05 cze Skręt żołądka u psa – natychmiast reaguj!
Skręt żołądka jest schorzeniem, które stanowi bezpośrednie zagrożenie życie dla zwierzęcia. Następuje nagle i rozwija się bardzo szybko, dlatego wymaga od opiekuna niezwłocznej reakcji, zwiększającej szanse na dobre rokowania. Zdecydowanie należy zapoznać się bliżej z zasadami niezbędnej prewencji, która dotyczy każdego psa, bez względu na jego wielkość, wiek i rozmiar.
Jakie psy są najbardziej narażone na skręt żołądka?
Skręt żołądka nie do końca jest związany z konkretnymi rasami psów, ale ma powiązanie zarówno z anatomią, genetyką, jak i codziennymi zwyczajami. Do dzisiejszego dnia nie są znane bezpośrednie przyczyny występowania tego schorzenia, więc należy pamiętać, że przypadłość może pojawić się nagle.
Zwiększone ryzyko skrętu żołądka występuje u psów:
– dużych i olbrzymich (molosów, dogów, psów w typie nowofundlandów, labradorów, rottweilerów),
– z wąską i głęboką klatką piersiową (seterów, chartów),
– z niedowagą i zbyt małą ilością tkanki tłuszczowej w obrębie jamy brzusznej (żołądek ma wtedy więcej miejsca do ewentualnego przemieszczania się),
– u psich seniorów, szczególnie tych o dużej masie ciała (przekraczającej 40kg),
– genetycznie obciążonych (u psów, których rodzeństwo lub rodzice borykają się z problemami tego typu),
– z zaburzeniami w pracy żołądka (mniejszą zdolnością do skurczu mięśni żołądka, rozluźnieniem więzadeł lub dysfunkcjami odźwiernika),
– spożywających posiłki na podwyższeniu (ze stojaków i bufetów),
– jedzących pokarm zalegający w misce przez dłuższy czas (nadpsuty i ulegający fermentacji),
– karmionych bardzo obfitym posiłkiem tylko raz dziennie,
– zjadających mieszane posiłki o różnym tempie trawienia (generuje to powstawanie niebezpiecznych gazów),
– tarzających się na plecach, biegających i bawiących się tuż po zjedzeniu posiłku,
– zestresowanych i pobudliwych, które swoje porcje pochłaniają błyskawicznie.
Po czym rozpoznać skręt żołądka
Nawet jeśli nie jesteś opiekunem dużego psa, powinieneś poznać objawy typowe dla skrętu żołądka, gdyż ich obecność będzie wymagała bardzo szybkiej interwencji lekarza weterynarii:
– ostry brzuch – tym mianem określa się twardy i napęczniały brzuch, który powoduje dużą bolesność przy próbie jego dotknięcia,
– pojawienie się ślinotoku i odruchu wymiotnego,
– trudności w oddychaniu, znaczne spłycenie oddechu,
– osłabienie i niemożność znalezienia odpowiedniej pozycji do odpoczynku,
– wyraźne zaniepokojenie i pobudliwość zwierzęcia, które nie potrafi poradzić sobie z bólem.
Organizm psa podczas skrętu żołądka
W przypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiastowo skontaktować się z lekarzem weterynarii, gdyż stan zwierzęcia ze skrętem pogarsza się bardzo szybko. Żołądek wskutek nadmiernego wypełnienia gazami ulega rozciągnięciu i obróceniu się wokół swojej osi. W jego wnętrzu następuje stała produkcja gazów, które nie mają ujścia ani do jelita cienkiego, ani do przełyku. W efekcie następuje silne powiększenie organu. Zwierzęciu w tym stanie bez szybkiej pomocy lekarza weterynarii może grozić śmierć.
W następstwie skrętu żołądka może nastąpić niedokrwienie narządów w jamie brzusznej i spadek ciśnienia krwi, a także często towarzyszący skręt śledziony. Niedokrwienie jelit, nerek i wątroby prowadzi do silnej arytmii serca i wstrząsów w organizmie zwierzęcia. Zaburzenia związane z krzepnięciem krwi mogą powodować występowanie zatorów. Dodatkowo stan psa pogarszają niebezpieczne toksyny, które uwalniają się do krwioobiegu.
Diagnoza i leczenie u weterynarza
Lekarz weterynarii wykonuje na początku zdjęcie RTG, dzięki któremu jest w stanie postawić diagnozę i podjąć leczenie. Najważniejsze jest zapobieganie i leczenie dotychczasowych wstrząsów w organizmie zwierzęcia oraz odbarczenie żołądka psa. Wykonuje się zabieg gastropeksji, podczas którego następuje przyszycie żołądka do jednej ze ścian jamy brzusznej. Po tej operacji żołądek nie będzie już ulegał skrętom, ale nadal może mu grozić niebezpieczne rozszerzenie, więc psi pacjent będzie potrzebował odpowiedzialnej opieki. W zależności od stanu możliwe jest przeprowadzenie usunięcia części żołądka dotkniętego martwicą lub śledziony. Po przeprowadzonej operacji wymagana jest hospitalizacja, której okres trwania jest zależny od stanu konkretnego zwierzęcia. Niestety, możliwe jest wystąpienie wielu powikłań związanych z zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej i elektrolitowej organizmu. Zdarzają się problemy związane z utratą dużej ilości krwi lub jej zastojem w naczyniach. W leczeniu stosuje się płynoterapię i antybiotykoterapię. Dalsze badania dopasowywane są do potrzeb pacjenta, ale należą do nich najczęściej badania krwi i pomiary ciśnienia.
Jak zapobiegać skrętowi żołądka?
Opiekunom psów szczególnie predysponowanych do wystąpienia skrętu żołądka zaleca się profilaktyczne wykonanie gastropeksji, która nie skutkuje niebezpiecznymi powikłaniami, ale bardzo skutecznie chroni przed niebezpiecznym schorzeniem.
Najważniejsze jest stosowanie się do pewnych zasad w życiu codziennym
1. Pozwól psu zjeść jedzenie w spokoju, nie zaczepiaj go i nie wołaj.
2. Dzienną porcję jedzenia rozłóż na kilka posiłków, unikaj jednego, obfitego dania.
3. Serwuj tylko odpowiednio zbilansowaną i lekkostrawną karmę, w dopasowanych kąskach do szczęk psa.
4. Unikaj posiłków wywołujących wzdęcia (mleka i jego przetworów, brokułów).
5. Psu jedzącemu łapczywie zaserwuj jedzenie w specjalnie spowalniających miskach (specjalnie skonstruowane labirynty obniżą tempo jedzenia a tym samym ilość połykanego powietrza).
6. Zawsze usuwaj resztki niezjedzonego pokarmu, nie mieszaj mokrej karmy z suchą.
7. Miski stawiaj bezpośrednio na podłodze. Zdania naukowców w związku z serwowaniem pokarmu na podwyższeniu są bardzo podzielone, zdaniem niektórych spożywanie z misek na regulowanym stojaku wręcz zwiększa ryzyko skrętu, gdyż pies połyka wówczas większą ilość powietrza.
8. Po jedzeniu nie oferuj od razu wody i nie zachęcaj do dynamicznych zabaw, zapewnij odpoczynek i wyciszenie.
9. Unikaj karmienia psa, który przed chwilą wrócił z forsownego spaceru, zapewnij mu czas na wyciszenie.
10. Staraj się nie zabierać w podróż zwierzęcia, które przed chwilą zjadło porcję jedzenia.