Czego nie mogą jeść psy?

Czego nie mogą jeść psy?

O tym, że większość psów jest łasa na jedzenie, nie trzeba nikogo przekonywać. Wpatrzone wzrokiem proszalnym, wielkie oczy przypominają o sobie, odprowadzając każdy kęs naszej kanapki. Rozmaite sztuczki prezentowane pośpiesznie, od wzorowych siadów aż po proszenie ze złożonymi łapkami. Nasze serce nie raz nie potrafi wręcz się powstrzymać i do psiej paszczy wędruje smakowity kąsek. Nie wszystkie posiłki są jednak odpowiednio przemyślane w zgodności ze zdrowiem psa.

Czego pies nie powinien jeść?

Nie wszystko to, co znajduje się na naszym stole, będzie odpowiednie dla psa. Zjedzenie niewłaściwego pokarmu może doprowadzić do wymiotów, biegunki u psa, a w niektórych przypadkach nawet śmierci. Poniżej przedstawiamy zestawienie, w którym znalazły się niebezpieczne i szkodliwe dla psa produkty. Najlepiej wydrukować taką listę i umieścić w widocznym dla wszystkich domowników miejscu. Jeżeli Twój pies zje cokolwiek z niej lub produkt, który wzbudza Twoje zaniepokojenie – niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem.

 • Awokado

Zawiera persin, czyli toksynę, która jest śmiertelnie niebezpieczna dla ptaków. Psom i kotom może z kolei po spożyciu przytrafić się biegunka oraz wymioty. Persin może doprowadzić do obrzęku płuc, co może z kolei wywołać poważne problemy z krążeniem. Co więcej, spożycie sporej pestki może spowodować zadławienie lub problemy z jelitami.

 • Czekolada

Uwielbiana przez małych i dużych, jest również w rozmaitych ciastkach i polewach. Zawiera ona kakao, źródło teobraminy, alkaoidu z ziaren kakaowca. W ludzkim organizmie teobramina dobrze się metabolizuje w odróżnieniu od psiego, gdzie odkłada się w toksycznych ilościach. Im bardziej kakaowa czekolada, tym bardziej niebezpieczna. Znacznie groźniejsze będzie spożycie gorzkiej tabliczki niż białej. Po zjedzeniu pies może być pobudzony, mieć drgawki mięśni, arytmię lub nawet atak serca.

 • Kofeina (kawa, herbata, napoje energetyczne)

Każdy produkt zawierający kofeinę stanowi niebezpieczeństwo dla psa. Nasilenie objawów jest zależne od ilości, jaką spożył. Może to być nadpobudliwość i wymioty lub zaburzenia rytmu serca, wyższa temperatura i szybsze tętno. Zbyt duże spożycie może doprowadzić do wystąpienia drgawek i śmierci psa.

 

 • Winogrona i rodzynki

Uwielbiają filuternie potoczyć się pod stół i poczekać aż zostaną spożyte. Jeśli jednak zauważysz sięgające po nie psi język, stanowczo przerwij to polowanie. Winogrona świeże i ich suszona postać zawierają niebezpieczne dla nerek i wątroby toksyny. Silna niewydolność nerek u psa może doprowadzić do poważnych problemów, w tym bezmoczu.

 • Orzechy makadamia

Obojętna jest ich forma, spożycie jakiejkolwiek postaci może być bardzo niebezpieczne. Powodują wymioty, apatię, niezborność ruchową i silne drgawki. Wpływają więc problematycznie na układ pokarmowy, mięśniowy oraz nerwowy. Zazwyczaj objawy ustępują 48 godzin po zatruciu, ale warto zawsze skonsultować je z weterynarzem.

 • Cebula, czosnek, szczypiorek

Szkodliwe dla psa w każdej postaci: surowej, gotowanej, smażonej, a także w formie przyprawy do różnych, gotowych potraw. Ich zjedzenie może uszkodzić krwinki czerwone i doprowadzić do niedokrwistości (anemii). Do charakterystycznych objawów związanych ze spożyciem należą: wymioty, biegunka psa, bladość błon śluzowych, szybsze bicie serca i oddech, niewydolność nerek, a nawet żółtaczka.

 

 • Kości po obróbce termicznej

Kości po obróbce pękają i ich ostre elementy mogą przebić psu jelito, dodatkowo potrafią długo zalegać w żołądku, powodując problemy trawienne. Kwestia podawania kości jest sprawą dyskusyjną.

 • Ksylitol – cukier brzozowy (E967)

Ten coraz popularniejszy substytut cukru, który można spotkać w wielu produktach o słodkim smaku. Nic dziwnego, jest polecany ze względu na swój niższy indeks glikemiczny i mniejszą kaloryczność. Ciasteczka, batoniki i inne słodycze z ksylitolem dla ludzi będą odpowiednie, ale stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla psa. Najlepiej zupełnie zrezygnować z tej substancji w swojej kuchni. Spożycie jej przez psa powoduje bardzo gwałtowną hipoglikemię (spadek poziomu cukru we krwi), skutkuje to ślinotokiem, niezbornością i silną apatią. Może doprowadzić do silnej niewydolności wątroby, która może skończyć się nawet śmiercią.

 • Alkohol

O szkodliwości tej substancji nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nie ma co robić sobie śmiesznych żartów, jak pies wypija ze swojej miski piwo lub drinka, ponieważ jest to najzwyczajniej w świecie niebezpieczne. Alkohol wpływa na psa w formie podobnego upojenia, jak i na nas. Pies traci wtedy koordynację ruchową, a że jest lżejszy niż człowiek, więc mniejsza dawka może być śmiertelna.

 

 • Grzyby

Fakt, że grzyby są ciężkostrawne, nie jest żadną tajemnicą. Jadalne odmiany nie powinny być niebezpieczne dla psa, ale samo przyzwyczajenie go do spożywania tej grupy produktów jest ryzykowne. Podczas spaceru po lesie może mieć ochotę podgryźć, chociażby muchomora. Zatrucie może wywołać: drgawki, wymioty, ślinotok, bolesność brzucha i niewydolność wielu narządów prowadząca do śmierci.

 • Karma dla kotów

Psy są kategoryzowane jako względni mięsożercy, podczas gdy koty – jako bezwzględni. W praktyce oznacza to, że kot nie przeżyje bez jedzenia mięsa, potrzebuje też znacznie więcej białka i tłuszczy. Kocia karma jest więc znacznie bardziej kaloryczna i może doprowadzić do wystąpienia nadwagi, a nawet otyłości u psów. Długofalowe stosowanie nieodpowiedniego żywienia może się skończyć również chorobą nerek.

 • Pestki owoców

Pestki zawierają w sobie cyjanowodór, którego spożycie prowadzi do blokady oddychania komórkowego. Przyjemny, migdałowy zapach wnętrza pestki może więc okazać się bardzo niebezpieczny. Jej rozgryzienie może prowadzić do zatrucia obawiającego się ślinotokiem, wymiotami, szybszym oddechem i biciem serca. Może to doprowadzić ostatecznie do utraty przytomności i śmierci psa. Warto więc zrezygnować z podarowania psu do dokończenia ogryzków jabłka. W przypadku większych pestek, np. moreli, czy brzoskwini pojawia się problem z możliwym zaczopowaniem jelit.