
21 lut Cavalier King Charles Spaniel – łagodny przyjaciel rodziny
Wielkie, ciemne oczy, które z czułością zerkają w Twoją stronę. Do tego dodające uroku wiszące uszy pokryte aksamitnym włosem. Cavaliery – te pogodne i niezwykle towarzyskie pieski już od kilku lat cieszą się dużą popularnością. Możesz je znaleźć pośród psów ozdobnych i do towarzystwa (IX grupa FCI). Poznaj je bliżej!
Historia rasy
Rodowód cavaliera jako pieska do towarzystwa sięga kilku wieków wstecz. Każdy szanujący się arystokrata miał swoją psiarnię, w której trzymał myśliwskie psy. Czasem pośród nich rodziły się niewielkie wzrostem spanielki, które czekała iście królewska przyszłość. Trafiały one prosto do zamkowych komnat. Ich zadaniem było zabawianie i dotrzymywanie towarzystwa damom, a także służenie za kieszonkowy kaloryfer. Na dodatek świetnie zbierały pchły! Cieszyły się uznaniem wśród angielskiej dynastii Stuartów. Właśnie od króla Anglii, Karola II Stuarta pochodzi nazwa rasy. Włącznie z pojawieniem kolejnej dynastii, na dwór zawitały psy w typie pekińczyków. Drobne spaniele i pieski z płaskimi kufami oczywiście krzyżowały się ze sobą, w wyniku czego zatracono pierwotną formę rasy. Odtworzoną później wersję nazwano cavalier king charles spaniel, a powstałą w wyniku krzyżówek – King Charles Spaniel. Oficjalne rozdzielenie ras nastąpiło w 1928r. .
Cavalier – wygląd
Cavalier king charles spaniel to niewielka rasa, która dorasta do około 35cm w kłębie (waga 5,4-8kg). Najważniejsze, aby piesek był w swojej budowie proporcjonalny. Głowa cavaliera posiada niemalże płaską czaszkę pomiędzy uszami oraz około 4cm kufę – to podstawowa różnica pomiędzy nimi a King Charles Spanielami. Oczy są ciemne i duże, zwracają naszą uwagę podobnie jak obficie owłosione uszy. Ogon jest doskonałym przedłużeniem tułowia, kiedyś bywał kopiowany.
Cavalier porusza się elegancko i swobodnie. Posiada aksamitną szatę w mocno nasyconych kolorach, miejscami naprawdę długą. Dopuszcza się lekką falistość, ale odrzuca loczki. Wzorzec uznaje 4 warianty kolorystyczne:
• Blenheim – mocne, kasztanowo – rude łaty, które są regularnie rozmieszczone na perłowo – białym tle; na głowie umaszczenie jest symetryczne; wysoko cenione jest znaczenie w kształcie rombu, charakterystyczne dla tej rasy, które można spotkać między uszami;
• Czarne podpalane – głęboka czerń tła i mocno nasycone podpalania w określonych miejscach, bez udziału białego koloru;
• Ruby – nasycony, jednolity, czerwony kolor, również bez białych znaczeń;
• Trójkolorowe – białe i czarne łaty rozmieszczone równomiernie, z podpalaniem w wybranych miejscach.
Pielęgnacja cavalierów
Pielęgnacja cavaliera to przede wszystkim systematyczne czesanie. Odstępstwo od tej reguły szybko się na nas zemści, a niewyczesana szata błyskawicznie zamieni się w kołtuny. Szczególnie lubią one bytować pod pachami, na ogonie i oczywiście uszach. Cavaliera nie strzyżemy i nie trymujemy, jest to ważne dla zachowania jego naturalności. Szczególną opieką trzeba otoczyć również zwisające uszy i zaglądać do nich często. Powinny być czyste i… może niekoniecznie pachnące stokrotkami, ale na pewno pozbawione nieprzyjemnej woni. Dbaj również o oczy, które powinny być wyraziste i wolne od sączących się wydzielin. Twój hodowca lub groomer z pewnością doradzi Ci niezbędne kosmetyki i grzebienie.
