sportach, szczególnie jeśli gdzieś występuje ich żywioł – woda. Nie odpuszczą żadnej kałuży ponieważ kochają w nich zalegać. Pamiętaj o rozsądnej dawce ruchu w okresie wzrostu, żeby nie przeciążyć rosnącego organizmu. Potem można wybierać spośród różnych sportów: posłuszeństwa, dummy, czy tropienia. Golden retriever na pewno nie jest rasą dla domatora. Przy odpowiedniej dawce ruchu może mieszkać i w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu.
Szczeniaki – wyposażenie i akcesoria
Wiedząc, że pod Twój dach niebawem zawędruje szczeniak golden retrievera musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Postaw na opcję praktyczną ze względu na ich umiłowanie do wody. Duże, wodoodporne legowisko będzie strzałem w dziesiątkę. Do pięknej, złocistej szaty dobierz obrożę lub szelki – na początek wystarczy obroża klamrą w rozmiarze S lub szeki guard S. Prawdopodobnie dosyć często będziecie wybierać się na leśne wycieczki. Godna uwagi jest mata chroniąca samochód przed brudem i sierścią. Psa zabezpiecz pasami samochodowymi, aby wyjazdy były bezpieczne. Mając golden retievera pamiętaj o arsenale odpornych na żucie zabawek. Oczywiście będzie idealnie, jeśli okaże się, że potrafią pływać!
Hodowle golden retrieverów i cena szczenięcia
Szczegółowo sprawdź hodowlę, z której będzie pochodził Twój szczeniak, ponieważ dobre pochodzenie rodziców i badania sprawią, że zmniejszysz ryzyko występowania różnych chorób u swojego psa. Szukaj hodowli zrzeszonej w Związku Kynologicznym w Polsce.
Szczeniak golden retievera to w tej chwili minimum wydatek rzędu 5000złotych. Wszystko zależy od skojarzenia i ewentualnego przeznaczenia psa. Cena golden retrievera z metryką nie jest niska, ale daje gwarancję udokumentowanego pochodzenia.
Golden retriever – zalety i wady
ZALETY:
- pokocha różnorodne aktywności, jest wszechstronny,
- znakomicie sprawdzi się jako pies pracujący i sportowy,
- chętny do nauki, inteligentny,
- doskonale odnajdzie się w rodzinie z dziećmi,
- łagodny i przyjazny, znajomi będą odwiedzać Cię częściej,
- pięknie wkomponuje się w jesienne sesje zdjęciowe.
WADY:
- dosyć obficie linieje,
- jest łakomczuchem, trzeba pilnować jego wagi,
- ma skłonności do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych,
- może mieć problemy z oczami (jaskra, katarakta, postępujący zanik siatkówki),
- jest delikatny, może mieć alergie.