Chihuahua – waleczna kruszyna

Chihuahua – waleczna kruszyna

Ten malutki piesek posiada wielką odwagę i niezwykłą odporność fizyczną, które były potrzebne w przeprowadzaniu duszy swojego pana przez dziewięć rwących rzek w zaświatach. Ta indiańska legenda zawiera w sobie prawdę, ponieważ ten, kto widział chihuahuę w akcji, na pewno tego nie zapomni. Poznaj nieco bliżej osobowość i wygląd najmniejszego psa świata.

 • Pochodzenie rasy

Historia rasy sięga aż do Totleków, przodków Azteków, którzy zamieszkiwali tereny dzisiejszego Meksyku. Jej losy są bardziej formą połączenia legend, bajek i przekręcanych przekazów ustnych niż rzetelnym źródłem informacji. Podobno rude psy przynosiły szczęście, a błękitne składano bogom w ofierze. Pewna księżniczka miała ponoć 1500 okazów, z których każdy miał swojego niewolnika. Śmierć psa oznaczała również śmierć jego stróża. Niemniej do dzisiejszego dnia ostało się przekonanie, że chihuahua pochodzi od dzikiego psa miniaturowego, który żył na terenie Meksyku. Nazwa rasy ma swoje źródło w terminie największego stanu na terenie Meksyku – właśnie Chihuahua.

 • Najmniejsza rasa psów

Chihuahua to najmniejsza rasa psów, w której minimalna waga wynosi zaledwie 500g, a maksymalna 3kg (idealna waga powinna zaczynać się od 1,5kg). Wzrost nie jest określony we wzorcu, ale średnio wynosi 20-25cm w kłębie. Pies tej rasy ma zwarte ciało o sylwetce zbliżonej proporcjami do kwadratu. Głowa przypomina kształtem okrągłe jabłuszko. Wyraziste, bardzo ciemne i okrągłe oczy spoglądają z czujnością, a stojące uszy nasłuchują każdego szmeru. Krótki grzbiet uzupełnia wysoko noszony ogon zagięty lub w postaci półkola, stopniowo zwężający się ku koniuszkowi. Kończyny są proste i zakończone niewielkimi łapami, które w chodzie poruszają się sprężyście i żwawo.

 • Szata i pielęgnacja

Chihuahua występują w dwóch rodzajach szaty, które różnią się formą pielęgnacji:
– krótkowłosej, która przylega, jest miękka w dotyku i błyszcząca; wystarczy ją systematycznie przeczesywać gumową rękawicą i szczotką z włosia,
– długowłosej, o jedwabistej i delikatnej strukturze, która tworzy pióra na tylnych partiach kończyn, łapach, ogonie, szyi i uszach; jej pielęgnacja wymaga częstszego czesania, szczególnie za uszami oraz w innych miejscach z dłuższym włosem, w przeciwnym wypadku pojawią się kołtuny.
Chihuahua występuje w pełnej palecie kolorów, ponieważ dopuszczalne są wszystkie kolory i ich kombinacje, poza marmurkowym. Można psa kąpać w szamponach, które intensyfikują wybrane barwy włosa lub pomagają rozczesywać pokryte dłuższą sierścią partie.

 

 • Charakter i życie z chihuahua na co dzień

Ze względu na swoje rozmiary potrafi być wszędzie, dosłownie. Jego niezaspokojona ciekawość sprawia, że możesz znaleźć go w swojej torbie do pracy lub zwiniętego pod narzutą łóżka. To niezwykle ruchliwa rasa psa, która najchętniej posiadałaby zmieniacz czasu Hermiony, aby móc być w kilku miejscach naraz. Jeżeli już cokolwiek zmienia się w ich otoczeniu, to należy o tym głośno poinformować. To zdecydowanie szczekliwa rasa. Jeśli zdecydujesz się na kilku jej przedstawicieli, możesz być pewien, że będziesz świadkiem ich wtórowania.

