Czipowanie psa – niezbędne kompendium

Czipowanie psa – niezbędne kompendium

W trosce o bezpieczeństwo zwierzęcia, warto do jego szelek lub obroży przytwierdzić adresówkę. Dzięki niej osoba, która napotka zlęknionego psa będzie w stanie stwierdzić, że zguba ma swojego opiekuna, nawet jeśli identyfikator nie będzie do końca czytelny. Pełną gwarancję zachowania danych da jedynie wszczepiony pod skórę mikroczip, który zarejestrowany w specjalnej bazie danych znacznie zwiększy szansę na powrót do domu poszukiwanego zwierzęcia.

Czym jest czip i jak działa?

Czip jest mikroprocesorem wielkości ziarenka ryżu, który zawiera w sobie piętnastocyfrowy kod będący numerem identyfikacyjnym konkretnego zwierzęcia. Układ scalony zamknięty jest w szklanej powłoce bioglas, która uniemożliwia dostanie się do środka płynów ustrojowych. Nie ma własnego źródła zasilania, aby odczytać zawarte w nim dane, należy posłużyć się specjalnym czytnikiem. Fale radiowe emitowane przez czytnik aktywują czip, który przekazuje swój numer. Dzięki odczytaniu cyfr w bazie następuje uzyskanie informacji o konkretnym osobniku. Jest to możliwe jedynie po zarejestrowaniu czipa. Nie działa on natomiast jak nadajnik GPS, nie można dzięki niemu uzyskać informacji na temat aktualnego miejsca przebywania zwierzęcia.

Jak zarejestrować czip?

Wcześniej wspomniany, piętnastocyfrowy numer należy przypisać do specjalnej bazy danych. Tutaj niestety następuje często problem, gdyż nie ma jednego, wspólnego banku z informacjami. Możesz wybierać spośród wielu baz, które mogą różnić się między sobą rejonem działania – regionalne, krajowe lub europejskie. Rejestrację czipu może przeprowadzić za Ciebie weterynarz lub możesz zrobić to osobiście. Warto jednak pamiętać, że jest to usługa płatna, której cena zależy od konkretnej bazy. Jeżeli właścicielem Twojego zwierzęcia był wcześniej ktoś inny, możesz zmienić wcześniej wprowadzone dane. W tym celu należy zalogować się do obsługującej bazy i dokonać zmian w wybranych rekordach.

Dane przy rejestracji psiego czipa

Przy rejestracji oprócz numeru czipa podajemy najczęściej następujące dane:
1. Dotyczące psa: imię, rasa, płeć, data urodzenia, umaszczenie.
2. Dotyczące właściciela: imię i nazwisko, numer(y) telefonu, adres, email.

Gdzie można odczytać czipy psów?

Każda osoba, która posiada w swoich rękach odpowiedni czytnik, jest w stanie zweryfikować wyświetlający się numer i sprawdzić przypisane mu informacje w bazie danych. W specjalne wykrywacze zaopatrzone są najczęściej lecznice weterynaryjne, schroniska dla zwierząt, służby celne oraz eko patrole i policja.

Raz na całe życie

W celu zaczipowania psa należy udać się do lekarza weterynarii, który dokona wszczepienia niewielkiego mikroprocesora. Miejsce aplikacji najczęściej znajduje się na lewej stronie szyi lub pomiędzy łopatkami zwierzęcia. Proces wykonuje się tylko raz w życiu, gdyż szklana kapsułka nie posiada żadnego terminu trwałości, działa do końca życia psa.

 

Czipowanie nie jest bolesne i niebezpieczne

Kapsułka z kodem jest wprowadzana pod skórę za pomocą specjalnej strzykawki. Średnica czipa jest niewielka, a sam proces trwa w całości około kilku sekund. Jest to znacznie szybsza czynność niż bolesne tatuowanie po wewnętrznej stronie uda lub ucha. Obecnie ten proces odchodzi w zapomnienie, tym bardziej że tatuaż z biegiem lat staje się mało czytelny. Po czipowaniu nie występują niepożądane objawy i alergie. Czasem czip może się przesunąć pod skórą ze swojego pierwotnego miejsca, nie jest to jednak sytuacja zagrażająca zdrowiu zwierzęcia.

Dlaczego warto zaczipować psa?

1. Czip nigdy się nie zgubi.
To jego podstawowa zaleta, która odróżnia go od tradycyjnych adresówek. Wszczepiony pod skórę procesor nie ma możliwości odczepienia się, zahaczenia o mijaną gałąź lub odkręcenia.
2. Zawsze będzie czytelny.
Numer nie zatrze się i nie będzie niewidoczny, jak mogłoby się to zdarzyć w przypadku, chociażby zabezpieczenia psa jedynie grawerowaną kostką. Należy pamiętać o stałej aktualizacji danych w bazie.
3. Jest dostępny dla każdego.
Można go wszczepić szczeniętom, psom dorosłym i seniorom wszystkich ras oraz oczywiście mieszańcom.

Czy czipowanie jest obowiązkowe?

Wszczepienie mikroczipu jest obowiązkowe tylko wtedy, jeśli chcemy podróżować za granicę. Wtedy potrzebny jest zwierzęcy paszport, którego podstawą przy wyrobieniu jest posiadany przez zwierzę numer czipu. Ważne, aby spełniał on normy ISO, których brak może spowodować problemy z przekroczeniem granicy.

Ile kosztuje czipowanie psa?

Jak większość usług weterynaryjnych kwota zabiegu jest uzależniona od konkretnego gabinetu weterynaryjnego i jego lokalizacji. Waha się w zakresie 50-100zł. Niektórzy weterynarze doliczają również usługę wpisania do bazy danych, w innych lecznicach należy przeprowadzić proces rejestracji samodzielnie. Trzeba pamiętać o fakcie, że jest to zabieg przeprowadzany tylko raz w ciągu całego życia, więc nie powinno się z nim zwlekać.

Darmowe czipowanie

Niejednokrotnie przeprowadzane są akcje przewidujące darmowe czipowanie zwierząt finansowane z budżetu miasta lub fundacji prozwierzęcych. Informacje na temat czasu trwania akcji oraz lista gabinetów biorących w niej udział udostępnione są na stronach internetowych konkretnych gmin. Warunkiem dokonania bezpłatnego oznakowania jest:
• Wypełnienie w dwóch egzemplarzach wniosku o oznakowanie zwierzęcia,
• Okazanie dowodu tożsamości,
• Okazanie dokumentu świadczącego o byciu opiekunem zwierzęcia (paszport, książeczka zdrowia),
• Ukończenie przez zwierzę 12 tygodnia życia (pies dodatkowo musi mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie).
Po dokonaniu zabiegu dane zwierzęcia i właściciela są wpisywane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE ANIMAL (www.safe-animal.eu) do około 5 dni od momentu wszczepienia. Zazwyczaj darmowe akcje odbywają się do konkretnie ustalonej daty lub do wyczerpania przeznaczonych na nie środków finansowych.

Nie tylko czip

Posiadany przez zwierzę czip jest niezwykle przydatny, ale nie należy zapominać o osobach, które mogą mieć jako pierwsze kontakt z Twoim zwierzęciem. W tym celu pilnuj, aby Twój ulubieniec miał zawsze na sobie obrożę lub szelki z przyczepioną adresówką. Wygodna, haftowana forma pozwoli Ci dostrzec imię zwierzęcia i numer do właściciela z daleka, pozwoli też zachować dystans od nieznanego psa.