Maltańczyk – usposobienie, pielęgnacja, zdrowie

Maltańczyk – usposobienie, pielęgnacja, zdrowie

Niewielki wzrost, śnieżnobiała sierść,  a pośród niej trzy czarne węgielki. Na pewno widujesz je coraz częściej, szczególnie podczas miejskich spacerów. Uroczy i łagodni towarzysze, którzy odpowiedzialnie prowadzeni będą idealnymi przyjaciółmi. A może znasz tę sympatyczną mordkę z okładek gazet? Całkiem możliwe, bo wśród właścicieli maltańczyków możesz spotkać Halle Berry, Vanesse Hudgens, czy Margaret! Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy Ty i ten mały, biały piesek będziecie do siebie pasować, to nie pozostało nic więcej niż rozwiać te wątpliwości!

Czy maltańczyk na pewno pochodzi z Malty?

Cała historia rasy rozpoczyna się w nadmorskich miejscowościach basenu Morza Śródziemnego. Te małe, portowe pieski trudniły się przede wszystkim polowaniem na szczury i myszy, których w ładowniach statków było pod dostatkiem. O małych, jasnych pieskach pisał nawet grecki filozof Arystoteles, który określał je mianem ,,canis meltineses“. Słowo ,,canis” oznacza oczywiście psa, a określenie ,,malat” przystań lub azyl. Całość doskonale oddawała portowy charakter psów, jednak nie była, jak się mylnie twierdzi, związana jedynie z Maltą! ,,Malat” występowało w związku z wieloma geograficznymi nazwami, np. sycyliskim miastem Melita. Warto tu wspomnieć o fakcie, że pieski wykorzystywano również jako… środek przeciwbólowy. Na początku naszej ery wierzono, że umieszczenie psa na brzuchu chorego pomoże wydobyć z niego chorobę!

Skoro już wiadomo jakie są korzenie rasy, czas sprawdzić co wydarzyło się dalej. Ich kompaktowa wielkość, urokliwy charakter i łagodność spowodowała, że maltańczyki z nadmorskich miejscowości powędrowały prosto na salony. W średniowieczu stały się towarzyszami wytwornych dam, które traktowały je jako zabaweczki do wiecznego pieszczenia. Skore do zabawy pieski określano mianem “comfortera” (od słowa “confort/comfort” – pokrzepienie). Białych piesków możemy też dopatrywać się na renesansowych obrazach, gdzie dumnie towarzyszą swoim damom.

Jak współcześnie wyglądają maltańczyki?

To niewielkie psy o wadze 3-4kg i wzroście od 20 do 25cm w kłębie (suczki tradycyjnie mniejsze niż samce). Ich jasna szata o jedwabistym włosie budzi podziw i podkreśla kontrastujące z nią czarne wargi, oczy i nos. Przy zachowaniu długiej fryzury włos otula delikatnie wydłużony tułów maltańczyka niczym długa peleryna aż do ziemi. Wzorzec FCI dopuszcza blady odcień kości słoniowej, podobnie jak blado-pomarańczowy nalot (ten jednak nie jest pożądany). Często ich uroda jest podkreślana kokardką spinającą zalotnie włosy lub modnym ubrankiem.

Maltańczyki można znaleźć w grupie biszonów, które skupiają rasy małych psów takie jak: hawańczyk, bolończyk, biszon kędzierzawy, coton de tulear lub lwi piesek.

.

Usposobienie i charakter maltańczyka

Maltańczyka można znaleźć w IX grupie według klasyfikacji FCI, czyli pośród psów ras ozdobnych i do towarzystwa. Słowo “towarzystwo” to jeden z najważniejszych kluczy do serca tej rasy. Decydując się na tego białego pieska trzeba pamiętać, że jest on bardzo rodzinny i silnie przywiązuje się do swojego opiekuna. Długotrwałe pozostawanie samemu w domu pod nieobecność ukochanego człowieka na pewno będzie dla niego trudne i przykre. Trening zostawania samemu w domu trzeba rozpocząć od razu, żeby nie złamać serca maluchowi. Niekwestionowanym plusem jest fakt, że jego niewielkie rozmiary pozwalają na zabranie go ze sobą w różne miejsca. Warto od początku zapoznawać pieska ze światem, ponieważ bywają nieco nieufne w początkowym kontakcie. Doza cierpliwości przy daniu maltańczykowi czasu na spokojną decyzję z pewnością zaowocuje.

