Psie lata – jak się liczy wiek psa?

Psie lata – jak się liczy wiek psa?

Patrzysz na swojego psa, który po raz kolejny uprawia szaloną gonitwę przez mieszkanie. Pewnie nie raz zastanawiałeś się: „kiedy ten pies w końcu dorośnie?” lub „ile on ma lat, że chce tak szaleć?”. No właśnie, ale jak tak naprawdę określić psi wiek? Skąd wiedzieć, kiedy urządzać mu jego „psią osiemnastkę”?

Psie lata na ludzkie

Stare porzekadło mówi, że wystarczy pomnożyć wiek psa przez siedem i tym oto cudownym sposobem uzyskamy odpowiedź ile lat ma nasz pies. Trochę jednak byłoby za łatwo, ponieważ bliższy prawdzie przelicznik wieku psa bierze pod uwagę również jego wielkość i rasę. Średnio wartość: 1 rok ludzki równa się 7 lat psich, przyjmuje się względem ras dużych. Przy średnich psach przelicznik spada do 6, a najmniejszych 5.

Niestety, im większa rasa, tym szybszy proces jej starzenia. Czyli np. 8-letnia chihuahua będzie w pełni sił, a 8- letni bernardyn będzie określany mianem psiego seniora. Duże rasy też wolniej dojrzewają. Decydując się na doga niemieckiego, będziemy przechodzili okres szczenięctwa dłużej, niż w przypadku dzielenia domu z maltańczykiem. Pamiętaj, że dojrzałość płciowa nie jest współmierna u psa z dorosłością psychiczną.

Do najdłużej żyjących ras psów możemy zaliczyć małe psy, np. chihuahua, pinczer miniaturowy lub pudel miniaturowy. Najkrócej będziemy cieszyć się towarzystwem przedstawicieli ras zdecydowanie większych: wilczarz irlandzki, buldog angielski lub dog niemiecki.

Dostępnych jest wiele rozmaitych tabel i kalkulatorów. Pamiętaj, że to tylko szacunki, a prawdziwa długowieczność Twojego psa będzie zależała w dużej mierze od Twojej opieki.

WIEK PSA MAŁE RASY ŚREDNIE RASY DUŻE RASY
1 miesiąc 1 rok 1 rok 1 rok
3 miesiące 5 lat 3 lata 2 lata
6 miesięcy 10 lat 8 lat 6 lat
1 rok 20 lat 18 lat 12 lat
2 lata 30 lat 28 lat 22 lata
3 lata 33 lata 35 lat 31 lat
4 lata 36 lat 40 lat 41 lat
5 lat 40 la 45 lat 48 lat
6 lat 44 lat 52 lata 55 lat
7 lat 48 lat 58 lat 62 lata
8 lat 50 lat 63 lata 68 lat
9 lat 55 lat 69 lat 75 lat
10 lat 58 lat 75 lat 82 lata
11 lat 63 lata 80 lat 89 lat
12 lat 67 lat 87 lat 97 lat
13 lat 71 lat 92 lata 103 lata
14 lat 75 lat 98 lat 110 lat
15 lat 78 lat 103 lata 118 lat
16 lat 83 lata 109 lat 123 lata
17 lat 87 lat 115 lat 130 lat
18 lat 90 lat 120 lat

Po co przeliczać?

Niech ten, kto ma psa i nigdy nie chciał przeliczyć jego wieku na ludzkie, pierwszy rzuci kamieniem! Przeliczamy, bo chcemy wiedzieć, kiedy nasz szczeniak stanie się krnąbrnym nastolatkiem i przygotować się na to psychicznie. Inni liczą, żeby lepiej odnieść to do siebie i wiedzieć, na jakim etapie w ludzkim rozrachunku jest ich przyjaciel. Jeszcze inni liczą, żeby pochwalić się, jak długo są ze swoim najlepszym kumplem, który nie zdradził nigdy żadnego z ich sekretów. Psy niestety żyją znacznie krócej niż ludzie, więc takie przeliczenie pomaga w psychicznym podejściu do wspólnego życia.

 

Po czym można poznać wiek psa?

Oczywiście najłatwiej jest wtedy, gdy mamy psa nie dość, że rasowego to jeszcze znamy jego datę urodzenia. A co jeśli mamy do czynienia z kundelkiem? Jeżeli nie mamy informacji o pochodzeniu jego rodziców, to warto przejrzeć atlas psich ras. Porównanie do konkretnych przedstawicieli powinno trochę pomóc nam w namierzeniu ewentualnych przodków. Zerknij na uszy, ogon, wzrost i sprawdź, czy może w żyłach Twojego Pimpka płynie krew ras północnych lub myśliwskich?

Jak jeszcze można rozpoznać psi wiek?

1. Po zębach. Dorosły pies posiada 42 zęby, szczenięta mniej, bo 28 mlecznych zębów. Ich wymiana przypada najczęściej na 5-7 miesiąc życia. Dzięki temu można mniej więcej ocenić wiek młodzika. W kolejnych latach ścierają się inne zęby, np. u sześciolatków widać już starte siekacze, a u ośmiolatków kły. Fachową ocenę na podstawie zębów może zrobić wprawiony weterynarz.
2. Po sierści. Psy też z czasem siwieją. Najbardziej jest to widoczne u psów o ciemnym umaszczeniu, szczególnie w okolicy pyszczka. Podobnie jednak jak my mogą się siwieć wcześniej, więc nie należy wpadać w panikę, kiedy zauważymy pierwszy siwy włos na psiej skroni.
3. Po oczach. Jak spojrzysz w oczy staruszka, to zauważysz, że stają się one nieco zamglone. Możliwe też, że mętne spojrzenie świadczy o jaskrze lub zaćmie.
4. Po zachowaniu. Starsze pieski nie są najbardziej skore do szalonych zabaw, mogą potrzebować więcej odpoczynki. Możliwe, że przeorganizujesz swój czas na nieco częstsze, ale krótsze spacery.

Jaki był najstarszy pies świata?

W Księdze Rekordów Guinessa nieprzerwanie króluje Bluey, australijski pies do bydła, który przeżył aż 29 lat i 160dni (ur. 7 czerwca 1910, zm. 14 listopada 1939). Już kilka innych psów próbowało go w tym zdetronizować, jednak Bluey pozostaje jako jedyny zweryfikowany w rekordach. Wśród konkurentów o berło czasu była m.in. suczka Chilla (32 lata) oraz Maggie (30lat). Co jakiś czas pojawiają się doniesienia o kolejnym rekordziście, co ciekawe to zazwyczaj psy pracujące.

Jak zapewnić psu długowieczność?

Jeśli chcesz, żeby Twój pies zostawił w tyle Bluey’a i stał się najstarszym psem świata, pamiętaj o tym, co najważniejsze:

Profilaktyka. Im lepsza opieka przez całe życie, tym większa szansa na długowieczność. Dbaj o zapewnienie odpowiedniej karmy, aktywność
i regularne kontrole zdrowia u weterynarza.
Zaangażowanie umysłowe. Seniorzy dla zachowania jak najlepszej pamięci rozwiązują krzyżówki – Ty też ćwicz ze swoim psem zabawy rozwijające umysł.
Obserwacja. Wszelkie niepokojące zmiany w zachowaniu i wyglądzie swojego psa konsultuj ze swoim weterynarzem.
Kochaj. Dzięki zapewnieniu psu bezpieczeństwa, odpowiedniej porcji głasków i czułości będzie szczęśliwy przez wszystkie swoje psie lata!