Klatka kennelowa – bezpieczny azyl

Klatka kennelowa – bezpieczny azyl

Samo słowo ,,klatka” przywodzi na myśl niewolę i zamknięcie, a przebywanie w niej zazwyczaj kojarzy się z cierpieniem i ograniczeniem. Całe szczęście tego typu podejście odnośnie do klatek kennelowych (ang. kennel oznacza budę) dla psów powoli zaczyna się zmieniać i coraz więcej osób przekonuje się o dobroczynnym wpływie posiadania przytulnego azylu.

Co daje klatka kennelowa?

Klatka dla psa ma za zadanie dawać namiastkę naturalnych warunków środowiskowych, w których najlepiej odpoczywają psowate. Najchętniej wybierają one miejsca, które nie mają wielkiej powierzchni, a ich przestrzeń jest ograniczona, np. nory, jamy. Ciasne lokum pozwala psu poczuć się bezpiecznie, ponieważ nie trzeba go stale patrolować i czuwać nad zabezpieczeniem samego siebie. Stworzenie psu namiastki takiej nory w postaci klatki kennelowej nie jest więc żadnym sadystycznym pomysłem, a jedynie próbą zaoferowania przytulnego schronienia. Klatka pozwala na szybszą naukę różnych kwestii związanych z wychowaniem i wspomaga rozwiązywać problemy behawioralne. W przypadku psów  zmagającymi się z trudnościami zawsze należy przeprowadzić konsultację z behawiorystą. To on zdecyduje ostatecznie, czy będzie ona dobrym rozwiązaniem konkretnie dla naszego zwierzęcia.

Oto kilka najważniejszych kwestii, w których przepracowaniu klatka może okazać się niezastąpiona:

Trening szczenięcy i nie tylko

Prawidłowo zastosowana klatka pomoże zwierzęciu zrozumieć zasady związane z nauką czystości. Pies niechętnie będzie się załatwiał w miejscu, które jest jego legowiskiem. Jeżeli po otwarciu klatki od razu zabierzemy go na zewnątrz, szybko zrozumie, że dwór jest miejscem na spełnianie potrzeb fizjologicznych. Jest to również znakomite rozwiązanie w przypadku, gdy odwiedzają nas goście, którzy niekoniecznie komfortowo czują się w towarzystwie psa. Zadziała to również w drugą stronę – pozwoli opanować emocje podekscytowanemu odwiedzinami psu, a lękowemu osobnikowi da własną przestrzeń, z której będzie mógł obserwować zaproszonych.

Spokojne wyciszenie psa

Coraz częściej mówi się o problemie nadmiernego pobudzenia u psa, u którego podstaw często leży brak należytej ilości odpoczynku. Złe umiejscowienie legowiska, zdalna praca prowadzona w mieszkaniu, które urządzone w sposób nowoczesny posiada niemalże wszystkie pokoje przechodnie, nie daje psu możliwości wyciszenia się. Stała ekscytacja i czujność, którą wykazuje zwierzę, może na dłuższą metę prowadzić do nasilenia stresu i napięcia. Nauka relaksowania się w klatce da poczucie bezpieczeństwa, nie pozwalając na eskalację emocji z racji ograniczonej przestrzeni. Dodatkowe przykrycie góry i boków klatki materiałem pozwoli na zredukowanie liczby docierających bodźców, tworząc komfortowy kącik wypoczynkowy.

Jak oduczyć psa niszczenia przedmiotów?

Kennelowe klatki mogą okazać się bardzo pomocne w treningu z psami, które pozostawione same lubią niszczyć otaczające je przedmioty. Oprócz wcześniej wspomnianego wyciszenia, po prostu fizycznie uniemożliwi psu destrukcję kanapy lub stołu z krzesłami. Straty finansowe i bałagan to jedno, a drugie i tak naprawdę priorytetowe – bezpieczeństwo psa. Zjedzenie kabli pod napięciem lub połknięcie różnego rodzaju materiałów może spowodować poważne obrażenia, a nawet śmierć zwierzęta. Zawsze zwróć uwagę na ewentualne szkodliwe rośliny i najlepiej sprezentuj je przyjaciołom bez zwierząt i dzieci.

