
20 sie Jak wybrać zdrowe gryzaki dla psa?
W sklepach z artykułami zoologicznymi pod różnorodnymi gryzakami, aż uginają się półki. Naturalne, suszone, wędzone lub faszerowane uszy i inne części zwierząt albo niemalże do złudzenia przypominające naturalne patyki zabawki. Jak nie pogubić się w ich gąszczu i dobrać odpowiedni rodzaj dla swojego psa?
Potrzeba gryzienia u psa
Każdy opiekun wcześniej lub później uświadamia sobie, jak ważnym aspektem w życiu psa jest żucie i gryzienie. Już niewielkie szczenięta pokazują tę potrzebę podczas poznawania otaczającego je świata. Jeżeli nie chcesz, aby ofiarą zębów padły niewłaściwe i niebezpieczne przedmioty, takie jak listwy przypodłogowe, buty lub nóżki od krzeseł albo Twoje ręce, zapewnij psu odpowiednie gryzaki.
Gryzienie pomaga zadbać o higienę psich zębów. Ocieranie nimi podczas chrupania o twarde przedmioty, pomaga mechanicznie usuwać płytkę bakteryjną, która przeistacza się w kamień nazębny. Poza aspektem czystości jamy ustnej gryzienie ma też wymiar emocjonalny. Kąsanie i rozgryzanie pomaga w rozładowaniu ewentualnego stresu oraz nagromadzonego napięcia. Żucie działa kojąco, działa wyciszająco i uspokaja.
5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę kupując gryzak dla psa
Wielkość
Przede wszystkim postaraj się dobrać odpowiedni rozmiar do szczęk swojego psa. Nie może być na tyle mały, aby mógł ulec połknięciu w całości, ale też nie na tyle duży, żeby nie można było go ugryźć.
Twardość
Inne smakołyki będą odpowiednie dla szczeniąt, psów starszych oraz zwierząt z delikatnymi zębami, a jeszcze inne dla zwierząt w sile wieku.Zawsze weź pod uwagę wiek i stan uzębienia podopiecznego dobierając gryzak.
Materiał
Przyjrzyj się, jakim typem konsumenta jest Twój pies: woli powoli lizać i żuć, czy od razu musi rozszarpać gryzak na drobne kawałki? To decydująca informacja w kwestii doboru wytrzymałości i rodzaju materiału.
Skład
Zawsze kieruj się najbardziej naturalnym składem, który nie posiada niepotrzebnych, toksycznych dodatków. Wybieraj gryzaki bez sztucznych barwników i aromatów lub w przypadku zabawek, bez szkodliwych materiałów.
Kraj produkcji
Unikaj krajów, w których produkcja gryzaków odbywa się bez szczegółowej kontroli ich bezpieczeństwa. Indyjskie lub chińskie smakołyki często nie posiadają stosownych atestów, a źródło ich pochodzenia pozostawia wiele do życzenia.
Jakie gryzaki są warte uwagi?
Naturalne suszone mięso dla psa
Najzwyklejsze, suszone smakołyki, których spory wybór znajdziecie na sklepowych półkach: ścięgna, tchawice, uszy, penisy wołowe i żwacze są lubiane przez zdecydowaną większość zwierząt. Różnią się między sobą wielkością, twardością i źródłem pochodzenia. Należy jednak być czujnym i nie dawać się nabrać na sztucznie aromatyzowane, barwione przysmaki, które mają imitować naturalne smakołyki.
Sery himalajskie jako psi gryzak
To zdecydowanie mniej znane gryzaki, które pozyskuje się ze specjalnej obróbki mleka jaka. Twarda, beżowa sztabka jest całkowicie naturalna, bez dodatku konserwantów i sztucznych barwników. Występują w kilku wersjach rozmiarowych, więc można dobrać coś zarówno dla chihuahuy, jak i berneńczyka. Twardą końcówkę sera możemy podgrzać w mikrofali przez kilkadziesiąt sekund, aż kilkukrotnie powiększy swój rozmiar niczym prażona kukurydza. Ostudzoną, spulchnioną resztkę można podać psu jako chrupki gryzak.
