
04 kwi Owczarek australijski – pies z iskrą
Niezaprzeczalnie przykuwający uwagę na ulicach oraz budzący podziw na arenach sportowych. Praca z nim jest jak szlifowanie diamentu. Pojętny, gotowy na wyzwania i nastawiony na pracę z człowiekiem. W domu rodzinny, skory do wspólnych przytulanek i spoglądania sobie głęboko w oczy. Poznaj aussie, czyli owczarka australijskiego.
Czy owczarek australijski pochodzi z Australii?
Jak to zwykle bywa w rasach psów, teorii na temat pochodzenia aussie jest wiele. Dzisiejsza forma, jaką znamy powstała jednak na terenie Stanów Zjednoczonych. Zaistniała ona przez krzyżowanie się psów pochodzących z kraju Basków z przybywającymi do USA psami owczarzy australijskich. Po II Wojnie Światowej w rozkwicie była tematyka westernowa. Wszechstronny charakter aussie wyniósł go na piedestał jako psa farmerskiego. Inteligentny, o silnym instynkcie pasterskim, doskonale radził sobie z opanowaniem kopytnego towarzystwa. Jeśli do mikstury psa idealnego dodamy jeszcze niesamowite oddanie swojej rodzinie i niezwykle przyjazny wygląd to uzyskamy stale zwiększającą się popularność rasy.
Jaki ma charakter ma owczarek australijski?
Aussie to pies niezwykle inteligentny i aktywny. Pewnie miałeś już sposobność spotkania się z nim na żywo. Możliwe, że nie raz pojawił się pewien problem, bo psy z tej samej rasy dosyć wyraźnie różniły się od siebie na pierwszy rzut oka. Nic dziwnego, u aussie, podobnie jak u border collie, występuje podział na dwie główne linie hodowlane:
• linia wystawowa – w tej linii szczególny nacisk kładzie się na eksterier, co nie znaczy, że psy te są zupełnie pozbawione instynktu i nie będą zainteresowane aktywnością; z wyglądu są bardziej masywne i mają bujne futro,
• linia użytkowa – tu przede wszystkim stawia się na zachowanie cech użytkowych psa, czyli pasienie i stróżowanie, są zdecydowanie mniej imponujące pod względem swoich cech wyglądu (ale oczywiście nadal piękne).
Praca i szkolenie z aussie
Niezwykła wszechstronność i pojętność są jedynymi z najważniejszych atutów tej rasy. Kochają pracę z człowiekiem i doskonale się w niej odnajdują. Oprócz codziennych spacerów, zabaw na świeżym powietrzu i węchowych łamigłówek, powinno się przemyśleć dołączenie do wybranego sportu. Tutaj kilka propozycji, w których aussie z przyjemnością się odnajdzie: sporty związane z pasieniem, obedience, agility, flyball lub frisbee. Wprowadzenie sportu nie tylko pozwoli uniknąć problemów z brakiem zajęcia, ale pozwoli też zacieśnić więź z przewodnikiem. Aussie uwielbiam być zawsze tam, gdzie Ty. Nauka wspólnego balansu pomiędzy dynamicznym pobudzeniem a pracą na wyciszeniu będzie idealna dla opanowania emocji tego żywego jak srebro psa. Bardzo ważna jest nauka odpowiedniego wyciszenia i odpoczywania.
Zanim się zdecydujesz
Aussie zdecydowanie nie jest psem dla początkującego przewodnika. Oto kilka problematycznych kwestii, z którymi możesz się spotkać w przypadku nieprawidłowego prowadzenia rasy:
• reaktywność w połączeniu ze szczekliwością,
• nadmierne pasienie i próba zaganiania, np. samochodów, innych psów, dzieci,
• podszczypywanie – również pozostałość po pracy przy bydle,
• agresja, powstała w wyniku frustracji i eskalacji powyższych zachowań.
To wspaniałe psy, ale nie można pozwolić, aby wygląd był głównym kryterium jej wyboru. Zrób poważny rachunek sumienia względem swoich umiejętności i ilości wolnego czasu.
Budowa Australijczyka
Skoro już wspomniano o wyglądzie – u aussie najważniejsza jest harmonijna budowa. Jest wyraźnie dłuższy niż wyższy, solidny, na mocnym kośćcu, ale absolutnie nie ciężki. Idealnym wzrostem dla samców jest przedział 51-58cm, a dla suk 46-53cm. Waga waha się od 16 do 30kg w zależności od typu.
Umaszczenie i pielęgnacja
Najbardziej przyciągającym oko walorem tej rasy jest jej prosta lub falista sierść. Umaszczenie może być niebieskie marmurkowe, czarne, czekoladowe marmurkowe, z podpalaniem i znaczeniami w kolorze białym lub bez. Biel ma prawo występować jedynie w rejonach określonych we wzorcu rasy. Od umaszczenia zależą też kolory innych części ciała, np. nosa. Czarne i niebieskie marmurki mają czarny nos i wargi, rude i czekoladowe – czekoladowy. Przy ubarwieniu marmurkowym (merle) dopuszcza się różowe plamki na nosie, ale mogą zajmować do 25% jego powierzchni u dorosłego psa. Piękne, migdałowe oczy również są zależne od koloru całego psa. Występują w rozmaitych odcieniach brązu, niebieskiego i bursztynu. Mogą zdarzyć się różnobarwne lub nawet cętkowane! Nic dziwnego, że psy tej rasy zwracają na siebie uwagę!
Owczarek australijski – cena szczenięcia
Sierść aussie dobrze chroni go przed niesprzyjającą pogodą. Ilość podszerstka jest zdeterminowana porą roku i od tego zależy też intensywność szczotkowania. Większość zabrudzeń z sierści usuwa się sama w imię zasady ,,co się wysuszy, to się wykruszy”, więc mata zabezpieczająca miejsce odpoczynku na pewno się przyda. Dłuższy włos występuje na portkach i ogonie. U samców tworzy się wyraźna kryza wokół szyi dodająca im szarmanckiego charakteru. Pamiętaj, jednak o zróżnicowaniu rasy na konkretne linie. Najlepszą odpowiedzią dotyczącą przewidywalnego wyglądu Twojego szczenięcia, będzie zapoznanie z rodzicami i rodowodem malucha. Hodowli Australijczyków w tej chwili jest wiele, a cena za szczenię zaczyna się od 5000zł.
Aussie – wady i zalety
Zalety:
- doskonały towarzysz dla aktywnego opiekuna pełnego pasji,
- możesz wybierać spośród linii wystawowej i użytkowej, biorąc pod uwagę swoje preferencje,
- pojętny uczeń, odnajdzie się w wielu sportach.
Wady:
- nie nadaje się dla niedoświadczonego opiekuna,
- jego zachowanie może ewoluować w reaktywność, a nawet w agresję,
- wymaga częstych treningów, których nie można sobie po prostu odpuścić,
- gubią sierści czasem w potężnych ilościach.