Łupież u psa – swędzący problem

Łupież u psa – swędzący problem

Łupież jest przypadłością, która pojawia się nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt. Sucha, łuszcząca się skóra, opadająca płatkami i tworząca nieestetyczne kropki pośród włosów może być naprawdę uporczywa. Zawsze przy pojawieniu się łupieżu należy poszukać przyczyny takiej zmiany i odpowiednio reagować poprawiając jakość życia zwierzęca i uwalniając je od uporczywego świądu.

Po czym poznać pojawienie się łupieżu

Jeśli widzisz, że Twój pies stale drapie się i zachowuje niespokojnie, przyjrzyj się bliżej jego skórze. Często łupieżowi towarzyszy wzmożone wypadanie włosów, ich matowość, ewentualne skórne wykwity. Najczęściej niewielkie, jasne drobinki obsypują sierść w momencie, gdy psu doskwierają pasożyty, uczulenia, alergie lub infekcje skórne. Oczywiście, jeśli jesteś opiekunem psa o ciemniejszym umaszczeniu, prawdopodobnie szybciej zauważysz na jego sierści oznaki łupieżu.

Klasyfikacja łupieżu

Klasyfikacji łupieżu jest naprawdę wiele, podobnie jak przyczyn, które mogą go wywołać. Poniżej znajdują się podstawowe podziały, które powinny pomóc w postawieniu właściwej diagnozy.

 Lokalizacja łupieżu na ciele psa

– uogólniona – problem łupieżu obejmuje całe ciało,
– lokalna – zmiany występują miejscowo, najczęściej w wyniku grzybic lub pasożytów albo jako uszkodzenia związane z różnego rodzaju otarciami, np. u przedstawicieli ras dużych w obrębie łokcia.

Przyczyny łupieżu u psa

– łupież pierwotny – pojawiający się zazwyczaj w wyniku dziedziczenia, zazwyczaj rzadko występujący. Predyspozycje do wystąpienia tego schorzenia dotykają psy różnych ras, w tym: basset hound, cocker spaniele, west highland white terriery, dobermany, setery irlandzkie, jamniki i labradory, chociaż mogą przytrafić się również innym rasom.
– łupież wtórny – z nim do czynienia mamy najczęściej, może go spowodować wiele czynników, w zależności od postaci, w jakiej występuje.

Rodzaj psiego łupieżu

łupież suchy – najczęściej widywany, występuje pod postacią niewielkich, jasnych płatków, które są suche w dotyku; wraz z nim pojawia się świąd,
łupież tłusty – o większych płatkach, które mają tłustą fakturę, do tego najczęściej pojawiają się zmienione chorobowo rejony skóry, wykwity, stany zapalne i obrzęki, a także świąd.

Przyczyny powstawania łupieżu- łupież suchy

Zła dieta i zbyt niskie nawodnienie

Pod tym hasłem kryją się źle zbilansowane posiłki, które swoją zawartością nie odpowiadają potrzebom konkretnego psa. Niskiej jakości składniki oraz brak odpowiedniej ilości pożywanej wody sprawiają, że organizm nie jest odpowiednio odżywiony, co wpływa na elastyczność skóry i zdrowie włosa.

Nieodpowiednia pielęgnacja psiej sierści

Brak regularnego wyczesywania mogę powodować zbijanie się sierści w dokuczliwe kołtuny, sprawiające, że skóra pod nimi niewłaściwie oddycha. Zbyt rzadkie lub również zbyt częste kąpiele zaburzają naturalną równowagę skóry.

 Alergie pokarmowe i środowiskowe psów

Najczęściej alergie powodują konkretne składniki karm (mięso, zboża, dodatki), kurze i pyłki, a także domowe chemikalia.

Pasożyty skórne – pchły, świerzbowce, nurzeńce, cheyletielle i pozostałe roztocza

Rodzajów łupieżu pochodzącego od pasożytów zewnętrznych jest dużo i potrafią się różnić miejscem występowania. Organizm zaatakowany świerzbem może mieć zmiany miejscowe, natomiast roztoczami cheyletiella tworzyć tzw. ,,łupież wędrujący”. Ta nazwa odnosi się do poruszających się po skórze pasożytów, niemalże nie do rozróżnienia od zwykłego, łuszczącego się naskórka.

