Cieczka u psa. Co ile suka ma cieczkę? Ile trwa?

Cieczka u psa. Co ile suka ma cieczkę? Ile trwa?

Cieczka u psów, a właściwie suk, jest sprawą nieuniknioną. Prędzej czy później spotka Was ten rollecoaster w zachowaniu, więc zanim wskoczycie do tego wagonika – warto wiedzieć jaka trasa przed Wami. Niejedna psia dama jest w tym momencie ogniem, burzą, perłą na dnie. Im jednak większa świadomość tematu, tym łatwiej będzie przez to przebrnąć.

Czym jest, ile trwa i co ile suka ma cieczkę?

Jest to zupełnie normalny okres w życiu każdej niekastrowanej suczki. Określeń na ten stan jest wiele, np. gonienie, krwawienie, ruja lub grzanie. Jej pojawienie się daje informację, że suczka już może stać się mamą. Tak, już przy pierwszej cieczce może sprowadzić gromadkę młodych na ten świat.  To, ile trwa cieczka u psów jest zależne od konkretnej psiej damy. Szacuje się, że przeciętnie zajmuje ona 21 dni (około 3 tygodnie) i można w niej wyodrębnić cztery następujące po sobie fazy:

1. Faza poprzedzająca krwawienie (proestrus)

Pierwsze oznaki nadchodzącej cieczki zaczynają się mniej więcej na 7-10dni przed krwawieniem. Pojawia się obrzęk sromu, wyraźnie daje się to zauważyć podczas drapania po brzuszku. Dodatkowo pojawia się ciemna, krwista wydzielina. Suczka może mieć gorszy apetyt, ale za to o wiele więcej pić. Zwiększone pragnienie powoduje częstsze oddawanie moczu. Dla lepszego komfortu zagęść ilość odbywanych dziennie spacerów. Czasem może się też przytrafić mała plama, bądź wyrozumiały. Suczka po prostu rozsyła informację do towarzystwa z osiedla, że będzie gotowa na miłosne harce. Przy spotkaniu z samcami może być jednak nieco agresywna, ale zmieni się to już w kolejnej fazie

2. Faza właściwa (estrus)

W tej fazie krwawienie staje się rzadsze, ma kolor bardziej jasnoróżowy. Trzeba przygotować się na około 9 dni takiego stanu. Suczka staje się wtedy bardzo przymilna, czasem wręcz trudno zdjąć ją ze swoich kolan. Można zauważyć charakterystyczne wyginanie grzbietu i zapraszające odchylanie ogona. Jest w momencie owulacji, która z niezwykłą siłą przyciąga do siebie psich kawalerów. W przedziale 9-13dnia od wystąpienia cieczki u psa najczęściej może dojść do zapłodnienia.

3. Faza porujowa (diestrus)

Krótka, bowiem trwająca raptem 5dni. Krwawienie znów może stać się ciemniejsze, bo suka oczekuje przyjęcia zapłodnionego jajeczka.

4. Faza bezrujowa (anestrus)

Gratulacja! Dotrwałeś do końca! Ta faza kończy się pojawieniem kolejnej fazy poprzedzającej.

Co ile suka ma cieczkę?

Zazwyczaj pojawia się ona 2 razy w ciągu roku, chociaż są od tej zasady wyjątki. Mniejsze rasy potrafią mieć cieczkę nawet 3 razy, a u dużych z kolei może wystąpić tylko raz. Istnieją jednak różne wyjątki od reguły, np. psy rasy basenji (niewielkie, ok. 40cm w kłębie) mają ruję tylko raz w roku.
Pojawienie się pierwszej cieczki również jest zależne od suczki, średnio od 6 do 15 miesiąca życia. Mniejsze rasy zazwyczaj dojrzewają wcześniej. Im mniejszy piesek, tym wcześniej możesz spodziewać się pierwszej cieczki.

 

Jak się przygotować?

• obserwuj zachowanie swojego psa; dzięki wskazówkom o konkretnych fazach przebiegu będziesz widział zmiany w zachowaniu suczki i łatwiej przewidzisz zbliżającą się cieczkę,
• jeśli nie jesteś pewien, czy to już – przytknij do sromu suki białą chusteczkę, obecność wydzieliny prawdę Ci powie!
• sprawdź, czy Twoje szelki, obroża i smycz są w idealnej formie, w tym okresie jest szczególnie ważne, żeby spełniały swoją rolę bez zarzutu,
• upewnij się, że masz przyczepioną adresówkę, ostrożności nigdy za wiele,
• nabądź drogą kupna wygodne akcesoria, które uchronią dom przed plamieniem: atrakcyjne majteczki ze zmysłową dziurką na ogonek wraz z wymiennymi wkładkami,
• możesz też zaopatrzyć się w specjalny płyn, który rozpylisz w okolicy sromu suki niwelując tym samym zapraszający zapach,
• jeśli Twój pies lubi leżeć na łóżku, możesz dodatkowo zabezpieczyć je przed plamami kładąc dodatkowo matę,
• sprawdź, czy Twój mop jeszcze daje radę oraz poziom płynu do mycia podłogi,
• nawet jeśli masz dobrze zabezpieczony ogród, staraj się jej nie zostawiać samej, pomysły samców są czasem zadziwiające,
• jeżeli nie zamierzasz sprowadzać na świat szczeniaków – odwiedź weterynarza, z którym omówisz na spokojnie proces sterylizacji.

Cieczka u psa – co tak naprawdę Cię czeka

Już wiesz z czym wiąże się cieczka i masz też przygotowany pełen arsenał akcesoriów na ten okres. Teraz już czas na swobodną informację, a propos tego, czego tak naprawdę możesz oczekiwać podczas cieczki u psa:

• drażliwości i zmiany nastrojów, wraz z różnymi fochami,
• większej chęć na aktywność lub leżenia plackiem przez cały dzień,
• niechęci do wykonywania komend, w tym na przychodzenia na zawołanie,
• więcej krótkich siko-spacerków,
• słuchania dźwięków siorbania, mlaskania i lizania – suczka na pewno będzie dbała samodzielnie o higienę,
• ograniczenia długość spacerów, na których miej oczy dookoła głowy – świat jest pełen adoratorów bez smyczy,
• na koniec – jeszcze raz pilnuj! Pierwsza cieczka u suczki też może skończyć się ciążą!

W tym specyficznym okresie bądź dla niej wyrozumiały i zadbaj o komfort innych osób. Staraj się nie odwiedzać psich parków, groomera lub wystaw. Pamiętaj, że ma to wpływ nie tylko na suczkę, ale i wyrywające się do niej samce. Bądź empatycznym psiarzem, to tylko kilka tygodni.