Wizyta u groomera – idealne spa dla psa

Wizyta u groomera – idealne spa dla psa

Nie ma nic lepszego niż oddanie swojego psa w ręce psiego fryzjera, który będzie umiał w pełni zadbać o jego pielęgnację. Takiego profesjonalistę, który zajmuje się pełnym doprowadzaniem zwierzęcia do higieny, nazywamy groomerem (to groom – przygotować, wyszczotkować). Wybierając się do niego, możemy być pewni, że nie tylko porządnie zadba o sierść ulubieńca, ale i dobierze dla niego odpowiednią fryzurę. Często można liczyć również na podcięcie pazurków, wyczyszczenie uszu i gruczołów okołoodbytowych. Zajmie się oczywiście nie tylko Twoim psem, ale i innymi zwierzętami domowymi.

Groomer – jak znaleźć idealnego?

Najlepsze rekomendacje zazwyczaj są do wychwycenia podczas psich plotek w sąsiedzkim parku. Psiarze śmiało wymieniają się polecanymi miejscami, z których skorzystali i byli zadowoleni. Widząc pięknie wyczesanego maltańczyka z bloku obok, możesz zapytać o miejsce, w którym dokonano tego cudu. Jeśli nie za bardzo masz taką możliwość albo chcesz jeszcze uzupełnić informację na temat konkretnego salonu, powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów, o których piszemy w dalszej części tekstu.

Po czym poznać dobry salon groomerski?

– wygląd psich klientów – warto przejrzeć galerię, często groomerzy prowadzą rubryki „przed i po”, na których będziesz mógł zobaczyć kunszt konkretnego fryzjera i nastrój, jaki towarzyszy psom po zabiegu,
– kwalifikacje – oprócz ukończonego podstawowego kursu groomerskiego bardzo cenione są dodatkowe szkolenia oraz uczestnictwo w przygotowaniu psów do wystaw – szczególnie ważne ze względu na znajomość wzorców konkretnych ras oraz znajomość psich zachowań,
– czystość narzędzi i miejsca pracy – zwróć uwagę, czy w miejscu strzyżenia zachowana jest higiena.

Nie bój się rozmawiać z psim fryzjerem

Oczywiście, możesz posiłkować się opiniami w internecie, ale warto wybrać się do takiego salonu osobiście. Porozmawiaj z groomerem o typie sierści Twojego psa i zabiegach, które proponuje. Bardzo wygodne są klarowne cenniki, które traktują o konkretnych rasach psów wraz z opisem ich pielęgnacji w opcji podstawowej i rozszerzonej. Dzięki temu od razu będziesz wiedział, czy psi fryzjer dobrze zna się na swojej profesji. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na podejście do zwierząt, powinno być życzliwe, cierpliwe i pewne.

Jak przygotować się do wizyty u groomera?

Od najwcześniejszego wieku przyzwyczajasz psa do spacerów, podróżowania komunikacją miejską i spokojnego mijania jadących szybko samochodów. Tak samo powinieneś zadbać o przyzwyczajenie go do wizyt u groomera. Spora liczba salonów oferuje wizyty adaptacyjne, podczas których pies ma szanse zapoznać się z tym zupełnie innym miejscem pełnym dziwnych sprzętów i zapachów. Groomer również ma okazję poznać swojego czworonożnego klienta, dowiedzieć się o nim nieco więcej i przeprowadzić podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Pamiętaj o przekazaniu fryzjerowi informacji o alergiach, ewentualnych bliznach i wrażliwych miejscach. Dla psa nie będzie to aż tak dużym szokiem, jeśli zadbasz o regularne treningi czystości w domu; czesanie, zaglądanie do uszu, oczu, zębów, spokojne podawanie łapek. Warto nauczyć psa do przebywania na podwyższeniu i dźwięku suszarki. Dzięki takim podstawom wizyty nie będą tak bardzo stresujące.

Jak przygotować się do wizyty u groomera?

Jeżeli już masz wybrany salon i właśnie dziś się do niego wybierasz, zadbaj o dobre nastawienie Twojego zwierzęcia. Zabierz psa na niezbyt forsowny spacer, który pozwoli mu nie tylko załatwić wszelkie sprawy fizjologiczne, ale też rozładować energię. Do saszetki możesz wsypać zapas smakołyków, które pomogą mu przetrwać trudniejsze momenty zabiegu. Groomer zdecyduje, czy przy początkowych wizytach powinieneś zostać ze swoim psem, możliwe też, że poprosi Cię o opuszczenie salonu. Nie czuj się urażony, po prostu zwierzęta przy swoim opiekunie często pozwalają sobie na nieco większe harce, które mogą utrudniać płynną pracę. Jeśli wiesz, że Twój pies nie przepada za pewnymi zabiegami, wrzuć do kieszeni kaganiec. Koniecznie też zadbaj o odpowiednie wyczyszczenie psich szelek i smyczy – w końcu chcesz, aby Twój Fafik świecił jak miliony monet!

Jak się zapisać?

Najczęściej można zapisać się przez telefon i ustalić z groomerem jaki pakiet będzie dla nas odpowiedni. Do psiego fryzjera wybierają się psy różnej wielkości, wagi i rozmaitej sierści. Warto jednak wspomnieć o gabarytach swojego ulubieńca ze względu na fakt, że niektóre salony dysponują infrastrukturą jedynie dla mniejszych ras psów. Wygodnie można zapisać się również poprzez specjalne aplikacje, w których możemy wybrać konkretne usługi, zarezerwować godzinę i od razu poznać orientacyjny czas wykonania zabiegów.

Ile to będzie trwało?

Wszystko jest bardzo zależne zarówno od przygotowania psychicznego Twojego psa, ale także jego wielkości oraz przede wszystkim stanu i rodzaju sierści. Pamiętaj, najważniejszy jest komfort zwierzęcia i pracy groomera. Absolutnie nie staraj się pospieszyć jego ruchów i nie denerwuj się – Twoje emocje z pewnością udzielą się psu. Jeżeli wizyta będzie udana, powrót w to samo miejsce będzie mniej stresujący dla zwierzaka i łatwiejszy dla groomera.

Ile to będzie kosztowało?

To kolejna kwestia, która będzie zależna od podobnych czynników determinujących również długość trwania pielęgnacji. Dodatkowo dochodzi tutaj kwestia umiejętności groomera oraz lokalizacji i marki jego salonu. Doprowadzenie do porządku niewielkich, krótkowłosych piesków może kosztować już od 80zł, podczas gdy komplet zabiegów upiększających samojeda wzrasta do około 300zł. Jeśli jesteś opiekunem dużego, włochatego psa w typie nowofundlanda możesz przygotować się nawet na wydatek rzędu 500zł.

Dlaczego warto wybrać się do groomera?

Przede wszystkim jest to miejsce, w którym Twoim psem zajmie się profesjonalista. Zadba nie tylko o higienę, ale też doradzi, jak najlepiej dbać o psa na co dzień. Poleci odpowiednie dla konkretnego typu szaty szczotki, grzebienie i kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Ponadto, jest to oczywiście niezwykle zwierzęcolubne miejsce, w którym ze spokojem można oddać się plotkom o psim świecie. Do tego wszystko odbędzie się przy delikatnych aromatach perfum i odżywek!