Jak dbać o uzębienie psa

Jak dbać o uzębienie psa

Kwestia dbałości o higienę jamy ustnej psów od kilku lat jest coraz częściej nagłaśnianym problemem. Słusznie, gdyż zaniedbanie właściwej higieny jamy ustnej zwierzęcia może powodować bardzo poważne konsekwencje. Przykry oddech, pojawiająca się próchnica i problemy z dziąsłami prowadzące nawet do wypadania zębów, mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu psa. Niezbędne jest więc posiadanie wiedzy z zakresu prawidłowego czyszczenia i systematycznej kontroli zębów.

Kamień nazębny u psów

Mieszanka śliny oraz bakterii, które znajdują się na psich zębach, wytwarza płytkę nazębną. Jej likwidacja nie jest problematyczna. Na tym etapie należy czuwać nad jej mechanicznym usuwaniem, poprzez ścieranie jej podczas gryzienia twardych przedmiotów. Jeżeli pies spożywa przede wszystkim miękką karmę, płytka w szybkim tempie ulegnie mineralizacji, przekształcając się w kamień nazębny. Kamień nazębny może być prekursorem wielu problemów w innych narządach (wsierdziu, wątrobie i nerkach). Stałe podrażnianie dziąseł może prowadzić do ich zapalenia, cofnięcia się i nieuchronnego odsłonięcia szyjek zębów. W efekcie następuje wypadanie zębów. Z wiekiem tego typu problemy nasilają się i wymagają zabiegów z użyciem narkozy, które nie będzie obojętna dla organizmu starszego zwierzęcia.

Jak zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego

Najlepiej rozpocząć profilaktykę od ograniczenia gromadzenia się nadmiaru płytki nazębnej. W tym celu warto podawać twarde gryzaki, które pomogą psu w jej ścieraniu. Takie przysmaki należy wprowadzać do diety stopniowo, obserwując samopoczucie zwierzęcia. Absolutnie nie wolno podawać kości po uprzedniej obróbce termicznej, gdyż mogą ulec pęknięciu i uszkodzić przewód pokarmowy psa. Im bardziej naturalne gryzaki, tym lepiej dla zdrowia Twojego podopiecznego. Jeżeli pies jest alergikiem lub z przyczyn gastrycznych niezalecane jest wprowadzanie do jego diety dodatkowych gryzaków, można znaleźć wiele alternatyw takich jak: patyki z drzewa kawowego, korzenie wrzośca, poroża bawole lub jelenie o umiarkowanej, lub dużej twardości. Zawsze posiłkuj się etykietą producenta lub poradą weterynarza w kwestii przeznaczenia takiego smakołyku dla grupy wiekowej i rozmiaru Twojego psa. Dostępne jest też wiele modeli zabawek z twardych tworzyw. Zawsze usuwaj kawałki gryzaków w wielkości, która może zostać połknięta przez psa.

 

Preparaty do czyszczenia zębów – Pasty

Najpopularniejsze są pasty do psich zębów. Występują w kilku wersjach smakowych (z miętą, wątróbką, olejkami). Pastę nakłada się na specjalnie przeznaczoną szczoteczkę dla psów. Zazwyczaj ma ona albo dwie główki (mniejszą i większą do mycia zębów od środka i od zewnątrz) lub specjalną budowę, która otacza ząb z obydwu stron. Szczotkować można również za pomocą wygodnych nakładek na palce. Żele do higieny psich zębów są wygodne w stosowaniu, gdyż nie wymagają szczotkowania. Żel wzmacnia naturalne funkcje śliny, wzbogacając ją enzymami (np. proteazą niszczącą białka w płytce bakteryjnej i oksydazą glukozową ograniczającą wzrost bakterii). Można je nakładać za pomocą elastycznej końcówki tubki lub specjalnym wacikiem z mikrofibry. Pies rozprowadza żel po jamie ustnej za pomocą własnego języka.

Preparaty do czyszczenia zębów – Spraye i nasączane waciki

W przypadku sprayu wystarczy tylko nanieść odpowiednią ilość preparatu na zęby i dziąsła psa. Niestety, część psów nie przepada za atomizerem i jego dźwiękiem. Często zawierają dodatkowe substancje typu antybakteryjna chlorheksydyna odświeżająca oddech. Istnieją również waciki – specjalnie stworzone kieszonki nasączone preparatem, które zakłada się na palce. Dzięki temu aplikacja jest wygodna, bo pozwala dotrzeć nawet do dalszych zębów. Należy założyć je na palec wskazujący oraz kciuk i delikatnie pocierać zęby. Na koniec przedstawiamy preparat w postaci płynu, którego odpowiednią dawkę dodaje się do porcji wody dla zwierzęcia. W swoim składzie zawiera enzymy, substancje antybakteryjne oraz najczęściej wyciąg z mięty pomagający zachować świeży oddech.

Jak przyzwyczaić psa do mycia zębów

Stopniowe wprowadzanie tego zabiegu powinno odbywać się już od pierwszych chwil przybycia szczenięcia do domu. Oczywiście dorosłe psy również można nauczyć cierpliwego mycia zębów. Na początku należy przyzwyczaić psa do dotykania pyska, później do unoszenia jego wargi i spoglądania na zęby. Jeżeli pies akceptuje te manipulacje, można przejść do następnego kroku: dotykania dziąseł i zębów palcem lub wacikiem. Stopniowo wprowadzamy później dotykanie szczoteczką aż do wykonywania szczotkowania. Ważne, aby trening przebiegał w dobrej atmosferze, w trakcie wspólnej zabawy. Nagradzanie cierpliwości psa z pewnością przyniesie oczekiwane efekty. Jeśli Twój pies pokazuje jakiekolwiek oznaki niepokoju w związku ze zbliżającą się ręką do pyska, poproś o pomoc trenera lub behawiorystę.

Kiedy odwiedzić psiego dentystę?

Właściciele ras miniaturowych lub brachycefalicznych (buldożek francuski, mops, shih tzu) muszą być przygotowani na problemy z kamieniem ze względu na specyficzną budowę czaszki i kufy tych psów. Gromadzenie się nadmiernej ilości płytki nazębnej może być spowodowane występowaniem nieprawidłowego zgryzu i zaburzeniami na tle hormonalnym. Bez względu na rasę psa, warto systematycznie sprawdzać stan zębów, aby uniknąć wielu chorób.