Jack russel terrier i parson russel terrier

Jack russel terrier i parson russel terrier

Psy tych ras są esencją ,,terrierowatości”. Czujne, ruchliwe, a przede wszystkim nieustraszone. Zarówno jack, jak i parson mają bardzo wiele cech wspólnych w obrębie charakteru, dlatego poniższy opis będzie traktował je łącznie. Podział na dwie odrębne rasy tyczy się głównie wyglądu i nastąpił on stosunkowo niedawno. Oddzielny wzorzec dla rasy jack russell terrier powstał dopiero w 2000r., blisko dekadę po ustanowieniu standardu parsona.

Jaki charakter drzemie w małym terierze?

W tym niewielkim ciele upakowane jest wielkie ego, które sprawia, że te psy bywają zadziorne. Nie tylko względem towarzyszy swojego wzrostu, ale i tych znacznie większych. Intruza odstraszą nie tyle swoimi gabarytami, a temperamentnym szczekaniem. Parsony i jacki to łobuzy, istna eksplozja energii, która zdecydowanie spodoba się rodzinie aktywnej i mającej poczucie humoru. Nie można się z nimi nudzić, one same zapraszają do zabawy, oferując całego siebie. Wychowaniem tego charakternego stworzenia trzeba zająć się od pierwszych chwil od jego przybycia. Żywe srebra dobrze zmotywuje smakołyk z saszetki lub szalona zabawa z szarpakiem. Od początku musisz postępować konsekwentnie, bo teriery dobrze wiedzą, jak szybko zawędrować swoimi krótkimi nóżkami na głowę właściciela. Jeśli złapiesz szkoleniowego bakcyla, z powodzeniem możesz przyuczyć swojego psa do sportów typu aglility, flyball lub rally-o.

Ze względu na swój temperament nie będą idealnymi towarzyszami dla małego dziecka. Pociągnięte za ucho mogą dobitnie pokazać swoje niezadowolenie. Jednocześnie niewielki terier będzie świetnym kumplem dla nieco starszego dziecka, z którym zatraci się w świecie wspólnej zabawy. Są to psy bardzo towarzyskie, które kochają swoją rodzinę. Niestety, inne zwierzęta domowe mogą być zagrożone, szczególnie jeśli innym mieszkańcem jest kawia lub chomiczek. Dobrze czują się w stadzie złożonym ze swojej rasy, szybko łapią sztamę, która w połączeniu z ich zaciętością może być trudna do okiełznania. Bycie energicznymi mają we krwi, Ty powinieneś zadbać o naukę ich wyciszenia.

 

Jak historia rozdzieliła obie rasy terierów?

Na terenach granicznych Anglii i Szkocji od dawna występowały niewielkie, kolorowe psy w typie teriera. Niektóre miały gładkie, inne zwichrzone włosy, różniły się między sobą proporcjami wzrostu i wielkości. W efekcie dały one początek dwom odmianom russell terriera: parson – wersji o sylwetce bardziej wpisanej w kwadrat, z dłuższymi kończynami i jack – wyraźnie niższej i o dłuższym grzbiecie. W zamyśle miałby to być teriery mocne, szybkie i zwrotne, takie, które będą w stanie wypędzić z nor lisa lub inne zwierzę. Nazwa rasy pochodzi od wielebnego Johna Russella, który był jednym z najstarszych członków Kennel Clubu. Zajmował się on programową hodowlą tych właśnie terierów o znakomitych cechach użytkowych. Pracowały one jako norowce lub zawodowi tępiciele szczurów i myszy. Podróżowały w torbach przytwierdzonych do końskich siodeł, z których potem je wypuszczano prosto do zwierzęcy nor. Pastor dożył 88lat, ale pamięć po nim będzie żywa tak długo, jak po świecie będą wesoło harcowały te niewielkie teriery. Parson jest rasą typowo brytyjską, natomiast ustabilizowanie się jack russeli jest głównie zasługą Australijczyków, dlatego we wzorcu znajduje się o tym zapisek.

Różnice w wyglądzie parson russell terrier i jack russell terrier

Obydwa teriery nie są duże, ale niezwykle mocne i energiczne w wyrazie. Na pierwszy rzut oka widać bystrość i zwinność w ich ruchach. Charakterystyczna dla tych psów jest ich kufa, wyposażona w mocną żuchwę i szczękę oraz garnitur mocnych zębów. Oczy mają przenikliwe spojrzenie. Według obowiązującego wzorca powinno się mieć możliwość objęcia psa obiema dłońmi tuż za jego łokciami. Kończyny są proste i muskularne ze zwartymi, okrągłymi łapami. Ogony u obydwu ras mogą opadać w spoczynku, w ruchu powinny się  unosić. Psy poruszają się sprawnie i sprężyście. Poniżej główne różnice pomiędzy rasami:

Którego teriera wybrać i o czym pamiętać?

Bez względu na fakt, która rasa głębiej zajrzała do Twojego serca, będziesz musiał liczyć się z dużą ilością cierpliwości i konsekwencji podczas wychowania. Wszelkie dodatkowe wątpliwości rozwieje hodowca, więc nie wstydź się zadawać mu pytań. Cena szczenięcia obecnie kształtuje się w przedziale od 4500zł w górę. Zawczasu przygotuj się w mocną smycz i szelki niezbędne dla bezpiecznego wprowadzania psa w nowy świat pełen innych zwierząt i zapachów. Aktywne harce na świeżym powietrzu nie obędą się bez odpowiedniego nawodnienia. Pamiętaj, aby poza zabawkami dla psa zawsze zabierać ze sobą miseczkę na wodę.