Chihuahua to naprawdę odważny pies, a co za tym idzie? Fakt, że nie zawaha się wystartować z dogiem niemieckim w bitwie o patyk lub przegonić innego, większego od siebie intruza, może doprowadzić do tragedii. Często psy tej rasy zabierane są na ręce w obawie przed konfrontacją ze światem, co potęguje u nich ewentualny lęk. Inne psy są częściej rugane za swoje zachowanie, bo ,,przecież chihuahua jest taka malutka, co ona może zrobić”. Tymczasem ona upewnia się w swojej mocy, myśląc, że dyktatura to idealna droga do osiągnięcia swoich celów.

 • Jakie szelki i smycz dla chihuahua?

Niewielkie rozmiary tej rasy psa nie stawiają przymusu jej rozpieszczania (chociaż wiadomo, z pewnością by jej się to podobało), są przecież psami i tak powinny być traktowane. Różni się jednak fizjologią od większych kuzynów. Oddaje więcej ciepła niż duże rasy (stosunek powierzchni ciała do masy jest u niego większa), wiec niejednokrotnie potrzebuje kurteczki w zimniejsze dni. Ma również krótszy przewód pokarmowy, przez który będzie załatwiała się częściej. Ze względu na jej delikatną budowę znacznie lepiej jest używać smyczy i szelek niż kompletu z obrożą. Odpowiednim rozmiarem szelek dla chihuahuy będzie XXS. Przy wyborze smyczy dla psa zwróć uwagę na szerokość taśmy i wielkość karabinka – 15mm i karabinek mikro będą odpowiednie i wystarczające lakkie dla tak małej rasy psa.

 • Chihuahua – zdrowie

Chihuahua to pies długowieczny, jeśli tylko odpowiednio zadba się o jego zdrowie. Ze względu na swoją delikatną budowę nie jest polecany jak przyjaciel dla małych dzieci, które niechcący mogą wyrządzić mu krzywdę. Mogą mieć szereg problemów związanych z anatomią:
– niezarośnięte ciemiączko, które sprawia, że nawet mały uraz głowy może być niebezpieczny,
– zwichnięcia rzepki i aseptyczna martwica głowy kości udowej,
– problemy z uzębieniem: wady zgryzu, braki w uzębieniu, szybciej psujące się zęby.
Bywają też problemy związane z metabolizmem, takie jak hipoglikemia u młodych psów.

Cena szczenięcia z hodowli zrzeszonej w Związku Kynologicznym wynosi od 7000zł w górę. Należy uważać na ogłoszenia z dopiskami ,,miniaturka” lub ,,teacup” (mieszczące się w filiżance), gdyż zbyt mocna miniaturyzacja rasy prowadzi do dużych problemów na tle zdrowotnym. Rekordzista pod względem najmniejszego rozmiaru, chihuahua Toudi mieszka we Wrocławiu i waży zaledwie 420g.

 • Pies celebrytów

Swego czasu na psy tej rasy był istny boom, który sprawił, że połowa Hollywood chciała pokazywać się z chihuahua. Towarzyszyły Paris Hilton, Jennifer Lopez, czy Hilary Duff. Psy były towarzyszami głównych aktorów w wielkich produkcjach, takich jak ,, Legalna blondynka”. Były też gwiazdami samymi w sobie, jak Chloe z ,,Chihuahua w Beverly Hills”. Całe szczęście nie są one tylko i wyłącznie gwiazdami wielkiego ekranu, ale mają swój cały ,,kult”. Miłośnicy rasy mogą corocznie spotkać się podczas zawodów, podczas których organizowane są wyścigi psów tej rasy na zabójczym dystansie 12metrów. Chihuahua to nie tylko pies, ale cały styl życia. Nagromadzenie rozmaitych gadżetów związanych z tą rasą pozwala na istne szaleństwo i zatracenie się w miłości do tych niewielkich meksykańczyków.