Jak czyścić psu uszy ?

Jak czyścić psu uszy ?

Środowisko, które znajduje się w psich uszach, jest niezwykle sprzyjające do pojawienia się infekcji na tle grzybiczym lub bakteryjnym. Wewnątrz ucha panuje półmrok, co w połączeniu z ciepłem i wilgocią stanowi idealną pożywkę dla rozwoju chorób. Należy poznać anatomię psiego ucha i zasady jego właściwej pielęgnacji, aby utrzymać je w czystości i zdrowiu. Bez względu na typ małżowiny (stojąca, wisząca, płatek róży) trzeba systematycznie sprawdzać jej stan, zaglądając do środka psiego ucha.

Anatomia psiego ucha

W psim uchu umiejscowione są narządy dwóch zmysłów: słuchu oraz równowagi. Ze względu na budowę można wyróżnić jego następujące części:
1. Ucho zewnętrzne – składa się z utworzonej ze skóry i rozpiętej na chrzęstnym rusztowaniu małżowiny usznej (silnie zróżnicowanej biorąc pod uwagę typ psa) oraz zewnętrznego przewodu słuchowego, prowadzącego do ucha środkowego.
2. Ucho środkowe – oddzielone jest od powyższej struktury błoną bębenkową, która z drobnymi kosteczkami (młoteczkiem, kowadełkiem i strzemiączkiem) oraz trąbką Eustachiusza tworzy część środkową.
3. Ucho wewnętrzne – w nim znajduje się błędnik kostny i błoniasty; narząd równowagi jest umieszczony w przewodach półkolistych, a narząd słuchu w przewodzie błoniastym ślimaka.
Warto również wspomnieć, że uchem psa kieruje blisko kilkanaście mięśni, które skręcają je w stronę źródła dźwięku dla jego jak najlepszego wychwycenia. Jest ono niezwykle delikatne, wiele odgłosów może je drażnić. Wszystkie zabiegi z nim związane należy wykonywać powoli, precyzyjnie i łagodnie.

Czego nie używać do czyszczenia psich uszu?

Dzięki zapoznaniu się z anatomią psiego ucha, którego kanał słuchowy ma budowę w kształcie litery ,,L”, łatwiej będzie Ci zrozumieć technikę, z jaką należy je czyścić. Nie wprowadzaj do przewodu słuchowego absolutnie niczego, żadnego patyczka kosmetycznego, ani wacika. Mogą one dodatkowo skompresować zalegającą w przewodzie woskowinę i spowodować pojawienie się stanu zapalnego.

Preparaty dostępne na rynku

Rynek oferuje kilka podstawowych preparatów do czyszczenia psich uszu, które różnią się między sobą składem, gęstością (bywają bardziej skoncentrowane, w formie zawiesiny lub płynne) i pojemnością butelki. Należy wybierać te, które są typowo przeznaczone dla psów, ze względu na ich odpowiednie pH zapewniające bezpieczne stosowanie.

  1. Substancja do czyszczenia uszu – występuje zazwyczaj w niewielkich, poręcznych flakonikach, zakończonych wygodną do aplikowania końcówką. W swoim składzie mają substancje czyszczące, kojące i odświeżające.
  2. Chusteczki pielęgnacyjne – są nasączone delikatnym płynem, świetnie uzupełniają cały proces czyszczenia i doskonale sprawdzają się przy pielęgnacji uszu psów, które zamiatają koniuszkami małżowiny kurz z ziemi (np. psy tropiące),
  3. Jednorazowe nakładki na palce – są wygodne w użyciu, nasączone płynem, pozwalają na łatwe wyczyszczenie zakamarków małżowiny usznej.

Jak czyścić psie ucho – krok po kroku

1. Spraw, aby Twój pies był możliwie spokojny. Złap za małżowinę psiego ucha i delikatnie odchyl ją na zewnątrz.
2. Wprowadź odpowiednią ilość preparatu do kanału słuchowego psa za pomocą zakraplacza. Staraj się nie dotykać końcówką wnętrza małżowiny.
3. Delikatnie pomasuj podstawę ucha przez kilkadziesiąt sekund, aby rozprowadzić preparat we wnętrzu ucha. Działający płyn ma w tym momencie kontakt z zanieczyszczeniami.
4. Pozwól psu otrzepać uszy, ponownie odchyl małżowinę i wytrzyj wacikiem lub chusteczkami pozostałości płynu.

 

Socjalizacja psa – elementy pielęgnacji

Do czyszczenia uszu warto przyzwyczajać psa od jego najmłodszych chwil. Znajomość procesu czyszczenia będzie dla niego łatwiejsza do zniesienia, nie będzie się wiercił i uciekał. Warto zacząć od dotykania płatka ucha w zabawie, nauczenia zwierzęcia kładzenia sobie głowy na kolanach i cierpliwego trwania w poleconej pozycji. Jeżeli pies odczuwa ból, przerwij natychmiast czynność i skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jak często czyścić psie uszy?

Nie ma jednoznacznego polecenia, jak często należy to robić. Ważna jest stała kontrola i zaglądanie do ucha w celu sprawdzenia jego stanu (czy ucho jest czyste, zaczerwienione, czy pojawia się niepokojąca wydzielina) oraz sprawdzenie jego woni. Przykry zapach z psich uszu może również oznaczać pojawienie się infekcji. Niektóre psy będą wymagały czyszczenia nawet co kilka dni, inne co parę tygodni. Wszystko uzależnione jest od potrzeb konkretnego osobnika. Zbyt częste czyszczenie uszu nie będzie miało pozytywnego wpływu na zdrowie psa. Obecność woskowiny ma również zadanie ochronne, więc jej całkowite usunięcie może spowodować podrażnienia i infekcje. Zdrowe ucho ma przyjemny, różowy kolor i nie posiada przykrego zapachu.

Jakim rasom psów systematycznie zaglądać do uszu?

Szczególnie częstą kontrolę narządu słuchu powinno się sprawować przy posiadaniu psów z obwisłą małżowiną, chociażby w przypadku ras gończych, takich jak beagle czy basset hound. Długie, wiszące uszy o wiele słabiej się wentylują i łatwiej tu o pojawienie się infekcji. Dobrym pomysłem jest zapewnienie pomocy przy ich przewietrzeniu i odchylenie części ucha zwierzęciu, który odpoczywa. Problem może dotyczyć również psów, które posiadają wewnątrz ucha drażniące włoski. O ich wyrywaniu powinien zdecydować lekarz weterynarii, ponieważ nadmierne i nieumiejętne usuwanie, może spowodować groźne mikro urazy.

Co powinno niepokoić

Jeżeli widzisz, że Twój pies przechyla ucho w jedną stronę lub masz wrażenie, że cała jego głowa jest stale przekrzywiona, możesz poszukiwać przyczyny w infekcji ucha. Wystąpienie intensywnego świądu, ocieranie się o meble, ,,trzepanie” uszami również może świadczyć o chorobie lub bólu ucha psa. Jeśli zauważysz, że w małżowinie zalega cuchnąca wydzielina lub jakiekolwiek inne zmiany, nie staraj się ich usunąć na własną rękę. Przede wszystkim może być to dla psa bolesne i utrudni lekarzowi weterynarii postawienie diagnozy. Znalezienie przyczyny infekcji wymaga pobrania wymazu i dokładnej jego analizy.