Whippet – subtelny chart angielski

Whippet – subtelny chart angielski

Elegancki i wdzięczny whippet staje się coraz popularniejszą rasą wybieraną na towarzysza rodziny. Jego łagodne usposobienie, spokojne zachowanie w domu i życzliwy charakter sprawiają, że zdobył już niejedno serce. Jednocześnie posiadanie charta, nawet niewielkich rozmiarów, może być nie lada wyzwaniem dla osób niezdających sobie sprawy z potrzeb charakteryzujących tę grupę psów.

Budowa

Harmonijnie zbudowana sylwetka charta jest esencją połączenia jego mocy i gracji. Długa i sucha kufa zakończona jest nosem w kolorze zależnym od maści całego psa; może być czarny, niebieskawy, wątrobiany lub plamisty. Oczy whippeta mają niezwykle żywy i czujny wyraz. Delikatne i małe uszy, zawijają się w kształt płatka róży. Umięśniona fizjonomia psa podkreśla jego tężyznę i gotowość do startu niemalże w każdej sekundzie. Kończyny są mocne i muskularne. Pies w trakcie ruchu powinien mieć swobodny, niski wykrok i niemalże nieruchomą linię grzbietu. Pożądana wysokość w kłębie dla suki powinna oscylować pomiędzy 44-47cm, a dla samców 47-51cm. Wzorzec nie określa konkretnej wagi, ale przyjmuje się ją w granicach 13-18kg.

Delikatna szata i jej pielęgnacja

Whippet ma delikatny i ściśle przylegający, krótki włos. Dopuszcza się wszelkie kombinacje umaszczeń z wyjątkiem koloru marmurkowego. Nie posiadają one podszerstka, co znacznie ogranicza ilość sierści w mieszkaniu w okresie linienia. Pojedyncze włosy potrafią jednak kłopotliwie wbijać się w tapicerkę. Pielęgnacja nie jest wymagająca, wystarczy przeczesać sierść raz w tygodniu gumową rękawicą, a w celu codziennego usunięcia kurzu – bawełnianą ściereczką. Brak dodatkowej warstwy termoizolacyjnej powoduje, że potrafią szybko marznąć. Warto zainwestować w ubranko dla psa – najlepiej kurtkę  – i ograniczyć dłuższą aktywność na zewnątrz podczas zimnych dni.

Pochodzenie rasy

Sylwetki rozmaitych chartów były uwieczniane w licznych źródłach już od czasów starożytnych. Popularne w Europie angielskie greyhoundy przyczyniły się do stworzenia swojej mniejszej wersji, która okazała się znacznie tańsza pod względem utrzymania i bardziej przystępna do hodowania w mieszkaniach. Rasa whippetów powstała w drugiej połowie XIXw. dzięki pracy robotników angielskich. Są wynikiem krzyżówek, w których użyto dolewki krwi charcików włoskich, nieistniejących już długonogich chartów i prawdopodobnie niewielkich terierów. Mniejszy rozmiar powstałego w ten sposób whippeta nie oznaczał utraty umiejętności myśliwskich, nadal pozostawały niezrównanymi łowcami królików.

O czym trzeba pamiętać

Whippet jest jedną z popularniejszych ras chartów w dzisiejszych czasach. Jego kompaktowe rozmiary pozwalają na trzymanie go w bloku. Nie należy do psów wymagających skomplikowanej pielęgnacji, nie jest szczekliwy, dobrze odnajdzie się w zabawie i długich spacerach. Charty to jednak dosyć specyficzna grupa ras, więc jeśli myślisz o wspólnym życiu, pamiętaj o kilku podstawowych kwestiach.

 

1. Wymaga swobodnego wybiegania

Whippety doskonale sprawdzają się jako sprinterzy, więc nie oznacza to, że musimy spędzać z nimi długich godzin na uprawianiu sportu. Najważniejsze jest zapewnienie mu możliwości samodzielnego wybiegania się. W tym celu musisz wziąć pod uwagę posiadanie pobliskich terenów, gdzie będzie bezpiecznie – z dala od ruchu samochodowego. Chart, któremu przed nosem przebiegnie zwierzyna, może być głuchy na wołanie i zrobić sobie krzywdę.

2. Zachowuje się jak cień człowieka

Whippet lubi zwracać na siebie uwagę człowieka. Jeżeli denerwuje Cię, jak pies podąża za Tobą krok w krok, nawet do toalety, zdecydowanie powinieneś przemyśleć wybór tej rasy. Psy te bywają czasem nachalne, nie chcą opuszczać nawet na chwilę swojego opiekuna. W związku z tym wśród whippetów popularne są problemy w zakresie lęku separacyjnego. Pracę nad nauką pozostawania samemu trzeba rozpocząć jak najwcześniej.

4. Potrzebuje typowo charcich akcesoriów

Jako ciepłolubne zwierzęta z przyjemnością zakopią się w miękkim i przytulnym legowisku dla psa. Dla zapewnienia im bezpieczeństwa podczas harców musisz pamiętać o zakupie liny treningowej. Dzięki niej pies będzie miał swobodę, a Ty pewność kontroli, jak spróbuje pobiec za wiewiórką. Charcie szyje są delikatne dlatego potrzebują komfortowych, szerszych obroży. Ich specyficzna budowa związana z szeroką klatką piersiową sprawia, że najlepiej zamówić im szelki szyte na miarę.

5. Bywa kłopotliwy w okresie szczenięcym

Młodziutki whippet to bardzo często istny huragan domowy. Wymuszają uwagę popisując i skomląc, podgryzając i niszcząc przedmioty. Niestety, szczenięctwo i okres dojrzewania mogą być niemalże nie do wytrzymania. Jeśli jednak zdołasz przeżyć ten etap, pozostając cierpliwym, konsekwentnym i łagodnym, czeka Cię tylko świetlana przyszłość z lojalnym przyjacielem u boku.

Zdrowie whippetów

Whippety są delikatnie zbudowane i należy się z nimi obchodzić troskliwie. Zbyt mocne i twarde zachowanie może sprawić, że będą obawiały się dotyku. Poza tym subtelna sylwetka jest nieco zwodnicza, gdyż nie świadczy o kruchości jego zdrowia. Miewają problemy z zaćmą, niedoborem miostatyny (zwanym inaczej bully whippet, gdyż prowadzi do nadmiernego rozrostu mięśni) i miejscowym łysieniem. Sprinterskie biegi i szybkie zwroty mogą prowadzić do kontuzji oraz urazów. Naciągnięcia mięśni, uszkodzenia opuszek i pazurów to częste powody występowania kulawizn w tej rasie.

Cena szczenięcia i hodowle

Popularność whippetów sprawia, że znalezienie hodowli nie stanowi większego wyzwania. Warto skupić się na miejscach, które zrzeszone są w Związku Kynologicznym. Cena szczenięcia z metryką zaczyna się od 5500zł i jest zależna od rodzaju skojarzenia.