02 cze Terier brazylijski – skacząca iskra
Ten niewielkich rozmiarów, łaciaty terier, nie należy do ras szczególnie popularnych w naszym kraju. Z wyglądu przypomina jack russell terriera lub foksteriera, chociaż znacznie różni się od nich charakterem i temperamentem. Zwrotny i żywiołowy, będzie doskonałym towarzyszem dla rodziny lubiącej aktywnie spędzać czas. Warto nieco bliżej przyjrzeć się sylwetce tej nieco tajemniczej rasy.
Rodzinna rasa psa
Terier brazylijski kocha swoją familię nad życie i chce z nią spędzać każdą możliwą chwilę. Wspólne bieganie i szkolenie, a na koniec spokojny odpoczynek na jednej kanapie. Silnie przywiązuje się do swoich opiekunów, więc od razu należy uczyć go samodzielnego pozostawania w domu, aby nie doprowadzić do lęku separacyjnego. Odnajdzie się w rodzinie z dziećmi, z którymi przepadnie w krainie wspólnych zabaw.
Alarmowanie leży w jego naturze
Mimo, że swoją rodzinę darzy szczególną miłością, to może pozostawać nieco zdystansowany względem obcych osób. Jeśli stwierdzi, że jego ukochanemu opiekunowi grozi realne niebezpieczeństwo, z pewnością nie pozostanie bierny. Z własnej woli na pewno ostrzeże Cię również o każdej podejrzanej sytuacji. Zrobi to dosyć donośnym szczekaniem, więc jeśli nie chcesz, aby oszczekiwał różne zmiany w swoim otoczeniu, pracuj nad tym od szczeniaka.
Przyjazność terriera brazylijskiego
Typowym zachowaniem dla psów z grupy terierów jest pewna nieustępliwość i zaciętość, która może objawiać się w kontaktach z pobratymcami. W przypadku terierów brazylijskich następuje wyjątek od reguły, ponieważ dogadują się one zaskakująco dobrze z innymi psami. Chętnie zapraszają je do wspólnej zabawy i nie wszczynają żadnych bójek. Lepiej jednak nie fundować mu domowych przyjaciół w postaci gryzoni, na które dawny szczurołap może zapolować.
Wrodzona skoczność
Przedstawiciele tej rasy psów kochają pęd, w którym mogą popisać się swoimi akrobacjami. Szczególnie upodobali sobie skoki wzwyż, którymi są w stanie zaskoczyć niejedną osobę i psich towarzyszy zabaw. Skacząc, okazują szczęście i dobry nastrój, ale też używają tego jako broni przy wymuszaniu smakowitych kąsków od opiekuna. Wrodzoną skoczność można wykorzystać z powodzeniem w różnych dyscyplinach sportów kynologicznych.
Zacięcie sportowe
Zwrotny terier doskonale sprawdzi się w rozmaitych sportach wymagających szybkości i precyzji. Z powodzeniem można z nim trenować flyball, agility, dogtrekking. Są to psy chętne do pracy z człowiekiem, szczególnie jeśli pojawiają się ekscytujące rozrywki. Kochają bieganie po lasach, łąkach i będą to robiły, dopóki nie przerwiesz tej aktywności. Ważne jest stopniowe rozwijanie ich kondycji i nauka odpoczynku, mimo że rasa nie miewa problemów z naturalnym wyciszeniem.
Terier nie do końca „terierowaty”
Terier brazylijski nieco odstaje temperamentem od reszty grupy terierów. Nie jest aż tak niezmordowanie aktywny, jak większość psów z tej rodziny. Ma stosunkowo dużą cierpliwość do dzieci, wobec których postępuje łagodnie i nie ma potrzeby „odgryzienia się” za ewentualne zbyt mocne złapanie za ucho. Nie charakteryzuje się nadmierną pobudliwością, a jego życiem nie rządzą silne popędy. Wykazują się dużą tolerancją wobec przedstawicieli swojego gatunku, co również nie należy do kwestii tak oczywistych u zadziornych terierów. Brazylijczyk jest zdecydowanie mniej konfliktowy i zaczepny.
Historia rasy
Mimo określenia „brazylijski”, jego przodkowie wcale nie pochodzą z Brazylii. Na przełomie XIX/XX wieku dużo niewielkich piesków w typie teriera trafiało do niej prosto z krajów europejskich. W Anglii i Francji młodzi Brazylijczycy odbywali studia, po których wracali w swoje rodzime strony. Psy łatwo zaadaptowały się na tamtejszych farmach i ulegały krzyżówkom z miejscowymi odmianami. Zajmowały się przede wszystkim stróżowaniem, tępieniem gryzoni i towarzyszeniem swoim opiekunom. Na przestrzeni lat ustalił się pewien eksterier rasy, spisany po raz pierwszy w postaci wzorca w 1964. Walka o uznanie rasy była długa i tylko dzięki działaniom klubów miłośników rasy wstępnie uznano ją w 1995 roku. Dopiero od 2007 roku rasa została oficjalnie uznana przez FCI.
Wygląd
Na pierwszy rzut oka może swoją sylwetką przypominać foksteriera gładkowłosego, ale jest od niego bardziej miękki w wyrazie, jego obrys nie jest aż tak kanciasty. Brazylijczyk jest psem niewielkiego wzrostu – suki 33-38cm w kłębie, samce 35-40cm. To pies o proporcjonalnej i silnej budowie, o maksymalnej wadze 10kg. Głowa jest w kształcie zwężającego się ku końcówce nosa trójkąta. Oczy są dużej wielkości, o niezwykle żywym i bystrym wyrazie, w kolorze zależnym od szaty osobnika. Harmonijnie współgrająca zarówno z głową, jak i tułowiem szlachetna szyja, podkreśla dobrze wyważoną sylwetkę. Górna linia grzbietu nieznacznie opada w kierunku zadu, który jest umięśniony i dobrze rozwinięty. Kończyny przednie są proste, zakończone zajęczą łapą, której dwa środkowe palce są dłuższe od reszty. Terier porusza się może niezbyt wydajnym krokiem, ale za to szybko i elegancko. Ogon może być krótki lub długi, w jednym miocie potrafią się rodzić szczenięta z różnymi wersjami ogonów.
Szata i jej pielęgnacja
Terier brazylijski ma silnie przylegającą do ciała skórę, którą pokrywa śliski i cienki włos okrywowy (bez prześwitów). Nie jest miękki, w dotyku przypomina futro szczura. Standardowo występuje w kolorze białym z łatami w kolorach: czarnym, niebieskim i rudobrązowym. Do tego występują podpalane znaczenia w konkretnym rozkładzie: nad oczami, na bokach kufy i policzkach, w okolicach uszu. Sierść nie wymaga specjalnej pielęgnacji, wystarczy ją regularnie przeczesywać, aby pozbyć się wypadającego włosa. Ze względu na jej strukturę, terierowi w zimne dni może być chłodno, więc warto pomyśleć o dogrzewającej go kurtce.
Hodowla i cena szczenięcia
Ze względu na niezbyt dużą popularność rasy, w Polsce nie ma zbyt wielu jej hodowli. Niemniej znalezienie działających i zrzeszonych w Związku Kynologicznym nie jest zbyt trudne. Szczenię teriera brazylijskiego kosztuje obecnie od około 5000zł w górę zależnie od rangi skojarzenia.