03 mar Border collie – inteligentna torpeda
Border collie to istna fuzja elegancji i mocy. Klasa i wdzięk łączą się z wytrzymałością w niesamowicie spójny sposób. Precyzyjne poruszanie się na ugiętych łapach i wzrok utkwiony w zaganianych zwierzętach. W pracy jego spojrzenie jest hipnotajzing. Co musisz o nim wiedzieć zanim stwierdzisz, że to pies dla Ciebie?
Border collie – wygląd i pielęgnacja
Border collie jest psem średniej wielkości (samce wzorcowo do 53cm w kłębie, ale bywają również wyższe). Ich tułów jest nieco dłuższy niż wysokość w kłębie. Jego szata ma gęsty włos okrywowy i miękki podszerstek bez względu na odmianę. Border collie krótkowłose mają wszędzie szatę takiej samej długości. Odmiana średnio długowłosa posiada dłuższy włos na grzywie, portkach oraz piórach na ogonie. Pielęgnacja ich sierści bordera nie nastręcza bardzo dużo wysiłku. Z pewnością przyda się szczotka, filcak do ewentualnych kołtunów i grzebień. Warto czesać go chociaż raz w tygodniu.
Dopuszczalne są różne umaszczenia, ale biel nigdy nie może być dominującym kolorem. Najczęściej spotyka się umaszczenie czarno-białe. Coraz popularniejsze stają się niezwykle efektowne odmiany marmurkowe. Faktycznie przypominają marmur, są niczym pochlapane farbą z pędzla. Przykładowo, border collie blue merle będzie miał niebieskawo-srebrną oraz nieregularne łatki w kolorze czarnym. Często przy takim umaszczeniu występują błękitne oczy. Całość sylwetki zwieńcza dostojny ogon. Jego końcówka jest bogato owłosiona i zawinięta do góry. Kończyny przednie na wysokości śródręcza mogą być odchylone na zewnątrz. Zapewnia to szybsze zwroty podczas biegu. Łapy są zwarte i sprężyste, zakończone krótkimi pazurami. Border collie porusza się płynnie, podnosząc łapy jak najniżej.
Historia rasy border collie
Chociaż może wydawać się to nieprawdopodobne, to przodkami borderów były masywne psy chroniące majątków w okresie Cesarstwa Rzymskiego. Kiedy Cesarstwo upadło, miejscowe brytany zaczęły krzyżować się ze szpicami Wikingów. Typ psa stał się lżejszy, zwrotny i zajmował się pracą przy stadzie. Słowo „border (granica)” oznaczało region graniczny pomiędzy Szkocją i Anglią – kolebkę rasy. „Collie” z języka celtyckiego znaczy użytkowy. Od 1915 roku nazwa rasy border collie jest oficjalna.
Charakter i usposobienie
Border collie cechuje ogromna inteligencja i bystrość reakcji. Psychicznie zdolny do ciężkiej pracy, w której reaguje bardzo szybko. Przystępny do układania przez swojego przewodnika, ale może być w tym również bardzo wymagający. Ta rasa po prostu musi mieć zajecie. Decydując się na border collie musisz brać pod uwagę codzienne treningi fizyczne i umysłowe i co najważniejsze – musisz być w nich wytrwały i konsekwentny! W codziennym szkoleniu i spacerach treningowych pomoże Ci wodoodporna saszetka zatrzaskiwana na magnes. Trzeba pamiętać, że ma bardzo silny instynkt pasterski, wiec będzie próbował zaganiać ruchome obiekty w zasięgu swojego wzroku. Ptaki, rowery, samochody… zabezpiecz go na wszelki wypadek adresówką i w nieznanych miejscach prowadź na smyczy.
Przyjacielski i łagodny, raczej nie jest skory do wszczynania awantur z innymi psami. Nie jest to jednak pies dla nowicjuszy. Szczenię border collie bywa nieufne, więc warto od samego początku dbać o jego socjalizację. Braki w tym aspekcie lub narastające frustracje mogą doprowadzić do agresji lub reaktywności. Właściwie prowadzony będzie obdarzał miłością i najchętniej nie odstępował na krok. Od początku postępuj z nim delikatnie, ale konsekwentnie. To doskonały spryciarz i na pewno nie raz pomyśli jak Cię przechytrzyć.
Urodzony wyczynowiec doskonale odnajdzie się w sportach pasterskich, ale nie tylko! Niezwykle zwinny pokaże swoje możliwości łapiąc dysk w dogfrisbee, piłkę we flyballu lub potańczy w dog dancingu. Jeśli marzy Ci się życie sportowca – będziecie stanowili idealny duet. Pracę border collie mają we krwi – Ty musisz nauczyć go swobodnego odpoczynku. Relaks na ulubionej macie, spokojna zabawa bez poleceń lub przyjemny masaż. Musisz zadbać o jego zdrowie psychiczne i samodzielność. Pamiętaj również o odpowiedniej porze rozpoczęcia treningów. Szczenię border collie nie powinno odbywać forsownych treningów – przyjdzie na nie czas.
Akcesoria i przydatne wyposażenie
Na regularnych treningach z pewnością przydadzą się odpowiednie motywatory. Różnego rodzaju szarpaki i zabawki do przeciągania zostaną docenione. Pamiętaj o zawsze pełnej saszetce na smakołyki, a unikniesz tłustych kieszeni. Każdy sportowiec po wyczerpującej aktywności będzie potrzebował odpowiedniej regeneracji. Przyzwyczajenie border collie do klatki kennelowej pomoże w jego wyciszeniu i przyda się podczas zawodów. Materiałowe klatki podróżne zapewniają spokój dzięki zasłanianym bokom. Odpoczywającemu wewnątrz psu zaserwuj przytulną matę, którą po powrocie łatwo wypierzesz.
Hodowla border collie i cena szczenięcia
Wybór odpowiedniej hodowli może początkowo przyprawić o ból głowy. Najpierw warto zdecydować się, czy szczenię border collie ma być w typie wystawowym (show), czy pracującym. Typ pracujący jest selekcjonowany ze względu na cechy użytkowe. Charakteryzuje się motywacją do konkretnej pracy. Poszukiwania odpowiedniej hodowli są również zdeterminowane konkretnym wysiłkiem jaki ma w przyszłości podejmować pies. Rasa ogólnie jest dosyć różnorodna, więc najlepiej wybrać przyszłego psa po poznaniu jego rodziców. Cena szczenięcia w tej chwili waha się od około 4000zł do 8500zł. Wszystko zależy od skojarzenia i przeznaczenia pieska.
BORDER COLLIE – WADY I ZALETY:
ZALETY:
- doskonały sportowiec,
- bardzo przywiązuje się do swojego przewodnika,
- jest niezwykle bystry i inteligentny,
- odpowiednio zsocjalizowany toleruje inne psy,
- z reguły zdrowy, nie ma skłonności do wielu chorób,
WADY:
- źle prowadzony może stać się reaktywny lub nawet agresywny,
- wymaga regularnych treningów, również umysłowych, bez nich może stać się sfrustrowany,
- nie lubi zostawać długo sam,
- nie nadaje się dla niedoświadczonego przewodnika,
- raczej nie dla rodzin z małymi dziećmi.