Patyki z drzewa kawowego i oliwnego
Psy często interesują się patykami z podwórka, które mogą stanowić dla nich duże niebezpieczeństwo. Ludzie często proponują psu zabawę przy ich użyciu, dodatkowo nakręcając na nie zwierzę. Niefortunnie rzucony na sztorc lub rozgryzione i połknięte drzazgi mogą wyrządzić dużą krzywdę. Dla amatorów tego typu gryzaków są specjalne patyki, które podczas chrupania rozwarstwiają się na włókna lub rozbijają na małe kawałki. Połknięte elementy nie dość, że wydostają się wraz z odchodami, to do tego nie zawierają kalorii. Idealny gryzak dla psów, które powinny zadbać o linię.
Korzenie wrzośca drzewiastego
Różnego rozmiaru bulwy korzeniowe krzewu stanowią kolejną, doskonałą alternatywę dla zwykłych patyków. Służą zwierzętom stosunkowo długo i nie zawierają alergenów, barwników i tworzyw sztucznych. Nie dostarczają też dodatkowych kalorii. Korzenie mają rozmaite kształty i wygładzoną powierzchnię bez ryzykownych drzazg. Ich cena co prawda jest wysoka, ale potrafią zastąpić kilka innych gryzaków zjedzonych o wiele szybciej.
Poroża jelenia dla psa
Każde, naturalnie zgubione poroże ma swój niepowtarzalny kształt i grubość. To gryzak całkowicie ekologiczny i kuszący swoim zapachem. Jest on jednocześnie bardzo twardy, więc należy unikać podawania go psom młodym i starszym, a także zbyt zachłannym. Oprócz różnych rozmiarów i wielkości różnią się również formą. Wersje wzdłuż przekrojone mają odsłoniętą, gąbczastą strukturę i są łatwiejsze do zgryzienia niż poroża pozostawione w całości. Aby zwiększyć zainteresowanie psa tym smakołykiem, wystarczy zanurzyć go na kilka chwil we wrzątku i wystudzony podać.
Zabawki
Istnieje spory wybór zabawek, które określane są mianem gryzaków. Tutaj szczególnie powinieneś kierować się doborem odpowiedniej wielkości i materiałem. Wszelkie kawałki świadczące o nadgryzieniu zabawki należy zawsze szybko usuwać, unikając tym samym ryzyka połknięcia. Możesz wybierać spośród modeli całkowicie odlanych z jednego materiału, z jadalnym wypełnieniem lub aromatyzowanych.
Smakowite warzywa
W ludzkiej kuchni jest też sporo produktów, które można wykorzystać przy produkcji farszów do zabawek lub do samodzielnego zjedzenia. Smakowita marchew wzbogacona twarożkiem i schłodzona w lodówce będzie stosunkowo tania i niskokaloryczna. Pamiętaj jednak, aby zawsze sprawdzić, czy dany produkt nie jest dla Twojego zwierzęcia szkodliwy.
Jeżeli Twój pies należy do szczególnych pasjonatów gryzienia, pamiętaj o uwzględnieniu ich kaloryczności w codziennych posiłkach. Niekontrolowane podawanie może spowodować wystąpienie biegunek lub zaparć, a na dłuższą metę przyczynić się do wzrostu wagi psa. Zawsze przy spożywaniu tego typu gryzaków pies powinien mieć dostęp do świeżej i czystej wody, a cała zabawa powinna odbywać się przy obecności opiekuna. Należy skrupulatnie obserwować, jak pies zajada smakołyk, czy nie odgryza jego większych porcji i nie połyka ich w całości. Jeśli masz w domu zwierzęcego alergika, najpierw zasięgnij porady lekarza weterynarii, jaki wybór będzie dla niego najlepszy.