Bulterier – figlarny atleta

Bulterier – figlarny atleta

Obok przedstawiciela tak niecodziennej rasy nie można przejść obojętnie. Jego kontrowersyjny wygląd sprawia, że pociąga za sobą zarówno rzeszę fanów, jak i przeciwników. W tym muskularnym ciele kryje się niezwykle żywiołowa i pocieszna dusza, która zdominowała niejedno ludzkie serce. Nie jest to jednak pies dla każdego, dlatego warto przemyśleć, czy zaczepny charakter będzie odpowiedni akurat dla Ciebie.

Pochodzenie rasy

Bulterier jest potomkiem dawnych psów bojowych, które brały udział w popularnych do 1835r. w Anglii walkach psów. Początkowo psy walczyły z niedźwiedziami, później z bykami, a na końcu z pobratymcami. Wprowadzenie zakazu krwawych widowisk przeniosło ich organizację do podziemia. Kuszeni wizją zarobku przewodnicy krzyżowali ze sobą różnego rodzaju psy, w celu otrzymania idealnego wojownika. Efektem tych (i dalszych) krzyżówek są chociażby dzisiejsze bulldogi angielskie lub boston terriery. Ustalenie konkretnego typu rasy nastąpiło w latach 50. XIXw., a dekadę później James Higgs, hodowca, pokazał psy na wystawie w Birmingham. Pierwszy wzorzec opublikowano w 1887r. Odmiana miniaturowa była obecna od początku, ale nie cieszyła się zbyt dużą popularnością. Została nawet wykreślona ze spisu ras, ale dzięki staraniom entuzjastów mniejszych bulterierów, powróciła w 1938r. Wzorce obu odmian są identyczne, jedynie w miniaturze podano ograniczenie wzrostu.

Głowa bulteriera

Unikatową cechą bulteriera jest jego specyficzna głowa o opadającej linii profilu (zwanej downface). Jej jajowaty i masywny wygląd od razu przykuwa uwagę i sprawia, że nie można tej rasy pomylić z żadną inną. Nos bulteriera powinien być czarny i mieć załamany koniec, określany mianem roman finish. Spojrzenie bulteriera jest przeszywające, co potęgują nietypowe, nieco skośne i trójkątne oczy. Na szczycie głowy znajdują się niewielkie, cienkie i osadzone blisko siebie uszy.

Budowa

Sylwetka psa tej rasy jest mocna i umięśniona. Klatka piersiowa jest głęboka i szeroka, a grzbiet sprawia wrażenie krótkiego. Równoległe i mocne kończyny zakończone są zwartymi łapami. Solidny kościec uzupełnia muskulatura, której nie brakuje szczególnie w okolicy ud i zadu. Ta skondensowana prezencja sprawia, że bulterier porusza się swobodnie i dynamicznie, a główny jego napęd zapewniają kończyny miedniczne.
Wzorzec bulteriera standardowego (FCI nr 11) nie posiada ograniczeń w zakresie wzrostu i wagi, przyjmuje zaś zasadę, iż ,,pies musi jednak sprawiać wrażenie, że przy swoim wzroście ma maksymalną masę ciała, odpowiadającą typowi i płci”. Przyjmuje się, że osobniki mogą ważyć od 22-40kg i mierzyć 45-55cm w kłębie. Dla odróżnienia bulterier miniaturowy (wzorzec FCI nr 359) posiada adnotację w zakresie wzrostu – nie powinien on przekraczać 35,5cm w kłębie.

Szata bulterierów

Ściśle przylegająca skóra nie tworzy w żadnym obrębie fałd i fafli. Krótka i dosyć twarda sierść jest jednakowej długości na całym ciele psa. W okresie zimowym możliwym jest pojawienie się niewielkiego podszerstka. Dopuszcza się umaszczenie czysto białe (z dopuszczalną pigmentacją skóry i łatami na głowie) oraz kolorowe (gdzie inny kolor dominuje nad bielą). Ponadto preferuje się osobniki pręgowane czarne, płowe, rude lub trójbarwne. Niedopuszczalne są maści błękitne i czekoladowe.

 

Charakter i zachowanie

  1. Przyjaciel rodziny, ale niekoniecznie innych psów

Psy tej rasy nie są negatywnie nastawione do ludzi, więc nie należy się ich z góry obawiać. Niestety, względem innych zwierząt mogą zachowywać się nazbyt gwałtownie i prowokacyjnie, szczególnie jeśli zaniedbano ich wychowanie i socjalizację. Mało subtelne zabawy przeplatane gonitwami i podgryzaniem mogą nie do końca spodobać się innym psom.

  1. Niecierpliwy i nieznoszący nudy

Bulterier jest pojętnym uczniem, ale jego niecierpliwość może dać się we znaki podczas szkolenia. Łagodne podejście i krótkie, urozmaicone sesje okraszone smakołykiem z saszetki przyniosą efekty. Trzeba od małego uczyć go pozostawania samemu w domu, gdyż silnie przywiązane, mogą mieć skłonności do lęku separacyjnego.

  1. Wrażliwiec ze skłonnościami do niektórych chorób

Najczęściej związane są one z alergiami pokarmowymi i skórnymi, dlatego poleca się delikatną karmę i kąpiele w szamponach dla psów wrażliwych. W rasie zdarzają się problemy z głuchotą (dotykające białe psy), oczami i rzepkami kolanowymi. Wysoki próg bólu może sprawić, że ciężko będzie terminowo zauważyć ewentualne problemy.

  1. Amator zabawek o silnych szczękach

Mocny bulterier potrzebuje odpowiednio odpornych zabawek. Warto zainwestować w wysokiej jakości produkty, których żywotność nie skończy się po kilku sekundach. Również szelki i obroża powinny wykazywać się dobrą jakością. Mocny w budowie bulterier potrafi mocno pociągnąć, wytrzymała smycz to podstawa.

Czy bulterier jest dla Ciebie?

Niecodzienny wygląd bulteriera wzbudza wiele emocji. Niestety, bardzo często negatywnych. Porównuje się go do świnek, drwi ze specyficznej budowy głowy i małych oczu, wyzywa od groźnych morderców. Jeżeli jesteś wrażliwy na komentarze innych osób, powinieneś poszukać mniej kontrowersyjnej rasy. Bulteriery nie do końca też będą pasowały do rodziny z małymi dziećmi. Są wobec nich serdeczne, ale mało subtelne ruchy w połączeniu z żywiołowością mogą doprowadzić do przykrych wypadków. Pies tej rasy doskonale odnajdzie się u boku aktywnego opiekuna, który będzie w stanie zapewnić mu ciekawe zabawy stymulujące umysł i rozwijające tężyznę fizyczną. Zdecydowanie poleca się go doświadczonym przewodnikom, którzy poradzą sobie z ich temperamentem.

Hodowle i cena szczenięcia

Bulteriery są rozpoznawalną i popularną rasą w Polsce. Mioty zarówno odmiany standardowej, jak i miniaturowej są dostępne. Cena szczenięcia zaczyna się od 6000zł, potrafi być również znacznie wyższa. Wszystko zależne jest od aktualnego skojarzenia, koloru i rangi miotu.

Tags: