18 lip Wyprawka dla szczeniaka – kompletujemy z głową
Niebawem w Twoim domu zagoszczą słodkie cztery łapki, które z pewnością wywrócą dotychczasowe życie do góry nogami. Czekają Cię intensywne dni pełne wspólnej zabawy, wprowadzania podstaw dobrego wychowania i wzajemnej nauki. Po przyjeździe psa najlepiej od razu skupić się na kształtowaniu Waszej wspólnej więzi, a wszelkich zakupów związanych z wyprawką dla szczeniaka dokonać odpowiednio wcześniej. Rynek oferuje naprawdę bardzo dużo rozmaitych produktów, których z miesiąca na miesiąc przybywa. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Odpowiemy, co jest potrzebne dla szczeniaka.
Wybieramy legowisko dla szczeniaka
Poznawanie świata jest bardzo męczące. Szczenię przesypia bardzo dużą część doby, słodki odpoczynek trwa nawet 15-18h dziennie. Ważne jest dobranie mu odpowiedniego, zacisznego kącika, w którym będzie mogło na spokojnie ułożyć wszelkie przyswojone informacje. Zwróć uwagę na właściwe rozmiary dopasowane do wielkości pieska. Warto, aby materiał był łatwy w czyszczeniu (np. posiadał rozpinany pokrowiec) i tworzył w domu przytulny kąt z dala od głównych przejść. Możesz również pomyśleć o stworzeniu idealnego miejsca w kennel klatce, którą wyłożysz wygodną matą, tworząc kameralne lokum.
Metalowa czy plastikowa – miska dla małego psa
Zazwyczaj potrzebne są dwie: jedna na pokarm, druga na wodę. Każdy materiał ma swoje plusy i minusy, np. miski plastikowe będą tanie, ale z pewnością szybciej ulegną zniszczeniu i będą przesuwały się po podłodze. Miski metalowe będą w wielu kształtach, pojemnościach, a nawet na regulowanym stojaku, ale z kolei mogą powodować uczulenia. Miski ceramiczne są najtrwalsze i mogą mieć rozmaite wzory i kolory. Są jednak również ciężkie i łatwo można je stłuc. Najważniejsze jest zadbanie o stabilny, antypoślizgowy spód, żeby Twój wygłodniały maluch nie musiał podróżować z posiłkiem po całej kuchni.
Wygodny, lekki, bezpieczny – co nieco o akcesoriach spacerowych
Szelki, obroże i smycze – to absolutny must have każdego psiarza. Odpowiednio dobrane rozmiary i możliwość regulacji pozwolą Ci idealnie dopasować galanterię do rosnącego szczeniaka. Przepinana smycz da Ci możliwość wyboru jej długości zależnie od bieżących potrzeb. Na dłuższe wycieczki i naukę przywołania zaopatrz się w wodoodporną smycz treningową. Utrzymanie jej w higienie będzie szczenięco proste. Nie zapomnij też o adresówce!
Nauka czystości szczeniaka
Przydatna pomoc w okresie kwarantanny. Jeśli szczeniak jeszcze nie posiada wszystkich odpowiednich szczepień, nie masz przydomowego ogródka, a dookoła mieszka dużo nieznanych Ci zwierząt, są one świetnym sposobem na przetrwanie. Mają chłonną powierzchnię, a od spodu zabezpieczoną są folią, która uchroni Twoją podłogę przed przesiąkaniem szczenięcego moczu. Część z nich ma możliwość podklejenia do podłogi lub umieszczenia w specjalnej, plastikowej kuwecie. Rozmiarów też jest wiele, więc możesz dobrać odpowiednią wielkość w zależności od potrzeb. Możesz naprawdę przebierać w rodzajach, są nawet z zapachem lawendy lub brzoskwini.
