Welsh corgi cardigan i pembroke – podobieństa i różnice

Welsh corgi cardigan i pembroke – podobieństa i różnice

Lisi w wyrazie, niski i raczej krępy w budowie pies, którego rozpozna nawet laik. Samodzielny i zadziorny, zdecydowanie nie należy do uległych ras, a jednak stał się ulubieńcem wielu rodzin. Czym charakteryzuje się rudy pembroke, a czym różni się od niego kolorowy cardigan? Warto bliżej przyjrzeć się sylwetce tych uroczych Walijczyków, gdyż nie każdy w swej historii miał prawo towarzyszyć wróżkom!

Charakter corgi i pembroke

Corgi są bystrymi i przyjaznymi psami, które swoją rodzinę stawiają na pierwszym miejscu. Nie faworyzują konkretnych domowników, pozostają lojalne wobec wszystkich jej członków. Mogą jednak miewać problemy z czworonożnymi sąsiadami, ponieważ zaczepione przez innego psa nie pozostaną mu dłużne. W pembroku można dopatrywać się nieco więcej cech szpica, a w cardiganie jamnika. Bystre, bardzo wiele komend łapią w lot. Szybko przychodzi im również wyłapanie błędów popełnionych przez opiekuna. Psy tej rasy uwielbiają zaganiać dosłownie wszystko, co mają w zasięgu swojego wzroku. Niegdyś pracowały przy stadach owiec lub znacznie większego od siebie bydła, które oszczekiwały i kąsały po pęcinach, unikając sprytnie bolesnych kopnięć. Obecnie trzeba im zapewnić dawkę ruchu, która nie tylko zaspokoi ich potrzeby związane z pracą, ale i zadba o utrzymanie odpowiedniej wagi. Jest to szczególnie ważne u psów ras achondroplastycznych (krótkonożnych).

O jakich cechach musisz wiedzieć

1. Uparty autokrata
Mimo kuszącego wyglądu, jakim charakteryzuje się szczenię tej rasy, od razu należy postępować z nim konsekwentnie i jasno wyznaczać granice akceptowanych zachowań. Należy jednak postępować z nim uprzejmie, gdyż ostre traktowanie spowoduje, że straci do Ciebie zaufanie.
2. Szczekliwy pastuszek
Fizjonomia corgi może być nieco myląca, gdyż w tym krępym ciele mieści się nie tylko duże ego, ale i spora chęć do działania. Psy tej rasy potrzebują angażującego je zajęcia, w przeciwnym wypadku przypomną o tym, robiąc w domu niemałe spustoszenie. Sposób zaganiania charakterystyczny dla psów pasących przy nodze (podszczypywania) należy oduczać od samego początku.
3. Nieufny i chłodny wobec obcych
W szczególności cardigan wykazuje się dużym dystansem do nieznajomych. Niekiedy dużo czasu musi upłynąć, aż zdecyduje się na podjęcie kontaktu z obcymi. Zdarzają się nawet osobniki lękliwe, więc warto dokładnie poznać hodowlę, z której pochodzi pies i postawić na dobrej jakości socjalizację.

Budowa ras corgi

Istnieje bardzo dużo cech wspólnych dla obydwu ras, które sprawiają, że laikom często trudno jest odróżnić je od siebie. Corgi to pies o krępej i mocnej sylwetce na wyraźnie krótkich nogach. Wysokość w kłębie wynosi w przybliżeniu 30cm, a waga waha się w okolicach nastu kilogramów. Charakteryzuje się lisią głową, zakończoną nieco spiczastą kufą. Jego okrągłe, ale niewypukłe oczy mają przyjazny i czujny wyraz. Średniej wielkości uszy są zaokrąglone na końcach. Corgi mają możliwie krótkie i proste kończyny, które charakteryzuje mocny kościec. Owalne i zwarte łapy zakończone są solidnymi pazurami. Klatka piersiowa jest wyraźnie głęboka i szeroka, a grzbiet prosty. Mimo swojej niskiej sylwetki porusza się żwawo i swobodnie, w pełnej harmonii względem akcji tyłu i przodu. Psy ras corgi mają włos okrywowy średniej długości, pod którym kryje się gęsty podszerstek. Szata jest prosta i twarda, bez lokowania.

