27 kwi Psy z włosami – czy takie w ogóle istnieją?
Na pewno nie raz słyszałeś o psach, które mają włosy, a na dodatek jeszcze nie uczulają. Dużo osób nastawia się na poszukiwanie takiego czworonoga, ale nie do końca wie, jaka jest prawda! Czas sprawdzić, czy psy z włosami to przypadkiem nie mityczne stworzenia.
Które psy mają włosy?
Odpowiedź jest krótka: wszystkie psy posiadają sierść. Chyba że mówimy o bezwłosych golasach, ale to już zupełnie odrębny temat. Sierść bywa krótka, długa, falista lub zupełnie prosta. Jej typów jest naprawdę sporo. Kiedy to czytasz, pewnie przez Twoją głowę przeskakują rozmaite rasy: doberman, chart afgański, airedale terrier… Skąd więc to zamieszanie z włosem? Aby to dobrze zrozumieć, trzeba zajrzeć do budowy psiej sierści. Standardowo dzieli się ona na dwie zasadnicze warstwy:
Włos okrywowy
Włos okrywowy to ten, który jest na wierzchu i stanowi podstawową ochronę. Jest dłuższy i twardszy, to on nadaje psu jego ostateczną „formę” oraz umaszczenie. Co ciekawe, nie rośnie on bez końca jak ludzki włos. Każdy jest zaprogramowany genetycznie i po osiągnięciu konkretnej długości po prostu przestaje rosnąć.
Podszerstek
Włos, który znajduje się tuż przy skórze nazywamy podszerstkiem. Jeśli chcesz go zobaczyć, musisz rozchylić wierzchni włos okrywowy i zajrzeć głębiej. Od razu widać i czuć pod palcami, że różni się strukturą – jest bardziej miękki i gęsty. Stanowi ważną dla psa warstwę termoizolacyjną. To na nim układa się właściwy włos wierzchni.
Włos, sierść, podszerstek – jak się nie pogubić?
To w istocie włos okrywowy jest winien całemu zamieszaniu z poprawną nomenklaturą. Pies z włosem jest określeniem prawidłowym, jeśli zakładamy, że chodzi właśnie o wierzchnią warstwę zwierzęcego odzienia. Pies z włosem po prostu nie posiada głębiej położonego podszerstka. Teraz już wiesz, że stwierdzenie psy z włosami jest zupełnie nieprawidłowe ze względu na liczbę mnogą. Włos okrywowy bowiem jest przecież jeden.
Psy z włosem, to znaczy jakie?
Odkryłeś już tajemnicę dwuwarstwowości sierści. Teraz czas zapoznać się z konkretnymi rasami psów. Zarówno podszerstek, jak i włos okrywowy posiada zdecydowana większość psów. Owczarek niemiecki, siberian husky, border collie i wiele, wiele innych. Rasy z włosem, czyli pozbawione podszerstka są mniej liczne, ale część ich przedstawicieli jest całkiem dobrze znana.
Yorkshire terrier
Yorki to popularne, niewielkie pieski, o prostej sierści. Ich włos jest długi i jedwabisty, tworzy pośrodku ciała charakterystyczny przedziałek aż od nosa po sam koniuszek ogona. Powinien być w kolorze ciemnostalowo – niebieskim z płaszczem obejmującym ciało od guza potylicznego aż po nasadę ogona.
Australian silky terrier
Na pierwszy rzut oka przypomina Yorkshire, jednak jest na pewno dłuższy i bardziej masywny. Jego włos też jest nieco inny, powinien być krótszy i nie dotykać samej ziemi. Ceniony w wersji z intensywnymi odcieniami i wyraźnym podpalaniem.
Maltańczyk
Maltańczyki to najczęściej białe (chociaż dopuszczalny jest też blady odcień kości słoniowej) pieski do towarzystwa, z ciężko opadającym, jedwabistym włosem. Gęsty i błyszczący, na tułowiu powinien być dłuższy niż wysokość psa w kłębie i opadający aż do ziemi.
Kerry blue terrier
Mocno zbudowany i zwarty pies o obfitym, falującym włosie. Jego umaszczenie jest wręcz magiczne, ponieważ czystą czerń dopuszcza się jedynie do 18 miesiąca życia psa. Później włos powinien mieć różne tonacje niebieskiego wraz z możliwym czarnym koniuszkiem włosa.
Irish soft coated wheaten terrier
Inaczej irlandzki terier pszeniczny, z miękką i jedwabistą sierścią. Dopuszczalne są modyfikacje długości szaty, która występuje w kolorze od jasnej pszenicy do złotorudego. Co ciekawe, szczenięta tej rasy rodzą się często w ciemniejszych kolorach i ze znaczeniami, które z czasem znikają.
Czy to wszystkie rasy psów z włosami?
Do tej grupy możemy zaliczyć również: charciki włoskie, bichon frise, rhodesian ridgeback czy bokser. Od różnego rodzaju spisów ras psów z włosami aż roi się w internetowych rankingach. Uważaj, sporo z nich nie ma pokrycia w rzeczywistości! Zawsze sprawdź dokładnie wzorzec rasy według FCI, zapytaj hodowcę lub groomera.
Czy psy, które mają włosy, mniej uczulają?
Mniej podszerstka oznacza mniej gęstych i fruwających kłaczków podróżujących z upodobaniem po kątach naszego mieszkania. Nie oznacza to jednak, że będziemy zwolnieni z obowiązku czesania i sprzątania. Nawet jeśli bokser nie posiada podszerstka, to jego linienie może doprowadzić na skraj nawet najbardziej cierpliwego psiarza. Twarde i mocne igiełki uwielbiają wbijać się w dywany, kłując w stopę niczym klocek Lego. Nie ulega jednak wątpliwości, że ograniczenie wędrujących po mieszkaniu kłębuszków sierści znacznie zmniejszy tym samym ilość rozmaitych dodatków, które z nią podróżują. Niestety, to nie sama sierść powoduje uczulenia, ale wszystko to, co się w sumie wokół niej kręci: złuszczające się komórki naskórka, resztki śliny, moczu, drobnoustroje…
Jaka rasa dla alergika?
Jeżeli jesteś alergikiem, to przede wszystkim zacznij od konsultacji z dobrym alergologiem i nie daj się zwieść obietnicom pod tytułem: „te wspaniałe psy z włosami nie uczulają!”. Podejdź do tej sprawy rozsądnie i odpowiedzialnie. Z pewnością decyzja dotycząca pojawienia się nowego domownika spowoduje znaczne zwiększenie częstotliwości obowiązków związanych ze sprzątaniem. Czyszczenie tapicerki, odkurzanie dywanów i mycie podłogi na pewno będą częstsze. Do tego dużo wietrzenia, systematycznego prania firanek i mycia swoich rąk oraz… kąpieli psa.
Jak dbać o psa z włosem?
Podobnie jak w przypadku ras z podszerstkiem, na pewno będziesz musiał pochylić się nad właściwą pielęgnacją oraz dobrym arsenałem szczotek i grzebieni. Ich rodzaj będzie już zależny od konkretnej rasy, długości jej sierści i szczególnych potrzeb np. wystaw. Pamiętaj, że brak dodatkowej warstwy termoizolującej, jaką jest podszerstek, będzie powodowało większą podatność psa z włosem na zimno. Zawsze miej w swojej szafie kurteczkę, która zapewni komfort w zimniejsze dni. Bardzo ważna jest wysokiej jakości, delikatna taśma obroży i szelek. Podszerstek daje dodatkową ochronę, jego brak oraz źle dobrana galanteria mogą spowodować bolesne otarcia.