Kraina łagodności – charakter cavaliera
Cavalier king charles spaniel to przesympatyczna rasa, która odnajdzie swoje miejsce na kolanach niemalże każdego opiekuna. Świetna dla początkującego właściciela, jest z natury pozbawiona agresji i uległa. Doskonale odnajdzie się też w rodzinie z dziećmi, względem których jest cierpliwa. Młodsze smyki trzeba od razu nauczyć ostrożnego podejścia do psa, ponieważ cavaliery są delikatne.
Kochają być rozpieszczane i przebywać przy swoim opiekunie. Decydując się na tego pieska, możesz być pewien, że się do Ciebie przywiąże i źle będzie znosił wielogodzinną rozłąkę. Ale! Możesz też zabierać go ze sobą w różne miejsca, ponieważ niezwykle łatwo się adaptują. Otwarte na świat i przychylnie do niego nastawione z pewnością ucieszą się ze wspólnej wycieczki chociażby do pracy. Chętnie weźmie udział i w dalszych eskapadach, ale w chłodniejszych porach nie zapomnij zabrać ze sobą wygodnego psiego ubranka.
Cierpliwość, saszetka pełna smakołyków i subtelne traktowanie – przepis na szkolenie już jest! Śmiało, możesz nauczyć ich posłuszeństwa oraz pójść o krok dalej, próbując swoich sił w: agility, tańcu z psem lub dogoterapii. Cavaliery świetnie spisują się jako psy terapeutyczne.
Możliwe choroby cavalierów
Cavaliery podobnie jak część mniejszych piesków ozdobnych mają predyspozycje do niektórych przypadłości, np. częstszego odkładania się kamienia nazębnego, chorób uszu lub wad związanych z prawidłowym działaniem kanalików łzowych. Oprócz tych problemów występują również zdecydowanie bardziej groźne choroby na tle genetycznym, o których warto poczytać:
• choroby serca (MVD) – niedomykalność zastawki dwudzielnej serca,
• syringomyelia (syndrom Arnolda-Chiari) – związana z anatomią,
• choroby związane z wypadaniem rzepki kolanowej,
• choroby oczu,m.in. katarakta, PRA (postępujący zanik siatkówki).
Akcesoria i wyposażenie, które może Ci się przydać
Decydując się na psa tej rasy, powinieneś pamiętać jeszcze o kilku przydatnych produktach:
• delikatne szyje proszą się o doskonale dobraną obróżkę lub szelki; niezbędna okaże się też smycz – lubią ufnie podchodzić zarówno do ludzi, jak i psów, smycz zapewni im bezpieczeństwo,
• dłuższy włos lubi przynosić ze sobą pamiątki spacerowe, zanim cavalier umości się na Twoich kolanach lub łóżku – połóż wygodną matę, która pomoże w zachowaniu czystości,
• utrzymanie higieny uszu będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeśli pies nie będzie ich zanurzał każdorazowo w misce z jedzeniem – warto wyposażyć się w wersje wysokie i węższe (uszy rozłożą się na ich obrzeżu) lub pomyśleć o zakładanym kominie zwanym snoodem.
Cavaliery tylko z hodowli – cena szczenięcia
Między innymi ze względu na wcześniej wspominane choroby warto kupować szczenię jedynie z zaufanej i sprawdzonej hodowli zrzeszonej w Związku Kynologicznym. Hodowli w naszym kraju jest dużo, a cena szczenięcia waha się od 4500zł w górę, w zależności od skojarzenia
Cavaliery – wady i zalety:
ZALETY:
• łagodny, dopasowuje się do trybu życia swojego opiekuna,
• nie jest agresywny, cieszy się dużą pogodą ducha,
• nie jest hałaśliwy, to z pewnością docenią sąsiedzi,
• akceptuje innych zwierzęcych domowników.
WADY:
• jest predysponowany do niektórych chorób genetycznych,
• wymaga systematycznej pielęgnacji,
• linieje, zdecydowanie nie jest polecany dla alergików.