21 mar Kaganiec dla psa
Dużo osób na widok psa w kagańcu staje się bardziej ostrożna i stara się zachować dystans od potencjalnego agresora. Warto jednak spojrzeć na ten sprzęt nieco łaskawszym okiem i strach przed jego posiadaczem zamienić na ulgę w związku z poczuciem bezpieczeństwa. Kaganiec przede wszystkim pełni funkcję ochronną zarówno dla psa, jak i osób wokół. Powinien być nieodzownym elementem w każdej psiej szafie, nawet jeśli spowoduje, że Twój Pimpek zmieni się wizualnie w Hannibala Lectera.
Dlaczego warto mieć kaganiec?
Kaganiec jest rzeczą absolutnie niezbędną. Przede wszystkim dla opiekunów psów, które mogą zachować się w sposób agresywny względem kogokolwiek z otoczenia. Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za swojego psa i jego zachowanie względem innych ludzi. Nikt nie lubi być szarpany za nogawkę lub bać się wychodzić ze swoim psem w obawie przed awanturniczym Kleksem z drugiej klatki. Kaganiec okaże się też niejednokrotnie zbawienny w przypadku psiego łakomczucha, który wychodzi z domu na osiedlowe polowanie niekoniecznie zdrowych kąsków. Bez namordnika często możesz zapomnieć o wybraniu się na wycieczkę komunikacją miejską. Zakładanie psu kagańca w tramwaju lub autobusie zapewni komfort dla współpasażerów. Nie każdy musi być miłośnikiem psów i zgadzać się na trącanie nieznajomym, zimnym nosem. Czasem ktoś z podróżnych może zachwiać się na zakręcie i niechcący stanąć na psi ogon – kaganiec zabezpieczy przed ewentualnym, impulsywnym zachowaniem zwierzęcia. Każda gmina może mieć swoje ustalenia dotyczące zabezpieczania psa, więc co jakiś czas zerknij do przepisów, aby uniknąć rozczarowania.
Rodzaje kagańców
1. Kaganiec weterynaryjny
To jeden z najpopularniejszych i najtańszych modeli oferowanych w sklepach zoologicznych. Zgodnie ze swoją nazwą, stanowi idealne zabezpieczenie u weterynarza, czyli jest typowym przyrządem ,,na chwilę”. Wykonany jest z materiału, często wzbogaconego o wstawkę z siateczki. Zapinana się go przy pomocy regulowanego paska wokół psiej głowy. Te kagańce charakteryzują się tym, że po ich założeniu kufa psa jest całkowicie zamknięta lub przymknięta tak, że pies nie jest w stanie swobodnie dyszeć, czyli uniemożliwia właściwą termoregulację. Może doprowadzić do niebezpiecznego przegrzania zwierzęcia i jego śmierci. Mimo wszystko warto mieć tego typu kaganiec tuż obok książeczki zdrowia. Z pewnością zapewni bezpieczeństwo weterynarza i nasze, jeśli pies niezbyt dobrze znosi pobieranie krwi lub obcinanie pazurów.
2. Kaganiec koszyczkowy
Kolejny, bardzo popularny model, który swoim wyglądem przypomina koszyczek. Odpowiednio dobrany będzie komfortowy dla psa i umożliwi mu swobodne ziajanie. Decydując się na ten typ kagańca, możemy przebierać w materiałach, te są najpopularniejsze:
Plastikowy – najłatwiej dostępny, lekki i wygodny w utrzymaniu w czystości. Występuje w wersjach z dodatkowo zabudowanym, podwójnym frontem, który sprawdzi się w przypadku psich smakoszy podwórzowych. Nie jest drogi, ale tez niezbyt wytrzymały. Dosyć szybko się rysuje, a większy pies zdeterminowany zdobyciem smakowitego kąska może go po prostu połamać.