Gumowe z wypustkami i pluszowe z piszczałkami czyli zabawki dla szczeniąt
W tej kwestii można dostać prawdziwego oczopląsu, stając vis a vis sklepowego regału. Spodziewając się szczeniaka, warto zaopatrzyć się w kilka rodzajów:
– miękki szarpak – idealny jako zaproszenie do zabawy, warto zacząć od prostego modelu, np. zwykłej, polarowej plecionki; doskonale pokazuje, że szarpanie z opiekunem jest fajne, pomaga w nauce aportu,
– gryzak – odpowiedniej twardości zabawka do gryzienia, która przyniesie ulgę podczas ząbkowania, możesz wybierać spośród wersji, które można schłodzić; to ten przedmiot, który można podarować do swobodnego memłania i gryzienia bez obaw, że szczeniak zniszczy coś nieodpowiedniego,
– zabawka na smakołyki – dla wielu właścicieli niezbędny przedmiot pozwalający na wydłużenie posiłku u psa pochłaniającego wszystko w sekundę, pomagający w zrelaksowaniu i… nie ma co się oszukiwać – doskonale zajmujący szczenię; najbardziej rozpoznawalną zabawką tego typu jest słynny bałwanek firmy Kong,
– edukacyjna – zabawka, którą możesz napełnić smakołykami, a pies musi się chwilkę natrudzić, aby je wyjąć; możesz zacząć od maty węchowej i stopniowo zdobywać ze swoim psem kolejne poziomy wtajemniczenia proponując mu penetrowanie otwieranych za pomocą dźwigni skrytek lub przesuwanie kołków.
Szkolimy psa – przydatne akcesoria
Czym skorupka za młodu… no właśnie. Zacznij proste treningi od samego początku, a wyrobisz sobie świetne podstawy i zacieśnisz więź z dorastającym szczeniakiem. Przydadzą się do tego: drobne smakołyki, saszetka treningowa, do której je wrzucisz oraz w zależności od wybranej metody inne akcesoria typu gwizdek lub kliker.
Akcesoria pielęgnacyjne
Od samego początku przyzwyczajaj swojego szczeniaka do różnego rodzaju zabiegów związanych z higieną; dotykaj łapek, zaglądaj do ucha i oka, delikatnie przeczesz sierść. Przydatne okażą się przy tym szczotki, grzebienie lub zgrzebła (w zależności od długości i rodzaju sierści), delikatny, szczenięcy szampon oraz obcinaczki do pazurów. Wygodne w codziennej pielęgnacji będą nawilżane chusteczki dla zwierząt.
Transport szczeniaka do nowego domu… i nie tylko
Niezbędne, bo przecież na pewno będziesz musiał gdzieś z psem czasem podjechać. W przypadku auta świetnie sprawdzi się mata zabezpieczająca siedzenia, pasy do wpięcia i zabezpieczenia zwierzaka lub transporter. Koniecznie zapoznaj szczenię z różnymi środkami komunikacji miejskiej. Nie zapomnij też o kagańcu, który będzie niezbędny przy większości podróży.
Jaka karma dla młodego psa?
Niemalże na końcu, ale oczywiście najważniejsze. Najlepiej, jeśli piesek przybywając do Ciebie, będzie miał taki sam rodzaj jedzenia, jaki posiadał w swoim poprzednim domu. Zminimalizujesz ryzyko biegunek i dodatkowego stresu, który i tak maluch będzie miał. Jeśli chcesz mimo wszystko zmienić mu karmę, pamiętaj o stopniowym przechodzeniu na inny rodzaj żywienia. Nagła zmiana może spowodować wymioty i biegunkę, które są bardzo niebezpieczne dla młodego organizmu.
Coś ekstra
Jeśli wszystkie podpunkty na górze już zapisałeś, ale zastanawiasz się, co jeszcze może okazać się przydatne, to pomyśl o tym:
– kojec lub bramka mocowana w przejściu – idealnie odgrodzi młodego, harcującego szczeniaka od ewentualnego niebezpieczeństwa, będzie też pomocna w szkoleniu,
– dobra książka o wychowaniu szczeniaka oraz kontakt do zaufanego trenera – mogą okazać się pomocne, kiedy postanowisz rwać włos z głowy, doda otuchy i motywacji do dalszej nauki,
– pudełko na przechowywanie karmy/na smakołyki – niezwykle wygodne, zapewni stałą świeżość posiłków dla Twojego ulubieńca.