Wyżeł węgierski – elegancki i aktywny pies myśliwski

Wyżeł węgierski – elegancki i aktywny pies myśliwski

Czujny wzrok i nieskazitelna sylwetka myśliwskiego psa przyciągają spojrzenia spacerowiczów. Do tego lśniąca, rudozłota szata, która szczególnie pięknie prezentuje się podkreślona słońcem w pogodny dzień. Ten łagodny i lojalny pies spełni się doskonale jako członek aktywnej rodziny, która zapewni mu swobodę ruchu i delikatne traktowanie. Poznaj bliżej naszego sąsiada z południa, w końcu nie od dziś wiadomo, że ,,Polak, Węgier, dwa bratanki…”

Pochodzenie wyżła węgierskiego

Dokładne informacje dotyczące pochodzenia rasy zostały zatracone w odmętach historii. Prawdopodobnie przodkowie wyżłów przybyli wraz z koczowniczymi, madziarskimi plemionami na tereny dzisiejszych Węgier. Pierwsze wzmianki o rudo-żółtych psach można znaleźć w XIV wiecznych rękopisach. Polskie określenie ,,wyżeł” pochodzi właśnie od węgierskiego określenia vizsla (czujny). W 1936r. uznano wyżła krótkowłosego za odrębną rasę. Odmiana szorstkowłosa powstała w wyniku krzyżówki odmiany krótkowłosej z ostrowłosym wyżłem niemieckim. Więcej o różnicach względem włosa Węgra już za chwilę.

Przeznaczenie wyżła węgierskiego

Wyżeł węgierski jest wszechstronnym psem myśliwskim, który rewelacyjnie sprawdzi się w lesie, w polu oraz w wodzie. Głównie zajmował się polowaniem na ptactwo wodne, bażanty i kuropatwy, a także drobne ssaki. Doskonały węch, który wykorzystuje w tropieniu oraz wystawianie i aportowanie zwierzyny czynią z niego znakomitego łowcę. Jako pies myśliwski z dziada pradziada i sprawdzający się aporter, doskonale zna się na przynoszeniu zdobyczy do swojego opiekuna. Jeżeli nie chcesz, aby domowym ,,martwym ptakiem” były Twoje kapcie, podaruj mu zabawki, które będzie mógł sobie swobodnie nosić w pysku.

Jak wygląda wyżeł węgierski?

Vizsla jest esencją elegancji i szlachetnej budowy prawdziwego, myśliwskiego psa. Jego sylwetka jest niezwykle harmonijna i silna. Wysokość w kłębie jest nieco wyższa u samców (58-64cm) niż u suk (54-60cm). Waga typowa dla tego wyżła zależna jest od płci, zamyka się w przedziale 18-29kg. Ważne są jednak odpowiednie proporcje – długość tułowia powinna być niewiele dłuższa niż wysokość zwierzęcia. Dopełnieniem sylwetki jest mocna, tępa kufa zakończona szeroko rozwartymi nozdrzami. Brązowe oczy idealnie podkreślają charakterystyczny, rudy odcień szaty. Po obu stronach głowy znajdują się cienkie uszy w kształcie litery ,,V”. Klatka piersiowa jest obszerna i głęboka, będąca w stanie pomieścić duże płuca aktywnego zwierzęcia. Mocne i muskularne kończyny doskonale niosą wyżła podczas energicznego kłusu lub galopu.

Co łączy obie odmiany?

Wyżeł węgierski występuje w dwóch wersjach długości sierści:

  • krótkowłosa – gęsty i krótki włos, w dotyku twardy i szorstki, aksamitny na głowie i uszach, nie posiada podszerstka,
  • szorstkowłosa – szorstki, gęsty i matowy włos, w tej wersji szaty występuje wodoodporny podszerstek, znad którego wystaje 2-3cm włos okrywowy, tworzy on brodę po obu stronach kufy oraz szyi przypominającą do złudzenia szczotkę.

 

Cechą wspólną obydwu odmian jest ich umaszczenie. Bez względu na długość szaty, wyżły węgierskie mają różne odcienie piaszczystego złota, aż po rudości. Możliwe są niewielkie, białe znaczenia na klatce piersiowej lub podgardlu. W budowie wyżły szorstkowłose są nieco bardziej krzepkie niż krótkowłosi kuzyni. Pielęgnacja Węgra nie nastręcza dużej ilości obowiązków. Wystarczy systematyczne przeczesanie szaty, bardziej intensywne w okresie linienia. Wiszące uszy wymagają jednak cyklicznej kontroli ze względu na możliwe infekcje.

Vizsla powoli zyskuje uznanie jako pies rodzinny i znalezienie hodowli nie jest już tak bardzo kłopotliwe. Znacznie łatwiej jednak natrafić na odmianę krótkowłosą. Cena szczenięcia wynosi mniej więcej 5000zł w górę. Wyżły węgierskie nie należą do ras chorowitych. Jak u wszystkich psów większych rozmiarów trzeba uważać na dysplazję stawów biodrowych oraz urazy, do których może dojść podczas aktywnych spacerów. Duża ilość ruchu wymaga odpowiednio zbilansowanych posiłków, które zaspokoją zapotrzebowanie energetyczne wyżła. Dobór odpowiedniego sposobu żywienia nie zawsze będzie łatwy, w rasie zdarzają się alergie pokarmowe.

Charakter wyżła węgierskiego i jego potrzeby

Vizsla to pogodne i przyjazne, ale też nieco wrażliwe psy. Obdarzają swoją rodzinę wielkim sercem, uwielbiają bliskość swoich opiekunów również w sensie bardzo dosłownym. Bez problemu wpakują się na kolana lub pod mięciutką kołderkę. Otwarte i przyjazne, doskonale wyczuwają emocje swoich właścicieli. Potrzebują ciepłego i delikatnego traktowania, które uszanuje ich wrażliwość. Wymagają wczesnej socjalizacji, która zapobiegnie ewentualnym problemom głównie na tle lękowym. Od samego początku wyposaż swojego psa w czytelną adresówkę niezbędną na spacerach.

Wyżeł to niezwykle energiczny i aktywny pies, który doskonale odnajdzie się u boku pełnej werwy rodziny. Chętnie się uczy, bardzo lubi posiadać uwagę swojego opiekuna. Należy jednak postawić na łagodne i wyrozumiałe podejście. Cierpliwość będzie szczególnie ważną cechą w okresie szczenięctwa, gdy młody vizsla będzie myślał o ciągłym bieganiu i szaleństwie. Warto rozejrzeć się za różnymi możliwościami, które pomogą mu właściwie ukierunkować jego energię. Odnajdzie się doskonale w myśliwskich sportach, canicrossie oraz aktywnościach angażujących nos, np. noseworku. Faktem jest, że wyżeł będzie potrzebował swobodnego wybiegania, bez tego może stać się nieposłuszny lub popaść w apatię. Rozmaite podróże po terenach podmokłych będą przyjemniejsze, jeśli nie będzie trzeba każdorazowo robić generalnego prania. Odporna na przylegający brud smycz treningowa z pewnością odejmie sporo roboty.

Wyżeł węgierski – wady i zalety:

Zalety:

  • świetny pies myśliwski, obdarzony dobrym instynktem,
  • doskonały sportowiec, niezwykle aktywny,
  • przyjazny i łagodny, przywiązany do swojego opiekuna,
  • nie wymaga kłopotliwej pielęgnacji.

Wady:

  • wymaga dużej dawki ruchu na świeżym powietrzu,
  • niewybiegany może dawać upust swojej energii w nie do końca akceptowalny sposób – zębami w kanapę,
  • jest narażony na infekcje uszu oraz alergie pokarmowe.