Jak przetrwać z psem burzę?

Jak przetrwać z psem burzę?

Letnia, szczególnie dynamiczna pogoda, może stać się prawdziwym utrapieniem dla zwierząt źle znoszących burze. Bardzo często zachowanie psów potrafi zmienić się, zanim Ty dostrzeżesz na niebie pierwsze błyski piorunów. Niektóre z nich zupełnie ignorują to zjawisko, ale bywają i takie, które nie mogą znaleźć sobie miejsca. Czasem może dołączać się wokalizacja lub prawdziwa panika. W tym przypadku niezbędne staje się skonsultowanie problemu z lekarzem weterynarii i behawiorystą.

Dlaczego pies boi się burzy?

Dużo zwierząt, podobnie jak ludzi, jest wrażliwa na zmiany pogody, w tym na gwałtowne zjawiska towarzyszące wystąpieniu burzy. Nieprzyjemne odgłosy, które my słyszymy jako grzmoty, mogą być zdecydowanie bardziej dokuczliwe dla wrażliwych uszu psa. Dodatkowo pojawiają się bodźce wizualne w postaci nagłych, przeszywających niebo błysków oraz zmiany ładunków elektrycznych w powietrzu, czy obniżone ciśnienie. Wszystkie składowe tego zjawiska mogą powodować u psów lęk albo prawdziwą histerię. Czasem towarzyszą temu zachowania agresywne lub załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w domu.

Nie daj się zaskoczyć

Jeśli wiesz, że Twój pies źle znosi nagłe zjawiska pogodowe, obserwuj sprawdzone portale, informujące o ich zbliżaniu się w okolice Waszego miejsca zamieszkania. Będziesz wiedział, kiedy zdążysz jeszcze wyjść na szybki spacer. Pamiętaj, aby sprawdzić dobrze zapięcie obroży i smyczy, gdyby w przypadku nagłego grzmotu, Twój ulubieniec się z nich nie zerwał. Możesz na wszelki wypadek przypiąć dwa karabińczyki smyczy zarówno do obroży, jak i do szelek. Jeśli Twój pies na co dzień mieszka w ogrodzie, na czas burzy zaproś go do domu. Przerażony pies rzucający się do rozpaczliwej ucieczki może zrobić sobie krzywdę, próbując sforsować ogrodzenie kojca. Podczas burzy zdecydowanie unikaj spacerów.

Pies w mieszkaniu w trakcie burzy – stwórz komfortowe warunki

Zamknij wszystkie okna i najlepiej zasłoń je roletami tak, aby nie docierały przez nie błyski piorunów. Możesz dodatkowo włączyć muzykę w tle, która nieco zagłuszy grzmoty. Część psów lubi udać się wtedy w przyjemne dla siebie, ciasne kryjówki tłumiące niepokojące bodźce dochodzące z zewnątrz. Postaraj się dać psu dostęp do takiego ukrycia. Niektóre wolą wtedy przebywać w łazience, która zazwyczaj jest pomieszczeniem położonym w głębi mieszkania, pozbawionym okien. Zbierające się na sierści ładunki elektrostatyczne znaczniej łatwiej rozładować poprzez kontakt z zimną podłogą, która ich nie kumuluje w przeciwieństwie do dywanów. Doskonałym schronieniem, pozwalającym przetrwać okropną burzę będzie uprzednio wprowadzona kennel klatka.

Bądź dla psa wsparciem

Przede wszystkim jako opiekun pokaż psu, że jesteś przy nim i sam zachowaj spokój. Twoje gwałtowne reakcje i gesty, mogą tylko niepotrzebnie podnieść u niego poziom stresu. Obserwacja zaniepokojonego przewodnika potwierdzi u niego poczucie, że rzeczywiście należy się bać burzy, dlatego postaraj się przemawiać do niego normalnym, niepieszczotliwym głosem. Zwykłe, codzienne zachowanie z pewnością będzie lepsze, niż podkręcające lęki nadmierne przytulanie lub nerwowe głaskanie. Pozwól psu usiąść przy Tobie, jeśli tego potrzebuje, ale nie staraj się na siłę poprawić jego komfortu.

Popracuj nad lękami psa, zanim pojawi się burza

Rosnące szczenięta o wiele lepiej oswajają się z nowymi bodźcami, dlatego im wcześniej rozpoczniesz oswajanie z dźwiękami towarzyszącymi burzy, tym lepiej. Najlepiej w tym celu puszczać szczenięciu odgłosy grzmotów, które bez problemu znajdziesz w Internecie. Oczywiście zawsze obserwuj zachowanie psa i dostosuj głośność tak, aby nagranie nie było dla niego niepokojące. Za spokojne zachowanie nagradzaj zwierzę, a w przypadku oznak lęku, zrób krok w tył i ścisz dźwięki. Tę metodę możesz również wykorzystać przy odwrażliwianiu starszego psa, ale będzie to praca wymagająca cierpliwości i czasu. Pamiętaj, że tutaj pracujesz jedynie nad wypracowaniem akceptacji dźwięku.

Techniki wyciszenia psa – poznaj je!

Od najmłodszego wieku ucz psa relaksacji. W tym celu aranżuj sytuacje, w których Twój pies ma zadanie nic nie robić. Nagradzaj go za spokój i odprężenie, dodając wybraną komendę, np. „relaks”. W miarę postępów próbuj ćwiczyć ją w różnych miejscach o rozmaitym natężeniu rozproszeń. Dodatkowo możesz zanurzyć się w świat technik masażu relaksacyjnego, specjalnych manipulacji pod nazwą TTouch, których zasad najlepiej nauczyć się od profesjonalistów. Warto dowiedzieć się nieco więcej również na temat specjalnych owijek stosowanych na psim korpusie. Ich działanie ma na celu wywołanie kojącego , długotrwałego ucisku na kształt przytulania.

Odwróć uwagę psa

Jeżeli Twój pies należy do osobników, które podczas burzy nie mogą znaleźć sobie miejsca, zaproponuj mu wspólną zabawę. Możesz pomyśleć nad zabawami angażującymi psi nos na tyle, aby jak najmniej myślał o pogodowym dyskomforcie. Warto ukryć trochę smakołyków w zakamarkach pokoju, macie lub kuli węchowej. Innym sposobem jest zaserwowanie zabawki do wylizywania, gdyż ta czynność działa na psa uspokajająco. Świetnie sprawdzi się w tym specjalna mata lub bałwanek od Konga. Formę i rodzaj zabawy musisz dopasować do potrzeb swojego psa, uwzględniaj zawsze ewentualnie pojawiające się sygnały stresu.

Zasięgnij porady weterynarza

Być może w terapii Twojego zwierzęcia będzie potrzebne odpowiednie wsparcie farmakologiczne. Ich rodzaj oraz dawkowanie powinno być zawsze ustalone przez lekarza weterynarii, nigdy nie podawaj psu leków na własną rękę. Na rynku dostępne są nasączone wyciszającymi olejkami eterycznymi lub feromonami obroże, które możesz założyć na szyję swojego psa podczas letniego sezonu burzowego. Innym sposobem jest stosowanie specjalnych wkładów z dyfuzorem do kontaktu, które działają wyciszająco. Jeden wkład wystarcza zazwyczaj na około 30 dni. Wiele osób poleca również terapię przy użyciu olejków CBD.