Różnice pomiędzy pembroke a cardiganem

Poza wymienionymi wcześniej wspólnymi cechami istnieje szereg drobniejszych kwestii, które pozwolą na pierwszy rzut oka odróżnić od siebie dwie rasy:
1. Wielkość – pembroke może być nieco niższy, od 25cm w kłębie, a dla cardigana 30cm to wartość idealna, pembroke zazwyczaj jest też lżejszy o kilka kilogramów od swojego kuzyna, który może ważyć nawet w granicach 17kg. Cardigany mają znacznie dłuższy tułów, sprawiają wrażenie solidniejszych.
2. Ogon i uszy – pembroke może mieć zarówno szczątkowy (krótki), jak i długi ogon, który potrafi być bujnie owłosiony na kształt lisiej kity. U cardigana ogon zawsze jest długi, do tego ma wyraźnie większe uszy.
3. Umaszczenie – pembroke może występować w odcieniach rudego, śniadego, płowego i czarnego podpalanego z dopuszczeniem białych znaczeń na szyi, piersi i łapach. Cardigany mają znacznie szerszą paletę kolorów: marmurkowy, rudy, pręgowany, śniady, trikolor z pręgowanym podpalaniem i trikolor z rudym podpalaniem. Pozwala się również na większą dowolność w kwestii białych znaczeń.

 

Corgi – pochodzenie rasy

Według źródeł corgi pochodzą od przedwiecznych psów towarzyszących Celtom. Nazwa rasy cardigan pochodzi od hrabstwa Cardiganshire (środkowa Walia) i jest uznawana za starszą niż pembroke. Do powstania Pembroke (nazwa od leżącego w południowo-zachodniej Walii hrabstwa Pembrokeshire) przyczyniły się skandynawskie szpice pasterskie ze szczątkowymi ogonami, które stały się cechą typową dla rasy. Pierwsze wzmianki o corgi i ich pracy przy zaganianiu pochodzą już z 920r. Górzysty i mało dostępny teren Walii pozwolił na zachowanie stosunkowo czystej formy obydwu ras. Wokół ras narosły różnego rodzaju legendy tłumaczące ich pochodzenie. Według jednej z nich służyły one za wierzchowce, które na swych grzbietach nosiły leśne wróżki. Do dzisiaj występują osobniki, których umaszczenie układa się w charakterystyczne, ciemniejsze siodło na grzbiecie. Zdecydowanie większą popularnością cieszy się rasa pembroke, która stała się rozpoznawalna dzięki Elżbiecie II, królowej Wielkiej Brytanii i wielkiej miłośniczki tych psów.

Pielęgnacja i zdrowie

Dwuwarstwowa szata zapewnia corgi doskonałe zabezpieczenie przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. W ciągu całego roku psy gubią pewną ilość sierści, jednak okres linienia może być nieco uciążliwy. Utrata podszerstka jest znaczna, więc szczotka będzie Twoim codziennym orężem. Obie rasy nie należą do chorowitych, ale mają kilka słabszych punktów. Przede wszystkim należy dbać o zdrowie kręgosłupa. W tym celu unikamy skoków, chodzenia po schodach i kontrolujemy dietę, gdyż łatwo przybierają na wadze, co stanowi dodatkowe obciążenie niskiej sylwetki.

Hodowla i cena szczenięcia

Znalezienie zrzeszonej w Związku Kynologicznym hodowli zarówno pembroke, jak i cardigan nie nastręcza wiele wysiłku. Można nawet posłużyć się specjalnymi mapami, na których zaznaczono hodowców zajmujących się obiema lub wybranymi rasami. Cena szczenięcia z zaufanego źródła zaczyna się od 6000zł.