Top 5 ras o najczulszym węchu

Top 5 ras o najczulszym węchu

Psi węch jest nieproporcjonalnie lepszy niż ludzki. Pies posiada około 40x więcej komórek węchowych niż człowiek, co sprawia, że nigdy nie będziemy w stanie pojąć, jak pod względem zapachowym postrzega świat. Trufla, czyli psi nos, posiada swój niepowtarzalny wzór, który jest odpowiednikiem psiego odcisku palców i jest wyjątkowy dla swojego posiadacza. Nabłonek węchowy psa zajmuje powierzchnię nawet 130cm², podczas gdy u człowieka mamy do czynienia z zaledwie 3cm².

Czy wszystkie psy mają taki sam węch?

Istnieją dosyć duże dysproporcje w możliwościach węchowych psów. Ogólna zasada mówi, że: im dłuższa kufa, tym więcej miejsca na komórki węchowe. U beagle jest to około 225mln, foksteriera 147mln, a u jamnika 125mln. Najsłabszy węch mają rasy z krótkim pyskiem. Niekwestionowany prym w mocy nosa wiodą rasy myśliwskie, których przedstawiciele od wieków byli selekcjonowani pod względem tych umiejętności. Rozróżnia się dwa typy pracy: dolnym i górnym wiatrem. Dolny wiatr jest formą pracy charakterystyczną dla posokowców i tropowców (węszenie śladu na ziemi i roślinach), górny wiatr zaś dla wyżłów (wyłapywanie zapachu z powietrza). Spaniele wykorzystują w swojej pracy dwie formy zdobywania informacji o śladzie, dzięki czemu są bardziej wszechstronne.

1. Bloodhound

Rasę tę hodowali zakonnicy w klasztorze w Ardenach (Belgia) założonym przez św. Huberta. To jemu, jako późniejszemu patronowi myśliwych, w miejscu później powstałej budowli, objawił się jeleń z krzyżem w rogach. Psy słynęły ze swojej siły i wytrwałości prezentowanej podczas polowań. Te cechy uczyniły rasę sławną i cenioną, a jej krwi dolewano do niemal wszystkich dzisiaj znanych psów myśliwskich. W XIw. psy św. Huberta trafiły do Wielkiej Brytanii, gdzie nadano im nazwę bloodhound (,,pies czystej krwi”).

Mimo ogromnej sylwetki bloodhound jest bardzo wrażliwym i łagodnym psem, a jego podstawowym żywiołem jest węszenie. Luźne fałdy na podgardlu, fafle i wiszące uszy z powodzeniem zbierają cząsteczki zapachowe pozostałe na śladzie. Obfite ślinienie się i wilgoć nosa uwydatniają zapachy. Podjęcie interesującego tropu sprawia, że pies jest w stanie zignorować wołanie swojego opiekuna i podążać za wonią. Rekordzista, Nick (żyjący na początku XXw.) podążał tropem sprzed 12 dni i przypisuje mu się około 650 trafionych znalezisk.

2. Beagle

Popularne dzisiaj psy rodzinne, które pierwotnie zajmowały się przede wszystkim zaganianiem zwierzyny. Pracowały w polowaniach typu par force, polegających na podążaniu np. za zającem aż do momentu jego zgonu z braku sił. Nie były zbyt szybkie, ale ceniono je za niestrudzone podążanie za śladem. Nazwa rasy pochodzi od określenia jej niewielkich rozmiarów, gdyż beagle należą do mniejszych przedstawicieli gończych.

Niewielkie, żywiołowe psy pokazują dużą dozę samodzielności w podejmowaniu decyzji. Do dzisiejszego dnia są użytkowane i pracują przy tropieniu zajęcy i lisów. Można szkolić je również w sportach węchowych typu nosework. Beagle są zatrudniane jako psy tropiące na lotniskach, w służbie celnej sprawdzając ewentualny przemyt narkotyków.

 

3. Basset Hound

Na pozór flegmatyczne, a w rzeczywistości serdeczne i pełne krzepy psy, były wykorzystywane w myślistwie od wieków. Podobnie jak bloodhoundy, bassety również hodowano w klasztorze w Ardenach. Za bezpośrednich przodków rasy uważa się basseta d’Artois oraz artezyjsko-normandzkiego. Ich nazwa pochodzi z połączenia dwóch słów ,,bas”, czyli niski oraz ,,set”, czyli osadzenie. Hound jest brytyjskim dodatkiem oznaczającym przynależność do grupy gończych.

Posiadają silny i melodyjny głos, którym ogłaszają podjęcie tropu. Od samego początku należy dbać o naukę przywołania, najlepiej zabezpieczając go smyczą treningową. Warto układać basseta jako tropowca, aby w pełni wykorzystać ich naturalne instynkty. W tym celu można zapisać się do klubu rasy i uzyskać bliższe informacje na temat szkolenia.

4. Posokowiec bawarski

Serdeczny i przyjazny w kontakcie posokowiec bawarski jest psem myśliwskim, który coraz częściej pełni rolę towarzysza rodziny. Rasa ta powstała w Niemczech, w XIXw. Nazwa rasy pochodzi od słowa ,,posoka” oznaczającego krew zranionego zwierzęcia. Pochodzi z krzyżówki większego kuzyna, posokowca hanowerskiego i gończych górskich. Powstały z niej pies był mniejszy, zwinniejszy, ale pozostał odważny i niezwykle wytrwały do pracy w terenach górzystych.

Doskonale sprawdzają się jako towarzysze osób aktywnych oraz w sportach wymagających dobrej kondycji. Z powodzeniem startują w zawodach z tropienia użytkowego. Mają one stosunkowo wąską specjalizację, ponieważ wykorzystywane są głównie do polowań na grubą zwierzynę (dziki, jelenie). Nie każdy jest w stanie zapanować nad ich żywiołowym temperamentem i samodzielnością w działaniu.

5. Lagotto romagnolo

Przyjazna z wyglądu rasa z zabawnymi kędziorkami obecnie zyskuje coraz więcej uwagi jako pies rodzinny. Pierwotnie wykorzystywano psy tej rasy jako aportery zwierzyny upolowanej w wodzie. Po osuszeniu terenów, na których pracował, okazał się nieprzydatny i wymagał drobnego przebranżowienia. Rasę ułożono pod wyszukiwanie drogocennych trufli rosnących na terenie jej ojczyzny – Włoch.

Nie jest to rasa trudna do ułożenia, wymaga za to sporej dawki ruchu i pracy umysłowej. Lagotto świetnie sprawdzają się w rozmaitych psich sportach, również tych związanych z wodą. Ich sierść jest nieprzemakalna i stanowi doskonałą ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Serdeczny charakter i wszechstronność czynią z lagotto doskonałego towarzysza dla aktywnej rodziny.

Węszenie jako sport

Nasz ranking oczywiście jest orientacyjny, z uwagi na indywidualne cechy poszczególnych osobników występujących ras. Na pewno znajdą się również przedstawiciele zupełnie innych ras lub mieszańce, które odznaczą się doskonałym węchem. Możesz rozwijać pasję do węszenia za pomocą rozmaitych zabaw pobudzających aktywność psiego nosa lub trenując i startując w zawodach nosework. Zawsze pamiętaj o zabezpieczaniu zwierząt adresówką, szczególnie tych, o dużym instynkcie myśliwskim.