Infekcja grzybiczne, bakteryjne, drożdżakowe

Stres

Jest to częsta reakcja występująca w gabinecie lekarza weterynarii, kiedy podczas wizyty można zauważyć pojawienie się łupieżu, a nawet wypadanie włosów. Wzrost ciśnienia, poziomu glukozy we krwi i wyrzut adrenaliny, skutkują jego nagłym pojawieniem się. Znika zazwyczaj tak szybko, jak się pojawia.

Niesprzyjające warunki pogodowe

W okresie zimowym bardzo często w pomieszczeniach włączone jest ogrzewanie, sprawiające, że wewnątrz powietrze jest suche i ciepłe. Znacząco powoduje to wysuszenie skóry, którą możemy zaobserwować nawet na swoich dłoniach. Pojawienie się łupieżu może być też wynikiem działania klimatyzacji lub zbytniej ekspozycji na wysuszające skórę słońce.

Zaburzenia endokrynologiczne

W przypadku niedoczynności tarczycy zaniżona jest produkcja hormonu regulującego metabolizm – tyroksyny. Pojawiają się wtedy charakterystyczne przerzedzenia sierści i przesuszenia skóry. Z kolei w chorobie Cushinga następuje zwiększone oddawanie kortyzolu do krwi i również liczne wyłysienia.

Przyczyny powstawania łupieżu- łupież tłusty

a) Bakteryjne i alergiczne zapalenia skóry
b) Zapalenia gruczołów łojowych
c) Syndrom wątrobowo-skórny
d) Niedobory miedzi

Jak przebiega diagnostyka?

Warto przeanalizować ostatnie poczynania, aby mieć w zanadrzu pewien trop dotyczący przyczyny pojawienia się łupieżu. W celu potwierdzenia należy wybrać się do lekarza weterynarii, który zaleci odpowiednie badania. Wstępna diagnostyka to zeskrobiny ze skóry, które następnie ogląda się pod mikroskopem m.in. w celu zorientowania się na obecność pasożytów. Dalsze badania są już zależne od drogi, którą wybierze weterynarz: trichogram, badania krwi (wraz z hormonami tarczycy), posiew mykologiczny lub bakteryjny. Dobór badań jest zależny również od rasy, wieku i ogólnego stanu psiego pacjenta.

Jak zapobiegać łupieżowi?

Przede wszystkim zadbaj o codzienną dobrą dietę bogatą we wszelkie niezbędne składniki (szczególnie cynk, biotynę i witaminy z grupy B) oraz właściwe nawodnienie zwierzęcia. Ważna jest również systematyczna pielęgnacja w delikatnych kosmetykach, regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii i dbałość o ogólny dobrostan zwierzęcia. Warto ograniczać stosowanie nadmiernego ogrzewania lub klimatyzacji.

Dodatkowo możesz zastosować

Suplementację – uzupełnienie codziennej porcji jedzenia o dodatki niezbędne dla zdrowia skóry i sierści, najlepiej bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, najczęściej pod postacią płynnego oleju rybnego lub kapsułek.
Nawilżacz powietrza – może on pomóc w walce z suchą skórą, szczególnie podczas chłodnych miesięcy, gdy często włączone jest ogrzewanie.
Wysokiej jakości, naturalne kosmetyki – nieposiadające w swoim składzie sztucznych substancji, najlepiej z ziołowymi ekstraktami, o właściwościach przeciwświądowych. Oczywiście nie warto korzystać z ludzkich kosmetyków, przeznaczonych dla innych wartości pH. Ich stosowanie może tylko pogorszyć obecną sytuację.
Naturalne i delikatne płyny do podłóg, na których kładzie się pies – stosowane w zwykłych płynach, silne chemikalia mogą prowadzić do podrażnień skóry i w efekcie łupieżu.

Tags:
,