22 lut Gorączką u psa – jak ją rozpoznać?
Widzisz, że Twój pies jest osowiały i niespecjalnie chętny do podjęcia jakiegokolwiek ruchu. W pośpiechu zaczynasz badać dłonią jego nos, dotykasz uszu, drugą ręką wertujesz numer do najbliższego weterynarza. Może ma temperaturę, tylko jak to sprawdzić?
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała psa?
Prawidłowa temperatura psa jest zależna od jego wielkości, rasy oraz wieku. Wynosi ona w przybliżeniu 38-39°C. Młode i małe psy mają wyższą temperaturę – 38,5-39°C, natomiast starsze czworonogi i przedstawiciele większych ras – 38-38,5°C. To, że normalna psia temperatura jest wyższa niż ludzka, jest bardzo łatwe do stwierdzenia. Po prostu przyłóż dłoń do psiego ciałka i już po chwili poczujesz przyjemnie bijące od niego ciepło. W dawnych czasach korzystano z takiego ciepła na co dzień, np. cavalier king charles spaniele służyły m.in. jako ,,kaloryferki” swoich wytwornych właścicielek.
Jak sprawdzić psu gorączkę?
Przyłożenie dłoni do psiej głowy, czy też suchy nos nie są miarodajnymi sposobami sprawdzenia temperatury. Termometr prawdę Ci powie! Pomiaru dokonujemy, wprowadzając go do odbytu zwierzęcia na głębokość 2-3cm. Dla zachowania higieny warto kupić oddzielny termometr dla zwierząt. Żeby zapewnić maksymalny komfort i tak niezbyt przyjemnego dla psa badania, posmaruj końcówkę miernika gliceryną lub oliwką. Tak umieszczony termometr należy utrzymać przez kilka minut w jednej pozycji i odczytać wynik.
Możesz też pokusić się o zakup weterynaryjnego termometru, który może również zmierzyć temperaturę bezdotykowo lub w uchu. Trzeba jednak przygotować się na większy wydatek rzędu co najmniej 300zł, gdy standardowy doodbytniczy kupisz już za minimum 30zł.
Jeżeli ilość stopni przekracza 39,5°C, mamy do czynienia z gorączką. W przypadku przekroczenia wartości 40°C – z wysoką gorączką. Ogólnie można przyjąć, że odchylenie około 1°C w górę można już uważać za stan podgorączkowy. Gorączka to naturalna reakcja organizmu, który walczy w danym momencie z infekcją. Niemniej, nie można jej bagatelizować.
Jakie są objawy gorączki u psa?
Każdy opiekun dobrze wie, jak wygląda jego pies, gdy jest w dobrej formie. Ma lśniące oczy i żywe spojrzenie i chęć kontaktu, zabawy. Podczas gorączki mogą pojawić się towarzyszące jej objawy, takie jak:
• apatia, senność, osowiałość,
• brak apetytu, ziajanie,
• przyspieszone tętno (jest zależne od wielkości i rasy, średnio zamyka się w przedziale 60-160 uderzeń na minutę),
• zmierzwienie sierści,
• spowolnienie perystaltyki jelit.
Jak zbić gorączkę u psa?
Przede wszystkim nie czekaj na dalszy rozwój wypadków, tylko działaj. Skontaktuj się bezzwłocznie ze swoim weterynarzem, który podczas wizyty ustali plan działania. Jako właściciel możesz zapewnić zwierzęciu odpowiedni komfort. Zapewnij spokojne i komfortowe miejsce odpoczynku. Zrezygnuj ze słuchania głośnej muzyki, odwiedzin znajomych, czy codziennego treningu. W bliskim zasięgu postaw miskę z czystą wodą i nie zmuszaj psa do forsownych spacerów.
Co podać psu na gorączkę? Pod żadnym pozorem nie serwuj psu ludzkich lekarstw przeciwbólowych i zbijających temperaturę! Ich podanie może być bardzo groźne dla jego zdrowia lub nawet życia!
Co jeszcze może wpłynąć na podwyższenie temperatury?
Nie tylko stany chorobowe mogą wpłynąć na podwyższenie temperatury. Wpływ mają także sytuacje codzienne związane ze stresem lub aktywnością fizyczną. Słupek rtęciowy może zawędrować o 1°C lub 1,5°C w górę gdy:
• zwierzę jest tuż po odbyciu intensywnego treningu,
• występuje stres związany z podróżą, wyjazdem opiekuna lub przeprowadzką,
• gdy po sąsiedzku mieszka suczka w cieczce.
Gorzej sprawa wygląda, gdy mamy do czynienia z przegrzaniem, czyli hipertermią. Do przegrzania możne dojść w wyniku silnego wysiłku fizycznego, pozostawienia w miejscu bez zacienienia lub w nieszczęsnym samochodzie nawet w zaledwie ciepły dzień. W takich miejscach może bardzo szybko dojść do granicy wytrzymałości organizmu i śmierci. Jeżeli Twój pies jest wrażliwy na upały, zaopatrz się w schładzające go produkty, np. specjalne bandamki, kamizelki, czy maty. Szczególnie obserwuj swojego ulubieńca, jeśli należy do ras brachycefalicznych – z krótką i spłaszczoną kufą.