Bichon frise – figlarz z białymi kędziorkami

Bichon frise – figlarz z białymi kędziorkami

Pośród bichonów i ras pokrewnych znajduje się ten niewielki, psotny piesek, który wyróżnia się skręconym niczym korkociąg włosem. Jego dostojny wygląd w połączeniu z filuternym spojrzeniem rozczulają i przyciągają do siebie niczym magnes. Nic dziwnego, bichon frise to rasa wręcz stworzona do towarzystwa, gdyż dotrzymywanie go ma we krwi.

Biały mięciutki piesek

Ten niewielki pies zawsze nosi dumnie i wysoko głowę, która zakończona jest czarnym, lśniącym nosem. Okrągłe oczy niczym ciemne węgielki mają wesoły wyraz, wydają się zapraszać każdego do wspólnej zabawy. Zwisające, obficie pokryte sierścią uszy wyraźnie wysuwają się do przodu, gdy pies lokalizuje źródło dźwięku. Wygięta szyja podkreśla pyszną postawę i płynnie przechodzi w tułów. Dobrze rozwinięta klatka piersiowa ma wyraźnie zaznaczony mostek.

Kończyny przednie powinny być całkowicie proste o delikatnym kośćcu i przyległych łokciach. Tylne kończyny powinny być muskularne i szerokie, osadzone na mocnych łapach. Ciało zakończone jest ogonem osadzonym poniżej linii grzbietu, ale noszonym sympatycznie w postaci zagiętej nad grzbietem. Bichon powinien być niewielki, do 30cm w kłębie. Wzorzec nie określa dla niego idealnej wagi, ale przyjmuje się ją w granicach 3-5kg. Ze względu na ich delikatną budowę ciała, powinno się wyprowadzać na dobrze dobranych szelkach.

Bichon frise – pielęgnacja wyjątkowej sierści

Skóra bichona powinna mieć ciemny pigment widoczny po odgarnięciu białej szaty. Genitalia psa również powinny wykazywać się ciemniejszym kolorem: beżowym, niebieskawym bądź czarnym. Sierść nie powinna leżeć przylegle i płasko na psie ani tworzyć sznurów. Idealne są luźno skręcone loki na kształt korkociąga. W dotyku sierść powinna być jedwabista i delikatna, przypominać futro kozy mongolskiej. Pojedyncze loki powinny mieć długość mniej więcej 7-10cm, w umaszczeniu czysto białym.

Włos bichona rośnie nieustannie, więc wymaga stałych wizyt u groomera. Przypominająca watę cukrową szata prawie w ogóle nie linieje, co nie oznacza, że pies jest mityczną rasą hipoalergiczną. Warto od szczenięcia przyzwyczajać go do zabiegów związanych z sierścią, gdyż niewielki wzrost w połączeniu z kędzierzawą, białą sierścią to idealna recepta na przynoszenie do domu niepotrzebnych nieczystości ze spaceru. Niekwestionowanym plusem jest to, że nawet po deszczu nie mają przykrego „psiego zapachu”.

Zdrowie rasy

Bichony nie należą do ras szczególnie obciążonych genetycznie różnymi chorobami, chociaż może przytrafić się padaczka idiopatyczna lub zaćma. Czasem pojawiają się również nietolerancje i alergie pokarmowe, dobór odpowiedniego sposobu żywienia jest więc bardzo ważny. Większość problemów może wynikać z niedostatecznej opieki na co dzień. Zaniedbania w tej kwestii mogą skutkować chorobami uzębienia i przykro wyglądającymi zaciekami zażółcającymi sierść wokół oczu. Warto zadbać również o komfort związany z temperaturą i w chłodniejsze dni dogrzewać psa komfortową kurtką.

Mały pies do towarzystwa – poznaj historię bichon frise

Te niewielkie, białe pieski podróżowały po krajach basenu Morza Śródziemnego. Gdy dostały się w głąb europejskiego kontynentu, określano je mianem psów z Teneryfy lub Balearów. Jest jednym z kilku, przeważnie białych psów do towarzystwa, które klasyfikuje się ogólnie jako biszony – hawańczyka, maltańczyka i bolończyka. Bichon frise swoim wdziękiem zauroczył francuską arystokrację, której był wiernym pupilem. Po obaleniu jej rządów kompaktowe psy stały się towarzyszami ulicznych szachrajów, którzy doceniali ich zwinność i swawolny charakter. Odrębną rasę uznano w latach 30.XXw., nadając jej nazwę bichon frise (w wersji spolszczonej: biszon kędzierzawy).

Psy, które kochają człowieka

Jeśli w Twoim życiu brakuje bezwarunkowej miłości, to bichon frise będzie idealnym wyborem na przymilnego domownika. Te psy wręcz uwielbiają być blisko swojego opiekuna i przykuwać jego uwagę. Warto od samego początku uczyć go zostawania samemu, gdyż nienauczony choćby chwilowej separacji, będzie dotkliwie znosił wszelką rozłąkę. Dzięki jego niewielkim gabarytom zawsze można zabrać go ze sobą w specjalnej torbie podróżnej. Pamiętaj jednak o zapewnieniu mu spacerów, najlepiej na wygodnej smyczy, gdyż niesiony ciekawością pies, może zaleźć za skórę innym, czworonożnym użytkownikom parku. Spacery nie muszą być długie i forsowne.

Skory do nauki różnego rodzaju trików i sztuczek będzie idealnym kompanem dla starszego dziecka. Te błyskotliwe psy wykazują się dużą inteligencją i chętnie uczestniczą w tego typu rozrywkach. Nie wszystkie polecenia będą jednak dla niego idealne, trzeba zawsze brać pod uwagę możliwości fizyczne konkretnego psa. Bichon frise to subtelne w budowie zwierzę, któremu łatwo można wyrządzić krzywdę. Ta kwestia odnosi się również do młodszych dzieci oraz względem napotkanych na spacerze (lub mieszkających razem z nimi w domu) psów większych ras.

Odpowiednio dobrane smakołyki z saszetki treningowej i łagodne podejście pozwolą na wychowanie przemiłego przyjaciela całej rodziny. Delikatny w budowie, prezentuje też wrażliwy charakter, który będzie wymagał konsekwencji, ale nigdy krzyku i agresywnych reprymend. Pozbawiony instynktu terytorialnego i łowieckiego, będzie nader chętnie uczestniczył w życiu swojego opiekuna i w dowolnej chwili upominał się o pieszczoty. Bichon będzie odpowiednim wyborem na pierwszego psa dla mało doświadczonego przewodnika. Będą szczęśliwe w codziennym prostym życiu, ale jak na zwinnego psa przystało, odnajdą się też u boku amatora sportów typu agility.

Bichon frise – szczenię i jego cena

Zakup szczenięcia z hodowli zrzeszonej w Związku Kynologicznym w Polsce nie należy do najmniejszych wydatków, gdyż cena szczenięcia obecnie zaczyna się od 6500zł. Niemniej, jest to wydatek bardzo opłacalny, jeśli chcemy cieszyć się zdrowym szczenięciem, które będzie prezentowało wyżej przytoczone cechy rasy. Bichon to rasa długowieczna, więc odpowiednio zadbany pies, będzie towarzyszył nam przed długie lata. Mimo delikatnego i niepozornego wyglądu bichon frise to stabilny psychicznie pies, nad którym nie powinno się rozkładać specjalnego parasola. Podobnie jak do innych ras, kluczem do jego wychowania będzie cierpliwość i konsekwencja.