10 cze Pchły u psa – swędzący problem
Większość opiekunów miejskich psów często nigdy nie widziała u swojego psa pcheł, zawdzięczając to przede wszystkim odpowiedniej prewencji. Te nieduże, ale wyjątkowo irytujące pasożyty potrafią niespodziewanie przeskoczyć na sierść domowego czworonoga z włosów często zaniedbanych i niezabezpieczonych odpowiednimi preparatami bezpańskich zwierząt. Po czym poznać, że Twojego psa zaatakowała pchla kolonia i najważniejsze: jak sobie z nią poradzić?
Czym charakteryzuje się psia pchła?
Pchły są niewielkimi owadami, których ciało ma długość kilku milimetrów. Zwierzęta te odżywają się krwią swoich żywicieli, którymi mogą być nie tylko psy i koty, ale również ludzie. Jej tułów jest bocznie spłaszczony, co umożliwia sprawne poruszanie się pomiędzy pojedynczymi włosami. Mnożą się w zastraszającym tempie. Swoje jaja składają na skórze psa, ale dostają się one również na legowiska, zabawki i w domowe zakątki. Już po paru dniach następuje wyklucie się białych, podłużnych larw, które z czasem przeobrażają się w dorosłą formę pchły. Zachłanność tego drobnego krwiopijcy sprawia, że jest on w stanie wyssać o wiele więcej krwi, niż potrzebuje jego organizm. Nadmierną ilość wydziela w postaci kału o brązowym kolorze, przypominającym w wyglądzie kawałeczek węgla. Z drugiej strony w przypadku braku odpowiedniego żywiciela, mogą czekać miesiącami na posiłek. W momencie znalezienia psiego gospodarza opanowują przede wszystkim kilka specyficznych rejonów: grzbiet, szyję oraz rejon nasady ogona.
Pchły a poważne zagrożenia
Pojawienie się pcheł może okazać się niebezpieczne, ze względu na możliwość wystąpienia dodatkowych powikłań:
1. Tasiemiec psi
Larwy pcheł są żywicielem pośrednim psiego tasiemca. Jeśli pies zje pchlą larwę zakażoną jajeczkami tasiemca, może poważnie się rozchorować. Oprócz objawów typu biegunka i wymioty może nastąpić anemia oraz drgawki.
2. Zapalenie skóry i egzema
Pchły ssące krew dokonują na skórze niewielkich uszkodzeń, które bardzo łatwo przeobrażają się w większe rany, gdy są uporczywie wygryzane i wylizywane. Egzema może pojawić się u psów uczulonych na pchły.
3. Mocne osłabienie organizmu
Mocna inwazja pcheł może doprowadzić do chudnięcia i niedokrwistości. W skrajnych przypadkach mogą spowodować śmierć, jeśli opanują organizm niewielkich i słabszych szczeniąt.
Jak stwierdzić pojawienie się pcheł?
Pierwszą oznaką jest zawsze nadmierny świąd u psa. Jeżeli widzisz, że zwierzę jest wyraźnie rozdrażnione i nerwowo drapie się oraz wygryza sierść, sprawdź obecność pcheł. W tym celu rozchyl sierść, szczególnie w wyżej wspomnianych lokalizacjach (grzbiet, szyja, nasada ogona) i rozejrzyj się w poszukiwaniu nie tyle owadów, ile ich odchodów. Ciemnobrązowe drobinki zbierz na kawałek chusteczki i delikatnie zroś wodą. Jeśli rozpuszczają się i zmieniają kolor na czerwony, najpewniej masz do czynienia z pchlą inwazją. Pies może się nimi zarazić przez cały rok, w niemalże każdym miejscu, więc zawsze warto reagować na oznaki uporczywego swędzenia. Świąd może też być związany z innymi problemami dermatologicznymi i nie tylko, więc powinno się go konsultować z lekarzem weterynarii.
Jak pozbyć się pcheł?
Niestety do likwidacji owadów nie wystarczy jedynie odpchlenie psa, które przeprowadza się za pomocą specjalistycznych preparatów. Najczęściej można użyć do tego specjalnych emulsji i szamponów, a także preparatów w kroplach, sprayu lub obroży. Dodatkowo warto mieć w domu niewielki grzebień o gęstych ząbkach, którym można skutecznie przeczesać psią sierść w poszukiwaniu pasożytów. Należy zlikwidować wszelkie stadia rozwoju pchły, w tym jej larwy i jaja gnieżdżące się w otoczeniu zwierzęcia. Dostępne na rynku preparaty pozwalają na skuteczną eliminację pcheł z legowisk, podłóg i wszelkich szpar. Należy w tym celu kierować się zaleceniami konkretnego producenta.
Jak zabezpieczać psa przeciwko pchłom?
Walka z pchłami – preparaty typu ,,spot-on”
Występują w postaci płynnej, zamkniętej w niewielkiej tubce. Jej zawartość wylewa się bezpośrednio na skórę w okolicy karku. Rodzaj substancji jest zależny od konkretnego preparatu. Właściwą jego gramaturę dobiera się względem wagi psa, najczęściej widuje się następujący podział wagowy: psy <5kg, 5-10kg, 10-20kg, 20-40kg, >40kg. Przed i po aplikacji kropli nie należy psa kąpać przez 48 godzin. Większość tego typu preparatów działa ochronnie przez około 4 tygodnie. Cena kropel zależna jest od jakości użytych substancji oraz wagi psa, waha się od 20 do 45zł.
Obroże przeciwpchelne
Regulowanej wielkości obroże na szyję dobiera się względem kilku kryteriów: wielkości, czasu działania oraz trwałości. Długość obroży wynosi od 35 do 90cm i oczywiście można ją dla idealnego dopasowania. Powinna ona możliwie blisko przylegać do szyi, aby móc skutecznie działać. Im lepsze składniki i czas działania obroży, tym wyższa cena. Warto wybierać wersje wodoodporne i o trwałości kilkumiesięcznej. Cena obroży waha się w zakresie 20-150zł, ale zdecydowanie lepiej jest zainwestować w lepszy i droższy produkt.
Tabletki na pchły
Dostępne tylko u lekarzy weterynarii tabletki służą do doustnego przyjmowania. Zawarte w nich substancje przenikają do krwiobiegu czworonoga, zabijając pchły kąsające skórę. Odpowiedni rodzaj preparatu dobiera się do konkretnego zwierzęcia. Tabletki nie są wrażliwe na ewentualne zmiany pogody, nie zerwą się jak obroża i nie pachną. Mogą wywołać skutki uboczne w postaci np. biegunki. Nie działają odstraszająco, pasożyty giną dopiero przy próbie wgryzienia się w skórę. Do preparatów o działaniu ochronnym można również dodać spraye idealne do dopełnienia ochrony bezpośrednio przed spacerem. Wybierając jakikolwiek preparat ochronny, należy zwrócić uwagę na jego skład. Dostępna w wielu środkach permetryna jest substancją silnie trującą nie tylko dla owadów, ale również dla organizmów wodnych oraz kotów. Opiekunowie, u których oprócz psa domownikiem jest kot, powinni zrezygnować całkowicie ze stosowania permetryny, mogącej doprowadzić do silnego zatrucia, a nawet śmierci.