Przydatna w podróży i nie tylko – kennel do podróżowania z psem

Klatka sprawdzi się doskonale podczas wyjazdu na wakacje, zarówno w samochodzie, jak i w miejscu docelowym. Pozwoli na odpoczynek pośród znanego mu otoczenia i zapachów, da namiastkę domu. Uspokoi też Twoje nerwy, gwarantując, że pies nie zniszczy niczego w hotelowym pokoju. Pamiętaj jednak, aby zawsze dać psu czas na oswojenie z nowym terytorium. Coraz częściej klatki widywane są również u weterynarzy i groomerów. Pies, który zawczasu zostanie zapoznany z tego rodzaju pomieszczeniem, będzie łatwiej poczekać na swoją kolej lub odbiór przez właściciela. Klatkowanie psa niejednokrotnie jest wymagane np. po operacjach ortopedycznych, kiedy należy ograniczyć ruch.

Idealna dla dużej, psiej rodziny

Klatka doskonale sprawdzi się u opiekunów, którzy posiadają więcej psów. Dzięki niej łatwo będzie odseparować od samców sukę w czasie cieczki albo psią mamę wraz z młodymi. Będą one miały zapewnione swój bezpieczny i zaciszny kąt. Klatka dla każdego psa z osobna da zwierzętom poczucie posiadania oddzielnej przestrzeni, niezastąpionej podczas potrzeby odizolowania się choćby na krótką drzemkę. Takie miejsce docenią z pewnością psi seniorzy, szczególnie jeśli w domu znajdują się również szczenięta.

Rodzaje klatek dla psów

1. Metalowe kojce

To jeden z najpopularniejszych materiałów. Klatki są składane w wygodną walizkę, która jednak może okazać się dosyć ciężka, szczególnie w przypadku większych rozmiarów. Wygodne w utrzymaniu w czystości, najczęściej mają metalowe lub plastikowe dno, które można wyłożyć wygodną matą. Najczęściej srebrne lub czarne, chociaż można je znaleźć w kilku innych, wesołych wariantach kolorystycznych.

2. Materiałowe

Zdecydowanie najlżejsze i łatwo składane. Mogą mieć sztywny stelaż albo usztywniane boki, które z zasuniętym suwakiem stabilizują jej konstrukcję. Niektóre modele mają opuszczane zasłony na zasiatkowane elementy. Nieco trudniej utrzymać je w czystości, mają też często słabszą wentylację. Niektóre psy mogą sobie poradzić z przegryzieniem lub wydrapaniem materiału, więc poleca się je głównie zwierzętom zaznajomionym z instytucją takiego przedmiotu.

3. Plastikowe transportery dla psów

Transportery plastikowe też często spełniają funkcję zacisznego miejsca. Jest w nich z pewnością ciemniej, a w przypadku dużych rozmiarów, mogą sprawiać wrażenie nieco przytłaczających. Zazwyczaj mają jedno wejście, co determinuje miejsce ich ustawienia. Można je złożyć jedynie odpinając część górną od dolnej kuwety, co niestety nie wpływa znacząco na oszczędność miejsca. Stosunkowo łatwo utrzymać je w czystości.

4. Mebloklatki

Jeśli nie do końca urzeka Cię widok powyższych modeli klatek, możesz samemu zaprojektować lokum dla swojego psa. Najczęściej tworzy się je z drewna lub metalowych elementów. Własny projekt daje dużo możliwości: możesz stworzyć drzwi przesuwne, połączyć dwie klatki wspólnym blatem lub dodać do takiego mebla szuflady na psie akcesoria. Oczywiście w Twojej wizji jest wtedy również kolor i ewentualne wykończenia.