14 maj Zoofizjoterapia – o zawodzie zwierzęcego rehabilitanta
Fizjoterapia zwierząt jest jedną z niezwykle prężnie rozwijających się dziedzin medycyny weterynaryjnej w kraju. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z aparatem ruchu, jego profilaktyką oraz leczeniem ewentualnych schorzeń przy próbie maksymalnego przywrócenia sprawności i komfortu choremu zwierzęciu. To praca, która przynosi mnóstwo satysfakcji, ale wymaga wiele trudu i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy.
Na czym polega fizjoterapia
Na fizjoterapię zwierząt składa się kilka poszczególnych działów:
1. Kinezyterapia – część fizjoterapii zajmująca się przeprowadzaniem ćwiczeń:
a) aktywnych – zwierzęta są w nie czynnie zaangażowane, zajęcia bardzo często wymagają stosowania specjalistycznego sprzętu: bieżni suchej lub wodnej, dysków sensorycznych, piłek, donutów, a także nauki wybranych sztuczek, np. podawania łapy.
b) biernych – tutaj najważniejsze są dłonie terapeuty, który właściwie podpierając kończynę wykonuje zestaw odpowiednich ćwiczeń zwiększających jej zakres ruchu w stawie i rozciągających.
2. Masaż – przeprowadzenie serii manipulacji na tkankach miękkich ciała, które wpływają pośrednio i bezpośrednio na organizm; może występować pod postacią rozgrzewki, relaksacji lub masażu poszczególnych części ciała,
3. Fizykoterapia – w tym dziale wykorzystuje się prozdrowotne działanie: prądu elektrycznego, ultradźwięków, pola magnetycznego, lasera, światła, temperatury, fali uderzeniowej i pola elektromagnetycznego.
Dobór metod jest ściśle zindywidualizowany i przygotowywany pod konkretnego pacjenta.
Kto może zostać zoofizjoterapeutą?
Rehabilitacja zwierząt to odpowiedni kierunek dla osób, które wykazują się empatią i cierpliwością w dążeniu do celu. Dobry fizjoterapeuta stale poszerza swój warsztat, wyszukuje nowych publikacji i szkoleń, które podnoszą jego kwalifikacje. Dobre podejście do pacjenta wymaga nie tylko wyrozumiałości, ale i dobrej kondycji fizycznej. Wspomaganie chodzenia owczarka niemieckiego po bieżni nie jest rzeczą łatwą, podobnie jak masaż całościowy bernardyna. Jeżeli myślisz o tym kierunku jako sposobności do pracowania wyłącznie ze zwierzętami, możesz się gorzko rozczarować. Rehabilitacja czworonożnego pacjenta wymaga ścisłej współpracy pomiędzy lekarzem, terapeutą i właścicielem, które często niosą za sobą duże dawki emocji.
Jak zdobywać wiedzę, gdzie się szkolić?
W Polsce zawodowe uprawnienia z zakresu fizjoterapii zwierząt zdobywa się po ukończeniu specjalistycznego kursu. Placówek prowadzących kursy w tym kierunku jest wiele, ale warto dokładnie przejrzeć ofertę i wybrać miejsce, w którym oferowane jest najwięcej możliwości odbycia praktyk. Ogromnym nieporozumieniem jest organizowanie kursów przez osoby niepracujące w zawodzie lub opierające się wyłącznie na zajęciach teoretycznych. Studia w tym kierunku oferuje na poziomie licencjackim obecnie jedynie Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Najważniejsze jest uczestniczenie w organizowanych kursach, które pozwalają poszerzać wiedzę, np. z zakresu masażu, specjalistycznych terapii, fitnessu i tapingu. Informację o nich można znaleźć na jednej z przodujących w zakresie edukacji jednostek w Polsce Studium Fizjoterapii Zwierząt.
Zarys programu
Podstawą nauki jest jak najbardziej dogłębne poznanie budowy zwierzęcia, z dużym naciskiem na znajomość aparatu ruchu oraz układu nerwowego. W trakcie zajęć poznaje się podstawowe filary tej dziedziny, czyli kinezyterapię, masaż i fizykoterapię. Jedną z najważniejszych kwestii jest nauka prawidłowego przeprowadzenia badań pacjenta, uwzględniając ewentualne problemy związane z ortopedią i neurologią. Znajomość poszczególnych jednostek chorobowych wraz z typowymi objawami, przebiegiem i zaleceniami terapeutycznymi jest niezwykle ważna dla doboru odpowiedniej metody leczenia. Omawiane są działania nie tylko manualne, ale i związane m.in. z hydroterapią, elektroterapią lub magnetoterapią. Wszystkie zagadnienia omawiane są również pod względem behawioralnym, aby terapia przebiegała z poszanowaniem zwierzęcego dobrostanu i była bezpieczna dla prowadzącego.
Gdzie pracować i jak można zarobić
Po ukończeniu kursu warto skupić się na doskonaleniu swoich umiejętności pod okiem doświadczonego zoofizjoterapeuty. Można oczywiście otworzyć własną działalność związaną z rehabilitacją, ale należy pamiętać, że zakup profesjonalnego sprzętu do kinezyterapii aktywnej i fizykoterapii jest wysokim wydatkiem od kilkuset złotych nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Absolwenci kierunku fizjoterapii mogą znaleźć zatrudnienie również w innych miejscach:
• klinikach, lecznicach i przychodniach weterynaryjnych,
• ogrodach zoologicznych, schroniskach dla zwierząt, centrach rehabilitacji dzikich zwierząt,
• wspierająco dla drużyn sportowych, fundacjach i organizacjach prozwierzęcych.
Zarobki fizjoterapeuty są uzależnione od liczby odwiedzających go pacjentów. Rynek i świadomość opiekunów zwierząt stale się zwiększają, ale nie do końca oznacza to spore zyski. Nakłady pieniężne są wysokie, a przychody nie przyprawiają o zawrót głowy.