Bulldog francuski – molos w wersji rar.

Bulldog francuski – molos w wersji rar.

Bulldog francuski to niewielki, muskularny atleta o niezwykle zwartych proporcjach. Po prostu nie sposób przejść obok niego obojętnie. Zaokrąglone i stosunkowo duże uszy nasłuchują z zaciekawieniem wszystkiego dookoła. Okrągłe i wyraziste oczy szukają okazji do wspólnej zabawy. Mimo krępej budowy buldożek jest psem aktywnym i niezwykle zwrotnym. Daj się ponieść buldożemu urokowi!

Jak wygląda bulldog francuski?

Spoglądając na bulldoga można w nim zobaczyć spakowanego w miniaturową postać molosa. Pod gładką i lśniącą szatą wyraźnie widać prężące się mięśnie. Najczęściej widuje się je w kolorach: płowym, pręgowanym, dopuszczalnie z dodatkiem bieli. Bardzo często występuje ciemna maska obejmująca kufę. Zupełnie jakby przytknął pysk do palety z czarną farbą -w końcu to Francuz! Panowie są nieznacznie wyżsi (27-35cm w kłębie) niż panie (24-32cm). Waga jest zależna zarówno od płci, linii i przeznaczenia psa, waha się od 8 do 14kg. Najbardziej charakterystyczną cechą jest oczywiście specyficzna budowa głowy bulldoga. ,,Spłaszczona” mordka jest czymś, za co albo kocha się wygląd tych psów, albo nie. Na kufie występują symetryczne zmarszczki. Zadarty, czarny nos musi bezwzględnie umożliwiać swobodne oddychanie. Często zanim buldożek pojawi się na horyzoncie już możemy usłyszeć jego pochrapywanie – nie bagatelizujmy tej kwestii! Wszelkie niepokojąc dźwięki zawsze warto sprawdzić u weterynarza!

Pielęgnacja

Pielęgnacja szaty bulldoga francuskiego nie przysparza zbyt wielu problemów. No, może poza okresem zwiększonego linienia, kiedy twardy włos z upodobaniem wbija się w dywan i kłuje w stopę niczym mikro lego. Przeczesuj wtedy psa jak najczęściej gumową rękawicą, a profilaktycznie zadbaj o prawidłowe żywienie. Na co dzień przydatne okażą się psie chusteczki nawilżane do przecierania pyska i nie tylko.

Historia rasy

Przodkowie tych małych atletów prawdopodobnie dreptali po ziemi już w okresie Cesarstwa Rzymskiego. Kuzynostwo dogów, molosów oraz wielokrotne krzyżówki przeprowadzane pod koniec XIXw. w Paryżu dały w efekcie zarys dzisiejszego bulldoga. Początkowo można było je spotkać wśród robotniczych środowisk paryskich targowisk. Ich niecodzienny wygląd i serdeczne usposobienie trafiły do serc artystów i arystokratów. Popularność rasy wystrzeliła niczym korek od szampana i zaledwie 7 lat później prezentowano je już na wystawie. Od tej pory wzorzec był redagowany kilkukrotnie, a buldożki cieszą się niezwykłą popularnością. Dzisiaj bulldogowy rynek to prawdziwa utopia! Możesz kupić wszelkie gadżety z tą rasą!

Usposobienie i temperament

Jak na psy do towarzystwa przystało spełniają się w tym wręczy wybitnie. Bulldogi francuskie bardzo przywiązują się do swojego opiekuna, nie przepadają za przebywaniem w samotności. Niezwykle chętne do wszelkich zabaw. Są jak miłosne fondue, w którym może tonąć dosłownie każdy. Nawet polecenia wydawane przez starsze dzieci będą dla niego ważne. Dzieląc swój dom z bulldogiem francuskim nie musimy bać się o metraż swojego mieszkania. Świetnie odnajdzie się również w małym lokum. Jego wrodzona odwaga i zaczepność może być problematyczna w kontaktach z obcymi psami. Warto nad właściwymi relacjami pracować od samego początku. Odpowiednia socjalizacja i psie przedszkole na pewno okażą się pomocne. W kwestii dalszego szkolenia można spróbować swoich sił w zakresie posłuszeństwa, sztuczek, dog dancingu i agility. Darujmy jednak forsowne treningi szczególnie w upalne dni. Kluczem do sukcesu będzie na pewno odpowiednia motywacja schowana w saszetce treningowej i worek cierpliwości.

Dla kogo bulldog francuski?

Bulldożek będzie odpowiednim przyjacielem dla Ciebie nawet jeśli nie posiadasz ogromnego doświadczenia pod względem wychowywania psów. Pamiętaj jednak o skłonnościach tej rasy do sporej ilości chorób, np. na tle alergicznym i związanych z układem ruchu. Idealny człowiek dla bulldoga będzie: łagodny i konsekwentny, z poczuciem humoru. Fantastycznie jeśli nie będzie przeszkadzało Ci chrapanie i ewentualne dodatkowe zapachy – buldożki potrafią zadbać o odpowiednią atmosferę.

Szelki dla bulldoga francuskiego

Oczywiście w podstawowym wyposażeniu powinna znaleźć się obroża i szelki guard. W przypadku dorosłego bulldoga o wadze 8-12 kg najlepiej sprawdzi się rozmiar S. Śmiało – to krótkowłosy pies, więc każdy wzór pięknie widać. Można szpanować bez oporów. Solidna smycz pozwoli Ci na doskonałe kontrolowanie małego Schwarzeneggera, który z zapałem będzie chciał poznawać świat. Nie zapomnij go przy tym zabezpieczyć adresówką! Rezolutne maluchy lubią zrobić sobie szaloną corridę w parku.Buldożek doceni wygodne legowisko, w którym złoży swoje krępe ciałko po parkowych harcach. Zabawki raczej wybieraj mądrze – muszą być odporne na szybkie zgryzienie i nieco większe niż otchłań psiej mordki. W zimne dni wrzuć na jego grzbiet kurtkę, która zapewni mu komfort.

Hodowle bulldogów francuskich i cena szczenięcia

Decydując się na psa znajdź hodowlę zarejestrowaną w Związku Kynologicznym w Polsce. Sprawdź dobrze badania rodziców, aby zminimalizować ryzyko występowania chorób u Twojego podopiecznego. Cena szczenięcia waha się w tej chwili od 5000zł w górę, w zależności od skojarzenia i Twoich aspiracji.

Bulldog francuski – wady i zalety

ZALETY:
• kocha całym psim sercem swoją rodzinę,
• łatwo się aklimatyzuje i dostosowuje aktywność do rodziny,
• proste w pielęgnacji,
• lubuje się w nich Leonardo DiCaprio,
• można kupić wszystko co piękne i kolorowe, a sierść nie zasłania!

WADY:
• może wchodzić w psie utarczki,
• często boryka się z rozmaitymi problemami ze zdrowiem,
• trzeba na niego szczególnie uważać podczas upałów,
• może chrapać w nocy i psuć wonną atmosferę.