Psia apteczka – lista rzeczy, które powinna zawierać

Psia apteczka – lista rzeczy, które powinna zawierać

Chociaż posiadanie apteczki w samochodzie nie jest obowiązkowe, zwykle decydujemy się ją mieć. Pytanie tylko, co jeśli coś przytrafi się nie nam, a naszemu zwierzakowi? Czy możemy skorzystać z produktów przeznaczonych dla ludzi? Zawartość apteczek dla ludzi i zwierząt częściowo się pokrywa, ale w tej weterynaryjnej muszą się znaleźć dodatkowo inne narzędzia bądź preparaty. Dlatego warto skompletować osobną dla swojego pupila.

Jak zadbać o zdrowie zwierzaka nie tylko podczas wyjazdów?

Jeżeli chcemy, aby nasze czworonogi cieszyły się jak najlepszym zdrowiem, musimy dbać zarówno o ich dietę, odpowiednią ilość ruchu, ale także regularnie chodzić do weterynarza i wykonywać profilaktyczne badania. Są jednak sytuacje, w których pomocy przedweterynaryjnej musimy udzielić my sami. Podczas wyprawy do lasu lub nad jezioro Twój pupil może się zranić. Zanim dotrzesz do lekarza weterynarii, zwykle to Ty musisz udzielić mu pierwszej pomocy. A najważniejsza zasada to: pomóc, nie szkodzić.

Lista podstawowych produktów, które powinny się znaleźć w apteczce zwierzaka

W apteczce niezbędny jest płyn do odkażania ran — najlepiej octanisept. Pod żadnym pozorem nie można przemywać urazu otwartego spirytusem! Utrudnia on proces gojenia ran i już od wielu lat jest zalecany jedynie jako środek do odkażania narzędzi. Oprócz tego ważne jest by mieć jałowe gazy, które przykłada się bezpośrednio na ranę. W apteczce warto umieścić także ligninę lub watę — mogą posłużyć do odseparowania zranionego palca od pozostałych. Pamiętaj jednak, że nie mogą dotykać bezpośrednio rany! Niezbędnym materiałem opatrunkowym pupila jest również bandaż elastyczny — najlepiej samoprzylepny. Usunięcie go jest zdecydowanie trudniejsze dla psa, dlatego zwykle stosuje się go w gabinetach weterynaryjnych. Do apteczki zwierzaka warto zapakować również przylepiec, który może stanowić odpowiednik plastra. Niezbędne są także nożyczki — najlepiej z zaokrągloną końcówką, aby przypadkowo nie zranić pupila, jeśli ten będzie się wyrywał.

Nie zapominajmy o ochronie przed kleszczami!

Nasze psiaki są zdecydowanie bardziej narażone na atak kleszczy. Bez względu na to, czy wybierasz się do lasu czy nad morze, pamiętaj, aby mieć w apteczce przyrząd do usuwania kleszczy lub kleszczo-łapki. Do apteczki psa koniecznie zapakuj również folię termiczną, inaczej koc termiczny. Jest on wykorzystywany zarówno w przypadku wychłodzenia, jak i przegrzania ciała. Często zanim podejmiemy działania, należy sprawdzić temperaturę psa, dlatego niezbędnym elementem apteczki jest termometr z giętką końcówką, powszechnie używany dla niemowląt. Dlaczego taki? Temperaturę ciała psów czy kotów mierzymy poprzez umieszczenie termometru w odbycie — giętka końcówka nie pęknie. Uwaga! Normalna temperatura u psów, kotów oraz wielu innych zwierząt jest zupełnie inna niż u ludzi. Koniecznie umieść w apteczkę kartkę z tabelką temperatur dla zwierząt, które posiadasz.

Bezpieczeństwo własne przede wszystkim

Apteczka dla czworonoga, podobnie jak ta dla ludzi, powinna zawierać także rękawiczki jednorazowe. Warto spakować do niej także latarkę czołówkę — w ciemności nie musimy przytrzymywać latarki ręką. Bardzo ważny może okazać się również kaganiec weterynaryjny lub fizjologiczny (o ile nie jest metalowy, ponieważ pies, ruszając się gwałtownie, może nas uderzyć np. w głowę). Nawet jeżeli Twój psiak jest łagodny i potulny, odczuwając ból może próbować się bronić przy użyciu kłów, a ostatnią rzeczą jaka powinna się wydarzyć podczas udzielania pierwszej pomocy jest zagrożenie bezpieczeństwa osoby ratującej. Dlatego niekiedy warto użyć na te kilka minut kagańca weterynaryjnego.