Metalowy – zapewnia dużą ochronę, bo metalowe druty nie są tak łatwe do zniszczenia, jak plastikowe elementy. Przy jego zakupie trzeba koniecznie zwrócić uwagę na odpowiednią odległość przęseł od pyska oraz skórzaną wyściółkę umieszczoną na kufie. W gorące dni metal szybko się nagrzewa, a w chłodne dni jest lodowato zimny, więc idealne dopasowanie kagańca jest rzeczą niezbędną. Mniejsze psy mogą mieć problemy z jego sporą wagą, z kolei duży pies może, nawet witając się nabić Ci nim sporego guza.
Skórzany – najlżejszy, ale nie najtańszy. Niestety, skórzane paski dosyć szybko się zużywają i nie są wygodne w utrzymaniu w czystości. Nie poleca się go psom, które z lubością nurzają swój pysk w śmierdzących ekskrementach. Bardziej zajadły psi gryzoń z powodzeniem poradzi sobie z jego przegryzieniem.
3. Kaganiec fizjologiczny
Obecnie coraz popularniejszy model kagańca. Charakteryzuje się tym, że jest dosyć szeroki, dobrze dopasowuje się do kufy psa i przede wszystkim pozwala mu na swobodne dyszenie, picie wody i przyjmowanie smakołyków. Jest wykonany z mocnej gumy i często ma kilka punktów zapięć (za uszami, do obroży i między oczami). Doskonale nadaje się do pracy nad modyfikacją zachowania psa agresywnego. Ze względu na spore wycięcia pozwalające na wyżej wymienione czynności, nie nadaje się dla psich łakomczuchów stołujących się na mieście.
Powyższe modele są najbardziej popularne, przez co dostępne zazwyczaj w większości sklepów zoologicznych. Jeśli jednak nie pasują na Twojego psa, który ma bardzo długą lub płaską kufę, możesz też poszukać w sieci nieco mniej znanych modeli. Wśród nich znajdziesz kagańce dla chartów lub buldogów francuskich, a także niecodziennych materiałów, np. taśmy biothane.
Jak dobrać odpowiedni rozmiar kagańca?
Najcudowniej będzie, jeśli pojawisz się ze swoim ulubieńcem w sklepie zoologicznym, który posiada różne modele i rozmiary do wyboru. Pies powinien mieć możliwość swobodnego otwarcia pyska i oddychania. Paski zapinające powinny być regulowane, a część kagańca spoczywająca bezpośrednio na kufie delikatna, aby nie obcierała zwierzęcia. Jeśli nie masz możliwości pojawienia się osobiście lub polujesz na jakiś model z internetu, musisz zdjąć z psa odpowiednie wymiary:
- Długość kufy – pomiar od wierzchołka nosa do przestrzeni między oczami,
- Obwód kufy – obwód zamkniętej kufy w jej najszerszym miejscu, około centymetra od oczu,
Do uzyskanych wymiarów długości kufy dodajemy do 2cm, a aż do obwodu do 6cm w zależności od wielkości psa. Różne modele mogą wymagać dodatkowo pomiaru szerokości kufy, obwodu szyi lub długości głowy od nasady kufy do wysokości guza potylicznego.
Jak przyzwyczaić psa do kagańca?
Często pies niekoniecznie jest zadowolony z faktu noszenia czegokolwiek na pysku. Zacznij więc od podawania mu w nim lub przez niego smakołyków. Możesz nawet wykorzystać w dalszym szkoleniu komendę na wkładanie nosa do kagańca. Sesje oczywiście powinny być krótkie i zacząć się możliwie wcześnie – pracuj już ze szczeniakiem, nawet jeśli oznacza to za jakiś czas zakup większego kagańca. Jeśli zobaczysz, że pies próbuje ściągnąć go łapką lub z lubością ociera się nim o wszystko dookoła, staraj się odwrócić jego uwagę. Jak zauważysz, że pies jest już spokojny, możesz go pochwalić i zdjąć przyrząd. Z czasem pies przyzwyczai się i będzie go traktował jako coś normalnego.