Z natury łagodne i spokojne, ale również chętne na rozmaite aktywności. Świetnym pomysłem dla zwinnego malca będą różne zabawy ze sztuczkami , psie sporty (np. dog dancing, agility) oraz zadania angażujące psią głowę. Z pewnością podejmą ciekawe wyzwanie jeśli będzie przy nich wspierający i kochający opiekun! Te wrażliwe pieski dobrze odnajdą się w delikatnym i łagodnym szkoleniu. Nie można oczywiście dać się zwieść ich słodkiemu wyglądowi i od samego początku wprowadzać zasady, których pies musi konsekwentnie przestrzegać. Często aż nazbyt lubi zwracać na siebie naszą uwagę, co może sprawić, że będzie zbyt natarczywy. Ze względu na swoją kruchą budowę lepiej odnajdą się w domu ze starszymi dziećmi. Maluch nieumyślnie mógłby zrobić maltańczykowi krzywdę.

Maltańczyk – zdrowie, pielęgnacja i akcesoria

Szczególnie warto pilnować wagi maltańczyka. Ten miejski piesek powinien mieć zapewnioną codzienną dawkę ruchu i eksploracji otoczenia, krótki spacer pod blok to nuuuda… Jeśli pragniesz przytulać swojego ulubieńca na kanapie podczas oglądania serialu to świetnym pomysłem będzie nauczenie go wchodzenia na kanapę po pochylni lub specjalnych schodkach. Takie rozwiązanie uchroni jego kręgosłup i łapki na długie lata, a jest to piesek długowieczny! Maltańczyki miewają czasem problemy z widocznymi zaciekami pod oczami, które powodują przebarwienia sierści. W takim wypadku najlepiej odwiedzić weterynarza, który określi przyczynę takiego stanu i wdroży odpowiednie leczenie. Najczęściej spowodowane jest to zapaleniem spojówek, infekcją lub problemami z drożnością kanalików łzowych.

Pielęgnacja sierści tej rasy może być na pierwszy rzut oka nieco odstraszająca, szczególnie jeśli widujemy długowłose maltańczyki przygotowane do wystaw. Na pewno należy wyposażyć się w dobrej jakości szampon i odżywkę, a także przydatne szczotki i grzebienie. Gama tego typu specyfików i akcesoriów jest naprawdę szeroka, ale spokojnie! W doradzeniu przy wyborze na pewno pomoże Ci hodowca lub groomer. Jeśli zaś nie czujesz się na siłach dbać o długą i okazałą szatę, możesz wybrać inne fryzury dla maltańczyków – np. krótkie strzyżenie. Z pewnością okażą się łatwiejszę – częste czesanie i tak jest wskazane. Unikniesz kołtunów, odparzeń i tym samym cierpienia swojego psa.

Wraz z maltańczykiem i  zakupem rozmaitych akcesoriów typowych dla wyprawki dla szczeniaka, takich jak: szelki, smycz, legowisko lub zabawki dochodzi jeszcze jeden, niezwykle atrakcyjny dział: ubranka! Ubrania dla psa to stale rozwijający się rynek, który dostarcza całą moc atrakcyjnych modeli do wyboru. Możesz wybierać spośród kurtek, derek, bluz i sweterków, przebierać w kolorach i fasonach. Z pewnością znajdziesz coś, w czym Twój pies poczuje się swobodnie i komfortowo w chłodniejsze dni. Przy okazji zada również szyku w jakiejś przyjemnej puchówce z kosteczką…

Wybór hodowli i cena maltańczyka

Jesteś zdecydowany – maltańczyk to jest właśnie pies dla Ciebie! Co dalej? Pierwsze kroki musisz skierować w poszukiwaniu dobrej hodowli. Pod tym pojęciem rozumiemy hodowlę maltańczyków zarejestrowaną w Związku Kynologicznym w Polsce. Będziesz miał pewność, że Twój ulubieniec będzie właśnie tej rasy, której poszukujesz, a co za tym idzie, o konkretnych cechach charakteru i wyglądzie. Spis poszczególnych hodowli dostępny jest w oddziałach Związku, jeśli wolisz poszukiwać w internecie na własną rękę – sprawdź dobrze rejestrację hodowli. Warto na spokojnie porozmawiać z hodowcą, on zawsze opowie Ci o wszystkich blaskach i cieniach – nikt nie zna tej rasy jak on!

Maltańczyki w tej chwili należą do modnych ras, co niestety może skutkować nieco dłuższym oczekiwaniem na szczenię z wymarzonej hodowli. Cena maltańczyka waha się od około 5000zł – 8000zł w górę. Wszystko zależy od skojarzenia rodziców i Twoich aspiracji, np. pod względem wystawowym. Czytaj, słuchaj, pytaj spacerowiczów i pasjonatów rasy. Im więcej zbierzesz informacji, tym lepiej będziesz przygotowany na nowego członka rodziny!