13 wrz Szelki norweskie – kiedy mogą być szkodliwe dla zdrowia psa?
Jakie szelki wybrać dla psa? Czy szelki norweskie są zdrowe? Które szelki dla psa są najbezpieczniejsze? Zapewne nie raz zastanawiałeś się, jak dobrać najlepsze akcesoria dla Twojego psiaka. Przedstawiamy najważniejsze informacje zebrane w trakcie rozmowy z trenerem psów i zoofizjoterapeutą – Paulą Gumińską. Koniecznie obejrzyj nasz filmik!
Szelki norweskie – czy są zdrowe?
Głównym zarzutem stawianym wobec szelek norweskich jest to, że ograniczają zakres ruchu w przednich łapach. Dokładnie mowa o pasku, który przechodzi poziomo przez klatkę piersiową. Musimy pamiętać o tym, że pies nie ma obojczyka, nie ma obręczy kończyny przedniej. Łopatka, jest przymocowana do klatki piersiowej tylko za pomocą mięśni i więzozrostu. To daje psom bardzo dużą mobilność przedniej łapy. Dzięki temu mają bardzo duży zakres ruchu. Przy bieganiu przednia łapa wędruje cały czas w przód i w tył. Każdy taki ruch powoduje przesuwanie się szelek norweskich po ciele psa.
Jeżeli noszenie szelek norweskich nie wiąże się z naciskiem, czyli pies nie ciągnie na tych szelkach, nie służą nam do wycieczek kilkukilometrowych, to ich noszenie nie musi być groźne. W takich sytuacjach szelki mogą cały czas po klatce piersiowej się przemieszczać i nie blokują ruchu przednich łapek. Jeżeli jednak mówimy o sytuacjach, w których pies ma na szelkach ciągnąć, czyli dochodzi napięta linka, wtedy rzeczywiście szelki norweskie mogą być bardzo niebezpieczne, ponieważ łapy nie chodzą w takim zakresie ruchu, jaki jest naturalny. Trzeba pamiętać, że w przypadku wspólnych aktywnościach z psem jak np. dogtrekking, nasz ciężar ciała jest dodatkowym obciążeniem dla psa.
Szelki norweskie
Wśród innych wymienianych wad szelek norweskich pojawia się również argument dotyczący ich umiejscowienia na ciele psa. Staw ramienny jest obszarem, w którym często pojawią się urazy. Chodzi przede wszystkich o urazy przeciążeniowe, które powstają przez długi czas. Psy sportowe bardzo często mają problem z bicepsem, z mięśniem nadgrzebieniowym. Dodatkowe bodźcowanie tej okolicy, przez ciągłe tarcie taśmy z szelek norweskich, może mieć negatywny wpływ na zdrowie psa.
Szelki guard czy norweskie?
Guardy to model szelek, który jest najbardziej uniwersalny. Są odpowiednie do uprawiania z psem wielu aktywności jak bieganie, dogtrekking i wielokilometrowe spacery. W przypadku szelek norweskich takie spędzanie czasu będzie już niemożliwe – może wyrządzić psu szkodę.
Warto też mieć na uwadze fakt, iż w przypadku samców albo dużych ras klatka piersiowa psa rozwija się nawet do 4-5 roku życia. Jeżeli źle dobierzemy szelki norweskie i będą one przez długi czas generować nacisk na boki psa, to z czasem może to spowodować nawet wady anatomiczne i wady w budowie. Organizm psa nie będzie się równomiernie rozwijał.
Bezpieczne szelki dla uciekinierów
Szelki guard posiadają dwie obręcze, które uniemożliwiają w zdecydowanej ilości przypadków wyswobodzenie się psa z szelek, w momencie w którym zaprze się na smyczy. Dosyć łatwo jest psu, szczególnie bardziej smukłemu, wyjść z szelek norweskich. Możemy je traktować jako zamiennik obroży, jeśli pies nie ma problemów z chodzeniem na smyczy. Natomiast nawet jak nie zamierzamy iść na pięciokilometrowy spacer a nasz pies po prostu ciągnie na smyczy, a nie mamy motywacji, by nad tym pracować, to obciążenia, które będą się na siebie nakładać w ciągu życia mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psa.
- Szelki norweskie nie są polecane do długich spacerów.
- Psy ciągnące na szelkach norweskich mogą doświadczać w nich urazów.
- Do biegania i aktywności z psem polecane są szelki guard.
- Dużo bezpieczniejszy od szelek norweskich jest model szelek guard.
Hau z Tobą!