Shih Tzu – wdzięczny kumpel z Dalekiego Wschodu

Shih Tzu – wdzięczny kumpel z Dalekiego Wschodu

Nieco nonszalancki, ale oddany i czuły przyjaciel, który od dawien dawna miał być idealnym psem do towarzystwa. Potomek tybetańskich lwich psów, po których odziedziczył pewną dozę niezależności i piękną, bujną grzywę. Szukasz radośnie nastawionego do świata psa, z którym będziesz mógł się porządnie wybawić i potem wspólnie relaksować się przy kolejnym sezonie ulubionego serialu? Dowiedz się więcej o psach rasy shih tzu!

Wygląd

Shih tzu są krzepkiej budowy, niewielkimi pieskami, które dorastają do około 27cm w kłębie. Ich waga waha się pomiędzy 4,5 a 8kg. Ważniejszy jednak od niezachwianych wartości związanych z wymiarami jest odpowiedni dla rasy wyraz. Czym jest ten ,,typowy wyraz”? Nieco arogancka, charakterystycznie butna ekspresja pyszczka i styl bycia. Do tego okrągła, bujnie owłosiona głowa przypominająca chryzantemę oraz duże i ciemne oczy, które są szeroko rozstawione, ale nie wyłupiaste. Nos shih tzu jest prosty lub nieco zadarty, ma rozwarte nozdrza. Długie, zwisające uszy są bardzo owłosione, niemalże zlewają się z resztą ciała. Ma muskularne i krótkie kończyny oraz szeroką i nisko zawieszoną klatkę piersiową. Shih tzu z pewnością może zachwycać piękną szatą, której włos okrywowy jest gęsty i długi, ale nie utrudniający zwierzęciu poruszania się. Można naprawdę napatrzeć się na rozmaite kolory, gdyż wzorzec dopuszcza wszystkie wariacje. Szczególnie pożądana u psów łaciatych jest biała strzałka na czole i końcówka ogona.

Pielęgnacja sierści shih tzu

Utrzymanie w ładzie tak pięknej szaty wymaga starannej i systematycznej pielęgnacji. Dobrej jakości szampony, odżywki ułatwiające rozczesywanie i grzebienie to konieczne akcesoria. Długa sierść pozwala na robienie fikuśnych kucyków, ale też stawia swoje wymagania. Brak metodycznego wyczesywania zemści się szybko powstającymi kołtunami. Zachowanie długiej szaty wymaga też dodatkowej dbałości, np. zakładania specjalnych ubranek z nogawkami na spacery oraz częstszych kąpieli. Shih tzu można również ostrzyc na krótko – wtedy pielęgnacja będzie znacznie łatwiejsza. Ostrzyżony malec może jednak marznąć, więc nie zapomnij o kupieniu mu specjalnej kurteczki.

Historia rasy

Shih tzu oficjalnie pochodzi z Tybetu i jest potomkiem niewielkich psów określanych mianem lago kyi, co oznaczało ,,pies podręczny”. Określano je również mianem lwich psów, ale nie odnosiło się to bezpośrednio do rasy, tylko podkreślało obfity niczym lwia grzywa włos. Cieszyły się one dużą popularnością w krajach buddyjskich również za sprawą legendy, według której Budda posiadał sporą liczbę małych lwów. W przypadku zbliżającego się zagrożenia zamieniały się w wielkie drapieżniki i ruszały z odsieczą. Z czasem shih tzu trafiły na dwór cesarski w Chinach, być może jako serdeczne podarunki. Pieski szczególnie upodobała sobie cesarzowa Tzu Hsi, dzięki której mamy obecną nazwę rasy. Do Wielkiej Brytanii psy trafiły w latach 30.XXw. i po kilku latach uznano ich wzorzec.

Usposobienie

Shih tzu to inteligentny i czujny pies, który w razie potrzeby okaże swoją niezależność. Jego łagodny charakter sprawia, że chętnie jest wybierany jako przyjaciel rodziny z dziećmi. Doskonale dopasowuje się do stylu życia swoich opiekunów, jeśli tylko wezmą oni pod uwagę wygospodarowanie czasu na wymagającą pielęgnację. Przyjazny charakter sprawia, że psy tej rasy zawsze chętnie biorą udział w proponowanych im aktywnościach. Różnego rodzaju zabawy i wykonywanie sztuczek można wypróbować w uprawianiu niektórych sportów. Rally-O czy dog dancing mogą okazać się idealną formą spędzania wspólnego czasu. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim dawkowaniu aktywności w ciepłych dniach ze względu na ich krótką kufę.

Temperament

Żwawy, przyjaźnie nastawiony do świata piesek będzie żył w zgodzie również z innymi zwierzęcymi domownikami. Nie należy do psów konfliktowych i zaczepnych, ale również ma swój temperament. Od szczeniaka trzeba zachowywać się względem niego konsekwentnie i wytrwale wymagać tego, czego oczekujemy. Małego uparciucha można przekonać pysznym kąskiem z saszetki treningowej lub pieszczotami. Jako jeden z psich przedstawicieli IX grupy FCI (do towarzystwa), shih tzu wywiązuje się z tej roli znakomicie. Chętny do głaskania, uprawiania relaksu na kanapie i wspólnego snu. Da Ci jednak znać, gdy nie będzie już zainteresowany bliskością. W ten sposób podkreśli swoją wrodzoną niezależność. Oddany, może mocno przywiązać się do właściciela i nie chcieć odstąpić od niego na krok. Od początku trzeba go uczyć przebywania samemu, aby zapobiec wystąpieniu lęku separacyjnego.

 

Wyposażenie i akcesoria

Shih tzu z pewnością będziesz chciał rozpieszczać, bo nie sposób nie poddać się ich urokowi. Nie zapomnij o poniższych rzeczach w kompletowaniu wyprawki:
• piękny i obfity włos poza pielęgnacją będzie potrzebował wygodnego upięcia, dobrej jakości spinki, gumki i inne ozdoby dodadzą mu uroku i zapewnią komfort; pamiętaj, że piesek musi widzieć to, co się dookoła niego dzieje,
• wysokiej jakości szelki i obróżka oraz smycz będą niezbędnym zestawem zapewniającym bezpieczeństwo małego urwisa; samodzielny shih tzu może spróbować spaceru na własną łapę, cóż adresówka też z pewnością się przyda,
• różnorodne zabawki dla psów będą idealnym pomysłem dla tego rozrywkowego shih tzu, sprawdzą się nie tylko szarpaki i gryzaki, ale i rozmaitości edukacyjne np. mata węchowa.

Hodowle shih tzu i cena szczenięcia

Shih tzu są w Polsce dobrze znane, z powodzeniem możesz spotkać przedstawiciela tej rasy na spacerze w parku. Znalezienie hodowli zrzeszonej w Związku Kynologicznym w Polsce nie jest trudne. Cena szczenięcia waha się od 4000zł w górę

Shih tzu wady i zalety

ZALETY:
• przyjacielski, bardzo lubi wspólne przytulanie,
• niekonfliktowy, nie należy do awanturników,
• kocha zabawę i bycie w centrum uwagi,
• dopasuje się do stylu życia swoich opiekunów.

WADY:
• wymaga starannej pielęgnacji, szczególnie jeśli nie jest obcinany na krótko,
• bywają nieco uparte, trzeba wykazać się cierpliwością przy ich szkoleniu,
• może źle znosić upalne dni,
• może mieć problemy z łzawieniem oczu oraz alergiami.