Pamiętaj — zanim przejdziesz do działania, zdezynfekuj swoje ręce!

Co jeszcze warto mieć w apteczce dla psa?

Podobnie jak w przypadku apteczki dla ludzi, na podstawowe wyposażenie apteczki weterynaryjnej nie składają się leki. Jednak warto mieć ze sobą kilka preparatów, które mogą być bardzo pomocne. W naszej zapakowane są leki na biegunkę oraz węgiel aktywny. W przypadku wystąpienia biegunki u psa najlepiej podać mu preparat przeznaczony właśnie temu gatunkowi. Węgiel natomiast może być pomocny w przypadku zatruć. Biegunka niekorzystnie wpływa na organizm czworonogów, dlatego dobrze jest mieć ze sobą probiotyki, które wspomogą odbudowę flory jelitowej psa. Jeśli masz taką możliwość, warto zakupić tzw. synbiotyk dla zwierząt – jest to połączenie probiotyków (dobrych bakterii) oraz prebiotyków (składnika odżywczego priobiotyków). Koniecznie wybierz preparaty dedykowane zwierzętom domowym — ich potrzeby różnią się od naszych!

Pamiętaj, żeby przed zastosowaniem jakichkolwiek leków upewnić się co do dawki odpowiedniej dla Twojego pupila!
Możesz zapisać je na jednej kartce i umieścić w apteczce na stałe.

Jakie narzędzia mogą okazać się przydatne podczas udzielania psu pomocy przedweterynaryjnej?

Nie wiemy, co może się wydarzyć podczas podróży, dlatego lepiej zabrać ze sobą również strzykawkę — może być pomocna przy doustnym podawaniu leków lub nawodnieniu psa. Dodatkowo, zawsze warto mieć ze sobą zwykłą pęsetę. W otwartej ranie nie powinniśmy usuwać ciał obcych, ale narzędzie to może posłużyć do wyjęcia kleszcza lub wyrwania sierści w miejscu, którego nie widzimy dostatecznie dobrze .

Poza wszystkimi wymienionymi materiałami opatrunkowymi, lekami oraz narzędziami warto zabrać ze sobą kamizelkę odblaskową, aby pozostać widocznym dla kierowców (jeśli udzielasz zwierzakowi pomocy na drodze).

Co jeszcze możesz zrobić, aby pomóc swojemu psu jak najszybciej i jak najskuteczniej?

Przed wyjazdem koniecznie sprawdź informacje o najbliższej przychodni weterynaryjnych oraz klinice całodobowej dla zwierząt. Zwłaszcza jeśli wybierasz się w miejsce oddalone od większych ośrodków lub jedziesz w podróż za granicę. Pamiętaj, że Twój telefon może się rozładować czy utracić zasięg albo możesz go po prostu zgubić. Zanotuj adresy i numery gabinetów weterynaryjnych i umieść je w apteczce pupila.

Szybka checklista rzeczy do psiej apteczki

1. Materiały opatrunkowe:
• Gazy jałowe
• Lignina lub wata
• Bandaż elastyczny, najlepiej samoprzylepny
• Przylepiec
• Folia termiczna

2. Leki:
• Płyn do odkażania ran — najlepiej octanisept
• Psie leki na biegunkę
• Węgiel aktywny
• Probiotyki lub synbiotyki — przeznaczone dla zwierząt domowych
• Maść wspomagająca gojenie ran
• Żel hamujący krwawienie

3. Narzędzia:
• Nożyczki — najlepiej z zaokrągloną końcówką
• Przyrząd do usuwania kleszczy lub kleszczo-łapki
• Termometr z giętką końcówką — stosowany dla niemowląt
• Rękawiczki jednorazowe
• Latarka czołówka
• Kaganiec weterynaryjny lub fizjologiczny
• Strzykawka
• Pęseta

4. Inne:
• Kamizelka odblaskowa
• Kartka z danymi dotyczącymi prawidłowej temperatury u zwierząt, dawkami leków odpowiednimi dla Twojego zwierzaka oraz adresami i nr. telefonów najbliższych gabinetów i klinik weterynaryjnych